Vydieranie, 100 tisíc a krytie od prezidenta Finančnej správy- zadržaný exriaditeľ KUFS Ľudovít Makó a jeho príbehy

Bývalý šéf Kriminálneho úradu Finančnej správy je obvinený z násilnej trestnej činnosti. Polícia ho dnes ráno obvinila, zadržala a vykonáva u neho domové prehliadky.

„Národná kriminálna agentúra momentálne zasahuje na Záhorí a aj v obci Jelenec. Policajti zadržali bývalého funkcionára Finančnej správy. Je obvinený z násilnej trestnej činnosti. Práve prebiehajú procesné úkony,“ informovala polícia ráno na sociálnej sieti. S Makóm sa spája viacero medializovaných káuz, z postu šéfa KÚFS musel odísť po strate dôvery ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Starý prípad

Nie je veľmi známe, že bývalý šéf KUFS Ľudovít Makó bol už v minulosti zapletený do vydierania muža, ktorý s kumpánmi ukradol skoro štyristotisíc eur. A hoci on mal byť ten, ktorý vydieral, napokon v kauze vystupoval iba ako svedok a nikdy nebol zo žiadneho trestného činu obvinený ani obžalovaný. Trestné stíhanie v tomto prípade vyšetrovateľom zastavené, pretože skutok nebol podľa neho trestným činom.

 

Keď sa na toto podozrenie pýtali novinári aj vtedajšieho prezidenta Finančnej správy Františka Imreczeho, teda, či Makóa odvolá z funkcie, odpovedal, že „ide o nepravdivú informáciu, a preto je otázka irelevantná. Obaja menovaní (Makó a Sloboda) majú bezpečnostnú previerku III. stupňa – tajné, ktorú by za okolností, ktoré uvádzate, získať nemohli.“ Zaujímavé.

Zmizlo 400 tisíc eur

Keď prvého júla 2013 krátko po dvadsiatej druhej hodine zastalo na poľnej ceste medzi Dolnými Lefantovcami a Oponicami auto spoločnosti Abas Cit Management s.r.o. prevážajúce  skoro štyristotisíc eur, ani vo firme vraj nikto netušil, že krádež veľkého objemu peňazí sa napokon ukáže ako fingovaná. Hoci privolaná polícia na mieste našla dvoch spútaných mužov, ukázalo sa, že boli dohodnutý s tretím, ktorý ich na vopred určenom mieste čakal. Bankovky z auta preložili do cestovnej tašky a dohodli sa, že si  hotovosť  rozdelia na tri rovnaké časti. Na tiesňovú linku ohlásili prepad a dúfali, že im všetko prejde.

Lup sa našiel

Keď vysvitlo, že išlo o fingovanú lúpež, našli sa aj peniaze. Na tretí deň po prepade našli v humne na Žikave, kde žili príbuzná jedného z páchateľov,  zakopaných asi dvestoosemdesiat tisíc eur. Zvyšných, vyše sto tisíc eur, zmizlo. Ale naozaj zmizlo? Roman O., Radoslav N. a Milan S. sa ku všetkému priznali. Postavili sa pred súd, ktorý ich za podvod podľa rozsudku 6T/40/2014 na Okresnom súde v Nitre odsúdil na päť rokov väzenia s ochranným dohľadom jeden rok a  zaviazal ich spoločne nahradiť spoločnosti Abas Cit Management škodu vo výške  desaťtisíc eur. Napriek tomu, že podľa poškodenej firmy stále chýbalo neuveriteľných stotisíc. Nikto sa proti tomuto rozsudku neodvolal a tak nadobudol okamžite po vynesení právoplatnosť. Toto všetko sa udialo v septembri 2014. Dnes sú už spomínaní muži podmienečne na slobode, no ako keby sa po nich zem zľahla. Pátrali sme najmä po jednom z nich, Romanovi O., ktorý pred svojim odsúdením tvrdil, že ho kvôli ukradnutým peniazom vydierali. A hoci o pomoc požiadal políciu a podal dokonca trestné oznámenie, nakoniec z jeho tvrdení nebolo nič.

Zmizlo stotisíc eur

Spomínané auto a zamestnanci pracovali pre bezpečnostnú firmu Abas, v ktorej bol konateľom Ľudovít Makó. Ten istý Makó, ktorý šéfoval počas Ficovej vlády Kriminálnemu úradu Finančnej správy (KUFS), ktorý rieši daňové podvody. „Za môjho pôsobenia bolo šesť alebo sedem prepadov,“ uviedol kedysi pre médiá Makó. V tomto konkrétnom prípade v roku 2013 prepadli auto Abasu na ceste medzi Topoľčanmi a Nitrou. Privolaná bola polícia, ktorá vyhodnotila, že nejde o lúpežné prepadnutie. Dvaja zamestnanci strážnej služby síce mali spútané ruky, ale pištole na opasku. Makó, ktorý vtedy k prípadu vypovedal tvrdil, že na tretí deň po prepade našli v humne na Žikave zakopaných asi 280-tisíc eur. Zvyšných vyše 100-tisíc zmizlo.

Divné vydieranie

Jedného zo zlodejov, Romana O., mala začať kontaktovať dvojica mužov a žiadať od neho, aby dlžné peniaze vrátil. Komunikovali spolu telefonicky, pričom sa ukázalo, že  jeden kontaktný mobil používala neznáma osoba, ktorá ďalej komunikovala s mužom pod prezývkou Peťo. Prišli za ním domov, pričom jeden z nich sa preukázal služobným preukazom s nápisom „polícia“ a začali sa ho na podrobnosti týkajúce sa fingovanej lúpeže pýtať podrobnosti. Zároveň od neho žiadali stotisíc eur, ktoré mal podľa nich vrátiť, a ak to nespraví, tak „roznesú po base, že je pedofil, tiež mu môžu zobrať priateľkku a či si vie predstaviť, čo všetko sa jej môže stať, rovnako sa môže stať nehoda jeho dvom deťom a ani jeho nie je problém zlikvidovať, keď budú chcieť,“ píše sa v uznesení o zastavení stíhania. Muži mu prízvukovali, aby nekontaktoval políciu.

Podľa záznamu polície prvé telefónne číslo patrilo Abasu a druhé človeku s menom Peter Sloboda. Ten mal pracovať v SIS a pre Makóa údajne vykonávať činnosti ako lustráciu motorových vozidiel, telefónnych čísel a ďalšie služby, čo Makó odmietal.

Peter Sloboda donedávna tiež pôsobil na Kriminálnom úrade Finančnej správy. V kauze rovnako vypovedal len ako svedok. Roky pracoval v bezpečnostných zložkách, v tom čase však bol nezamestnaný.

Nič sa nestalo

Podľa vyšetrovateľa nebolo ničím potvrdené a neexistoval žiadny priamy či nepriamy dôkaz o tom, že konanie dvoch neznámych osôb nieslo charakter protiprávneho konania s reálnou možnosťou spôsobenia alebo hrozby ujmy na zdraví či na živote jeho samého alebo jeho rodinných príslušníkov, skonštatoval vyšetrovateľ.  Napokon aj Roman O. zmenil svoju výpoveď v tom zmysle, že sa až do jeho nástupu do výkonu trestu vlastne nič neudialo , nikto ho nekontaktoval a ani nepýtal peniaze. Na základe toho vyšetrovateľ trestné stíhanie zastavil.

Boží mlyn

Bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, ktorého dnes ráno zadržali príslušníci NAKA, obvinili z obmedzovania osobnej slobody a vydierania. V rámci vyšetrovania závažnej násilnej trestnej činnosti naďalej prebiehajú zaisťovacie úkony. Informoval o tom hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka. Polícia ďalej spresnila, že v rámci tzv. akcie „Boží mlyn“ sú ďalší obvinení momentálne vo väzbe pre inú trestnú činnosť a jedna obvinená osoba je v zahraničí. K trestnej činnosti malo dôjsť v rokoch 2011 až 2017.

Dve osoby sú podľa vyšetrovateľov trestne stíhané za podporovanie zločineckej skupiny takzvaných Takáčovcov a činnosti v jej prospech, informuje polícia na facebooku. V tejto súvislosti sú štyria z obvinených, vrátane zadržaného Makóa stíhaní za obmedzovanie osobnej slobody a Ľudovít Makó aj za vydieranie. V tejto časti vyšetrovania ide o trestnú činnosť z roku 2011. Ako dodala polícia, v súvislosti s akciou prebiehajú naďalej zaisťovacie úkony.

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies