Ekoiuventa

Všimli ste si, že by občianske združenia vydávali rozhorčené vyhlásenia, že s nimi minister už pol roka nekomunikuje? Počuli ste Martina Poliačika a Luciu Nicholsonovú hovoriť, že ministra školstva treba odvolať, pretože sa areálu nevenuje? Videli ste články upozorňujúce, že Ekoiuventa stále nemá plán využívania?

Ja tiež nie.

Z času načas túto tému pripomínam, lebo výborne ilustruje všetko to svinstvo, ktoré sa v politike, s obrovským vkladom médií a „aktivistov“ vie diať.
Takéto články, ako vidíte tu dole, vychádzali počas môjho ministrovania každú chvíľu. Mimochodom, aj v rámci toho, že špecifickí ľudia napojení na obchodné pozadie dnešnej koalície mali zákazky upozorňovať novinárov na témy, ktoré by mi mohli škodiť a dávať im tipy, čo by mohli vydať. O tom ale niekedy v budúcnosti.

Ekoiventa je veľmi pekný areál, ktorého časti sa podvodnými rozhodnutiami v 90. rokoch ukradli (nároky podopreté falošnými dokladmi o dedičstve a podobne). Tie ukradnuté pozemky menili mnohokrát majiteľa, dnes ich má v rukách bývalý majiteľ Arca Capital, firmy, ktorá spravovala miliónové hotovosti Matovičovcov.

Ústredná časť areálu (obklopená súkromnými pozemkami a teda v komplikovanej pozícií) ostala v rukách štátu. Ja som ju nechal previesť z podriadenej organizácie Iuventa priamo na ministerstvo školstva ako také. Kvôli lepšiemu dohľadu nad materiálnym stavom areálu, priamou ingerenciou nad možnými súdnymi spormi o prístup cez súkromné pozemky, a hlavne lepším dohľadom nad tým, ako ju znovu otvoríme verejnosti. V tomto procese formálne musíte vyhlásiť majetok ako pre organizáciu nadbytočný, inak to nejde (štátne subjekty si nemôžu len tak prehadzovať aktíva, sú na to isté zákonné pravidlá). Toho sa chytili rôzni hajzlíci, aj v parlamente, ktorí tvrdili, že je to znak, že ju chceme predať, hoci Iuventa budou NEPREDALA a okamžite sa previedla na ministerstvo. Ale to tým hajzlíkom neprekážalo v tom, aby ma za to niekoľko mesiacov po tom (!!!!!), ako sme areál bezpečne zaparkovali pod úrad ministerstva, za to teatrálne neodvolávali v parlamente.

Pripomínam, že areál verejnosti prestal slúžiť už v 90. rokoch, keď sa odtiaľ vytratila drvivá väčšina krúžkovej činnosti pre deti, ktorá tam dovtedy bola (najaké drobné činnosti tam fungovali ešte približne do roku 2004). Pri mojom nástupe na ministerstvo teda areál s verejnosťou nič nemal už veľmi dlhé roky (okrem prevádzkovania malého bazénu, ktorý bol v dezolátnom stave).

Kľúčovú rolu v humbugu mala miniskupinka aktivistov, ktorí každú chvíľu uporozňovali, že areál musí byť otvorený verejnosti, veď sa tam dá robiť kadečo, vrátane kultúrnych podujatí, ako to, že minister to nezariadil, ako to, že minister sa s dobroprajnými aktivistami nestretáva (raz alebo dvakrát som sa s konkrétnou skupinkou stretol, žiadali, aby som im areál zveril, oni sa už oň postarajú.

Ovtedy uplynulo 5 ROKOV a nikomu nechýba, že tam nie je obnovená krúžková činnosť, a že sa tam nerobia kultúrne eventy (aktivisti tam pri bazéne zorganizovali nejaké dve premietania pod holým nebom a bol tam jeden koncert – za päť rokov !!!, čo mali voľnú ruku od ministerstva, nech si tam teda organizujú, čo chcú).

V skutočnosti celý humbug ustal už okamžite po voľbách v roku 2016, aktivisti sa zišli s ministrom Plavčanom, pochválili ho, že má úplne iný prístup, ako Draxler a areál už je v dobrých rukách. Tým spadla aj opona pred mediálnym cirkusom.

Len ten areál dodnes chátra.
https://spravy.pravda.sk/…/383162-draxler-neplni-sluby-o-v…/

Rezort školstva drží bobríka mlčanlivosti a minister Draxler podľa aktivistov neplní sľuby o areáli Iuventy. Rezort tvrdí, že zbiera podnety…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies