Kočner a Rusko v kauze zmeniek dostali trest 19 rokov vo väzení

V kauze miliónových televíznych zmeniek si Marian Kočner a Pavol Rusko odsedia vo väzení zhodne po 19 rokov. Rozhodol o tom dnes senát Najvyššieho súdu SR, keď zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Jána Šantu. Rozhodnutie súdu je právoplatné, dvojicu z pojednávania odviedli priamo do výkonu trestu.

Podľa predsedníčky senátu odvolacieho súdu Aleny Šiškovej dokazovanie vykonané v tejto kauze preukázalo, že skutok, pre ktorý bola na súd podaná obžaloba, sa stal a že ho spáchali obžalovaní. Falšovanie zmeniek podľa nej konkrétne preukázali znalecké posudky, výpovede svedkov ako aj listinné dôkazy. Šišková poukázala napríklad na posudok písmoznalkyne Eriky Strakovej, podľa ktorého podpisy exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska na sporných zmenkách nevznikli v roku 2000, ako tvrdili obžalovaní, ale až po roku 2013. Posudky, ktoré v súdnom konaní predložila obhajoba, podľa Šiškovej tieto závery nevyvrátili.

Predsedníčka senátu tiež verziu obžalovaných, že zmenky vznikli v roku 2000 ako spôsob urovnania kauzy Gamatex, označila za nepresvedčivú a nehodnovernú. V tejto súvislosti poukázala na to, že nikto zo svedkov, ktorí pôsobili na vedúcich pozíciach v Markíze, o ich existencii nevedel pod dobu 15 rokov. Zároveň podľa Šiškovej z dokazovania vyplynulo, že zmenky, ktoré Rusko vystavil pravdepodobne v období 2013 až 2016, nemal nikdy v úmysle zaplatiť. Slúžili teda len na odčerpanie financií z Markízy.

Senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku v kauze miliónových zmeniek ešte vo februári 2020 uznal za vinných podnikateľa Mariana Kočnera a exriaditeľa TV Markíza Pavla Ruska. Obom vymeral tresty vo výške 19 rokov väzenia, pričom Kočner musí tiež zaplatiť finančný trest vo výške 10-tisíc eur. Súd tak uznal argumenty obžaloby, že zmenky v hodnote 69 miliónov eur, ktorých vyplatenia sa na súde domáhal Kočner voči Pavlovi Ruskovi a spoločnosti Markíza Slovakia, nepochádzajú z roku 2000 a boli teda sfalšované.

Obaja odsúdení sa voči verdiktu o vine odvolali. Odvolanie podal aj prokurátor ÚŠP Šanta, ktorý konkrétne pre Kočnera požadoval trest 20 rokov väzenia a tiež prepadnutie majetku. Najvyšší súd však dnes označil trest uložený ŠTS za primeraný. „V prejednávanej veci obžalovaní majetkový prospech nezískali,“ dodala Šišková v súvislosti s požiadavkou na prepadnutie Kočnerovho majetku.

Vyjadrenia ku kauze poskytli médiam zástupcovia strán:

-Vyhrali sme nielen bitku, ale aj závažnú vojnu. Po rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade miliónových zmeniek to povedal prokurátor Ján Šanta. „Orgány činné v trestnom konaní dokázali, že sú schopné nielen odhaliť a obviniť, ale aj obžalovať akúkoľvek kauzu a slovenské súdy sú schopné vyniesť rýchle, zákonné a spravodlivé rozhodnutie,” povedal prokurátor. Dodal, že trest 19 rokov väzenia nepodmienečne pokladá za exemplárny, zákonný a spravodlivý.

– Spravodlivosť dnes vyhrala, ale je to len začiatok. V svojom profile na sociálnej sieti to po rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR) v prípade zmeniek uviedol obhajca poškodenej televízie Markíza Daniel Lipšic. „Ja si myslím, že sa potvrdili naše slová od samotného začiatku. Dôkazná situácia bola mimoriadne silná. Vinu obžalovaných preukazovali svedecké výpovede, znalecké posudky, listinné dôkazy, samotná komunikácia obžalovaných a ďalších osôb. Takže si myslím, že Najvyšší súd SR rozhodol zákonne a správne,“ povedal po vynesení rozsudku Lipšic.

– Marek Para, právny zástupca odsúdených Mariana Kočnera a Pavla Ruska, podá v prípade miliónových zmeniek dovolanie. Povedal to po vyhlásení rozsudku Najvyššieho súdu SR (NS SR), ktorý zamietol odvolania obžalovaných aj prokurátora a potvrdil Kočnerovi a Ruskovi trest 19 rokov väzenia.

-Para nesúhlasí s niektorými závermi súdu. „Keď poviete, že na jednej strane znalkyňa pani Straková je presvedčivejšia a na prvom stupni nám neprávom odobrali posudok. Na druhej strane je otázka, z akého dôvodu sme nemali prístup k podkladom, ktoré boli súčasťou spisu. Podpisy, ktoré zabezpečil vyšetrovateľ, boli súčasťou spisu. Vyšetrovateľ ich uznesením vrátil na tie inštitúcie, kam my nemáme dosah a toto uznesenie nám ani nedoručil. Takéto signifikantné znevýhodňovanie strany nemôže byť súčasťou spravodlivého procesu,“ dodal Para.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies