Kočner a Zszuzsová sú nevinní vo veci vraždy. Polícia a prokuratúra potrebuje očistu, inak nenájdu skutočných objednávateľov

Súd poslal odkaz polícii: Nájdite objednávateľov vraždy!

Tretieho septembra o 10:29 odznel výrok súdu, ktorým senát ŠTS oslobodil spod obžaloby vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej obžalovaných: Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú. Tomáš Szabó za účasť na vražde a za nedovolené ozbrojovanie dostal trest vo výške 25 rokov. Mariána Kočnera súd odsúdil za nedovolené ozbrojovanie na peňažný trest 5 tisíc eur (náboje zistené pri domovej prehliadke, ku ktorým sa Marián Kočner priznal, že na ne zabudol).

V odborných kruhoch sa očakávalo, že súd rozsudok nevydá pre rôzne procesné prekážky, ktoré nevie odstrániť, v tomto duchu sa vyjadrili aj niektoré právnické autority, ktoré ale uviedli tiež, že súd pri zistení poznatkov zo záverečných rečí môže dokazovanie doplniť.

Ak súd zvolí zákonný postup, rozsudok vo veci vraždy Jána a Martiny vo štvrtok nevydá

Súd podstúpil riziko a možnosť, že bude napadnutý pre nesprávny procesný postup. Dokonca aj riziko, že bude čeliť argumentom ohľadom svojho konania po podaní námietok zaujatosti. V situácii, keď je rozsudok pre obhajobu Kočnera a Zsuzsovú priaznivý, nedôjde z ich strany zrejme k uplatneniu námietok, pravdepodobne ani podaniu odvolania proti výroku súdu. Možno v prípade  Kočnera v časti za nedovolené ozbrojovanie.

Tiež uvidíme, či  obhajoba Tomáša Szabóa uplatní odvolanie proti výške trestu s ohľadom na  uvedené vyjadrenia o tom, že Andruskó poslal Szabóa a Marčeka iba zmlátiť Kuciaka a toho tam mali nájsť mŕtvého. Szabó bol priamo zúčastnený aj na vražde podnikateľa Molnára, preto jeho trest je v tejto časti rozsudku asi preukázaný a bude na jeho taktickom postupe, či sa  odvolá proti výške trestu, ktorý sa zdá byť neprimeraný za to, že sedel v aute. V tejto chvíli je totiž pochybné, či je možné uplatniť asperačnú zásadu v prípade, keď chýba aj prvok organizovanej skupiny, poznáme iba dvoch priamych aktérov vraždy a Andruskó sa zbaviť obvinení.

Políciou a prokuratúrou skorumpovaný korunný svedok Andruskó

Zoltán Andruskó bol od začiatku označovaný ako biely kôň obžaloby, ktorý vzal na seba úlohu korunného svedka na usvedčenie Kočnera a Zsuzsovej. Nielen jeho komunikáciou, ale aj výpoveďami iných svedkov bolo potvrdené, že bol prokuratúrou a NAKA spracovaný k spolupráci v nadštandardnom rozsahu.

Z korunného svedka Andruskóa sa stal problém nielen pre obžalobu, ale aj pre OČTK, ktoré s ním vykonštruovaný proces pripravovali

Z preskúmania jeho svedectiev nielen v prípade vraždy Jána a Martiny vyplýva, že podobným spôsobom pre svoj vlastný prospech “ usvedčoval“   Zsuzsovú, aj v prípade vraždy primátora Hurbanova a vo veci prípravy vraždy prokurátorov. Voči Andruskóovi bude potrebné  začať trestné stíhanie za krivé svedectvo, obvinenie a marenie spravodlivosti.

Najpodstatnejším odkazom tohto rozsudku je nielen vyhodnotenie vierohodnosti Zoltána Andruskóa, ale aj postupu, ktorý NAKA a prokuratúra zvolili pri riešení spomenutých prípadov. Andruskóove svedectvo, v ktorom označoval na základe jednostranných a vyfabulovaných tvrdení Alenu Zsuzsovú ako sprostredkovateľku, je totiž na hony vzdialené nielen od výpovede zvyšných svedkov, ale aj reality.

Kedy budeme poznať mená skutočných objednávateľov vraždy?

Z rozsudku vieme odvodiť, že práca, argumenty a postup prokuratúry a polície, ktoré ignorovali dôkazy, prípadne taktické varianty iných vyšetrovacích verzií boli spolitizovaným postupom. Keď Alena Zsuzsová povedala matke Martiny Kušnírovej,  že treba hľadať skutočných objednávateľov vraždy, Kušnírová v silnom citovom rozpoložení to vysvetlila ako cynizmus. Máme tu však holé fakty, ktoré sa vyskytli už aj počas hlavných pojednávaní a ktoré približujú práve tie vyšetrovacie verzie, ktoré možno vedú k skutočným objednávateľom.

„Mafián“, Vrah“,“Volavka“ a iné  mediálne delikty

Mainstreamové a bulvárne média patriace oligarchom sa predbiehali v tom ako vybičovať vášne a budiť nenávisť voči Kočnerovi a Zsuzsovej. Bez trochu slušnosti,  etického prístupu a poctivej investigatívnej žurnalistiky predviedli totálne dno a mediálnu žumpu Slovenska.

Aj mnohí politici, ktorí osedlali tému vraždy pred voľbami, zviezli sa na boji s Kočnerom a mafiou sú dnes vo vláde a v parlamente plne zodpovední za použitie výrazov, ktorými dehonestovali podozrivých a hrubo ignorovali prezumpciu neviny. Nastáva čas inventúry, kedy všetky vyjadrenia,  mediálne výstupy, difamujúce a nepravdivé tvrdenia stanú sa predmetom sporov na ochranu osobnosti. Média budú musieť začať šetriť a najmä sa poučiť a rozmýšľať nad tým, či budú v tomto štýle šikanovania nepohodlných pokračovať.

V mnohých prípadoch dôjde k podaniu trestných oznámení za konkrétne výroky a je viac než pravdepodobné, že bude sa skúmať únik informácii zo spisu. V akej rovine bude vnímané postavenie JUDr. Daniela Lipšica, ktorý hladko prekrúcal význam a obsah pojednávaní do svojich reportáží,  zostane mementom v stavovskej – advokátskej rovine.

Kedy sa dozvieme komu Ján Kuciak prekážal ?

Za daných okolností, keď z obsahu spisu vieme kto bol posledným návštevníkom pred Marčekom u Jána a vieme aj to, kto sa bezprostredne pred jeho smrťou mu vyhrážal, bude treba sa vrátiť k úplne prvotným dôkazom a indíciám. Bude však potrebné postaviť celkom iný vyšetrovací tím a hlavne celkom iný prokurátorský dozor.

A tomu tímu, ktorý urobil politicky motivovaný obchod s Andruskóm na likvidáciu Kočnera sa bude treba začať venovať zo strany orgánov činných v trestnom konaní.

…a venovať mediálne…

Teatrálne vyjadrenia šokovaných celebrít

Tie isté celebrity – prezidentkou počnúc a politikmi končiac – bez znalosti odôvodnenia oslobodzujúceho rozsudku si naďalej vylepšujú svoju imidž prilievaním oleja do ohňa. Ako inak vysvetliť ich prejavy šoku z výsledku a túžbu potom, aby Kočner a Zsuzsová boli predsa len odsúdení? Je to falošnosť a hyenizmus voči rodičom obetí, ktorým sa dá v skutočnosti pomôcť iba profesionálnym a nepolitickým vyšetrovaním a zdržaním sa takýchto teatrálnych prejavov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies