Kto je na rade?

Padla prvá kocka, Čurila je vo väzbe, kto je na rade?

Len dva dni ubehli od chvíle, keď vyšetrovateľ Kulich z Inšpekcie MVSR vzniesol obvinenie voči štyrom vyšetrovateľom, V uzneseniach sa opakujú niektoré mená z uznesenia o vznesenia obvinení z predošlého dňa vzneseného Vyšváderom tiež z Inšpekcie. Avšak toto obvinenie je tvrdým zrnom  – prepisy zdokumentovaných rozhovorov s tematikou prípravy skutku.

V obidvoch obvineniach figuruje meno vyšetrovateľa Čurilu ako hlavného podozrivého a iniciátora.

Lipšicova šachovnica smrti a výroba kajúcnikov vyšetrovateľom NAKA Čurillom

Obsahuje prepisy komunikácie obvinených na základe technických odposluchov, ktoré povolil sudca pre prípravné konanie.

Logickou dedukciou teda dospejeme k tomu, čo povrchní diletanti a vládni politici nevnímajú alebo o nich nechcú hovoriť.

Legálnym spôsobom zdokumentovaný priebeh prípravy trestných činov, ktoré bez dôkazov mali byť kladené za vinu osobám bez relevantných dôkazov. Osoby boli vyberané cielene . Ich výber bol spojený s ich náplňou práce a aktivitami, ktorým sa chcelo zabrániť – jednoducho povedané jedna zložka polície sa pokúsila zlikvidovať vyšetrovateľov inšpekcie, ktorí dokumentovali ich trestnú činnosť.

Verejnosti je je kŕmená rozprávkou o vojne ako vojna policajtov, pričom nejde o nič iné, len o premyslenú prípravu zneužitia právomoci voči vyšetrovateľom inšpekčnej služby a iným osobám.

Takto zdokumentované konanie zahrňuje v sebe všetky kvalifikované  etapy úmyselného konania pre marenie spravodlivosti a to z pozície verejného činiteľa.

Od vymyslenia príbehu, okolností, sprievodných javov, vymyslených dôkazov, nezabúdajúc ani na dosť podstatnú časť  plánovania, ktorou je úspešnosť realizácie. K samotnej úspešnosti realizácie je totiž potrebný správny a naklonený prokurátor, v tomto prípade zjavne z špeciálnej prokuratúry a taktiež aj sudcu, ktorý v prípravnom konaní rozhodne o vzatí do väzby. Osoby, ktoré sa pohybujú v tomto prostredí a poznajú veľké kauzy otvorenie hovoria o sudkyni Záleskej a sudcovi Hrubalovi, ako o priechodnej linke pre takýto realizačný postup.

Právomoc  Žilinku chce vláda zveriť pracovnej skupine

Slovensko očakávalo pragmatické riešeniebvzniknutej situácie,  pred tým ako vláda sa rozhodla že zvolá bezpečnostnú radu sa špekulovalo, odvoch alternatívach:

  1. Vláda prejde katarziou a sebareflexiou, odstúpi a následná úradnícka vláda by mohla svojim štrukturovaným zložením vytvoriť ochranu ústavnosti a práva.
  2. Vláda prejaví svoju hysterickú fanatičnosť bez kúsku zmyslu pre realitu a bude si brániť model spravodlivosti postavený na výrobe kajúcnikov, ako doteraz uplatňovaný model údajného boja s  mafiou.

 

Netreba zrušiť § 363 , ale hysterickú diktatúru koalície a neprofesionálne riadenie polície

Už vieme, ktorú alternatívu vybrala.

Capa záhradníkom – Lipšic do toho

Postaví pracovnú skupinu, ktorej zloženie síce ešte nepoznáme, ale z mediálnych vyjadrení veim, že má preskúmavať okolnosti trestného stíhania.

Donedávna sme počúvali, že uplatnenie týchto právomocí je predbiehanie a zasahovanie do právomocí súdov. Zrazu niekto chce aplikovať takýto model preskúmavania nejakým neinšitucionálnym orgánom, ktorá nemôže mať žiadne právomoci.

Nehovoríme pritom vopred vôbec o zložení tejto skupiny. Ani o tom, že  preskúmanie všetkých prípadov s podobným podozrením by viedlo k absolútnemu rozvratu a k zásahom do komeptencií.

Táto skupina nebude mať zásadne žiadne právomoci, možno ak nejaký poradný hlas, ale situácia na Slovensku vyžaduje okamžitý, zákonný a procesný zákrok. Zárukou zákonnosti a takéhoto postupu nielen v tomto, ale aj v iných prípadoch je generálny prokuráor. Predpokladáme, že dozorovanie tejto veci, návrh na technické odposluchy a súhlas sudcu pre prípravné konanie sú v takom stave, že sa nedajú napadnúť a z tohto dôvodu sa za vyšetrovateľov Žilinka postaví.

Lipšicov Avatar – Kubina a autorita podmínovanej špeciálnej prokuratúry

Obchádzanie zákona týmto spôsobom smrdí najmä preto, lebo do skupiny presiakne nejakým činom zástupca ÚSP,  polície, možno MV SR a niektorých stavovských organizácii a združení – sudcov, prokurátorov, advokátov. Možno alebo ani nie.

Daniel  Lipšic je už teraz v konflikte záujmov voči svojmu bývalému kolegovi Kubinovi, ktorý sa snaží obsah nahrávok zbagatelizovať na úroveň bežnej pracovnej debaty, čiže navodzuje presný opak logického argumetnovania, keď v prípade zmeniek Markízy alebo vraždy Kuciaka jeho bývalý kolega Lipšic, formou zveličovania každej nepdostatnej maličkosti, priraďovať bežnej komunikáci iný význam aký v skutočnosti mala.

V prípade Čurilu za takýmito bežnými debatami sú výstupy, ktorými dostali do väzby množstvo ľudí.  V týchto prípadoch bolo napadnuté  obhajcami a aj odbornou verejnosťou práve to, čo v týchto rozhovoroch sa objavilo ako model pre prípravu využitie kajúcnika a namotávanie dôkazov.. 

Andruskó mal za krivé svedectvo voči Zsuzsovej prisľúbený nízky trest, Ostružlík beztrestnosť

Touto logikou veci pokračujúc preto sa pýtame, kto a ako preskúma ostatných kajúcnikov a prepracovaný model ich školenia, komunikácie, motivácie s odpustením trestov a vážnou deformáciou moci tak , ako k tomu došlo aj v prípade Vladimíra Pčolinského.To, že výroba kajúcnikov je bežnou praxou nám pripomína aj vyjadrenie Romana Ostružlika, ktorý počas svojho výsluchu dňa 03.04.2019 ako aj neskôr na hlavnom pojednávaní uviedol nasledovné:

„Čo teraz poviem, to bude pravda. Keď ma policajti ako podozrivého zobrali, vypočuli ma ako podozrivého. Vtedy som rozprával úplnú pravdu, za ktorou si stojím aj dnes. Potom ma policajti viezli z Nitry do Galanty do cely policajného zaistenia. Počas jazdy ma dvaja policajti spracovávali a vraveli mi, že ja pre políciu vôbec nie som zaujímavá osoba a to, čo urobila moja manželka s tým Tóthom, to ich ako NAKU vôbec nezaujíma. Policajti tvrdili, že ich zaujíma Alena Zsuzsová, že tá je aj tak už obvinená na doživotie za Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, a že do zajtra mám vymyslieť takú výpoveď, kde Alenu Zsuzsovú utopím. Že ten výsluch musí byť veľmi silný, aby som presvedčil vyšetrovateľa a keď poviem takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, za ktorú ju odsúdia, tak ja nebudem obvinený a pustia ma na slobodu. Na ďalší deň keď prišli tí istí policajti pre mňa, tak som im povedal, čo budem rozprávať, urobil som tzv. neformálnu výpoveď. Oni povedali, že dobre, že dobre začínam, ale že je to ešte málo, že musím presvedčiť vyšetrovateľa, aby som na nikoho nebral ohľad len na seba. 

Povedali mi, že Andruskó už s políciou spolupracuje a ja som povedal, že dobre, že aj ja budem spolupracovať a poviem takú naturbovanú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, že ju určite odsúdia. Keď som prišiel do Nitry, tak som dostal do ruky uznesenie o vznesení obvinenia, stretol som sa s pani JUDr. Borsosovou  a rozhodol som sa, že budem vypovedať tak, ako som to už vravel policajtom v aute. Takže výpoveď, ktorú som učinil vtedy pred vyšetrovateľom, bola len čiastočne pravdivá. A tá čiastočná pravda sa viazala k výpovedi, ktorú som učinil ako podozrivý. Ešte mi policajti povedali, aby som vypovedal tak, že na Andruskó a nemám vypovedať, a že všetko je na Alenu. 

Po výpovedi mňa ako obvineného, ma zobrali naspäť do cely policajného zaistenia do Galanty. Brali ma tí istí, čo stále a celú cestu mi vraveli, že som dobrý človek, že ma ľutujú. A že na odvolanie mám prichystať takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, aby som obstál pred sudcom. Potom dostali telefón, museli sme sa vrátiť naspäť do Nitry, niečo som tam musel podpísať, nejaký papier, nejakú prvú stranu zápisnice. Potom ma zas brali do Galanty. Medzi tým sme sa niekde v Nitre zastavili a jeden policajt, vodič auta, išiel do nejakého veľkoskladu pre jednu bedňu plnú fliaš vína. Potom sme išli do Galanty a celú cestu sme sa rozprávali. Povedali mi že moja výpoveď bola slabá, že neobstojí na súde.

Následne na to ma dňa 26.01.2019, bola sobota, zobrali na súd do Banskej Bystrice. Zobrali ma nejaký dvaja kukláči, a jedného poznám aj tvárou nakoľko si dal dole kuklu. Začali ma lámať, aby som vypovedal, že oni celú moju výpoveď vedia, že je to slabé, že mám spolupracovať a vidia, že aj spolupracujem, a že keď budem na súde vypovedať tak, aby som útočil na Alenu Zsuzsovú, že mám ju oslovovať, že ako špinavá kurva, že mi vybavia slobodu. Ja som na súde v B. Bystrici vypovedal proti Zsuzsovej to isté čom som povedal vyšetrovateľovi ako obvinený. Dal som do svojej výpovedi škaredé výrazy, vulgarizmy a ešte som viac zveličil úlohu Zsuzsovej.

Po výpovedi na súde ma dali čakať do nejakej zamrežovanej miestnosti. Tam prišiel za mnou jeden policajt a pochválil ma, že som urobil dobrú výpoveď a že ma 99 % pustia. Vtedy prišla aj téma na to, že počas eskort do ciel sa mi stratili 3 €. Mal som dohromady asi 30-35 €. Povedal som, že keď ma pustia domov, že ja s tým problém robiť nebudem. A že policajti ma za to odvezú až domov.

Nakoniec ma policajti odviezli do Ilavy do basy. Celú cestu sa mi veľmi pekne venovali, ten jeden mi dal aj svoju večeru, to som zjedol. Počas cesty som s nimi riešil, ako som vypovedal, povedali mi, že vidia, že chcem spolupracovať. Ja som sa policajtov spýtal, že komu mám uvedené nahlásiť, že spolupracujem s políciou. Oni povedali, že nemusíte nikdy, že stačí, že oni to vedia. Ešte jeden z nich mi toľko povedal, že aby som bol kľudný, že oni do týždňa prídu za mnou a to, že ma sudca dal do väzby, to nie kvôli tomu, že ja aby som ovplyvňoval svedkov, ale aby som ja nebol ovplyvňovaný, že som vonku. A tak so sa dostal do väzby. Ešte jeden policajt pri nástupe do väzby povedal, nejakému vedúcemu na príjme, že som dobrý človek, že nech ma dajú do nejakej normálnej cely. A že nech ma nedajú s nejakými ďalšími osobami, kde policajt vymenoval nejaké mená, ale ja už ich neviem, ale mali to byť osoby spojené s Kuciakovou vraždou.“ Na hlavnom pojednávaní 1.4.2020 Roman Ostružlík potvrdil, že jeho výsluchy boli vedené pod nátlakom, že príslušníci ho opili a žiadali, aby vyostroval výpovede voči Zsuzsovej. Rozprával ako nasadili na celu spoluväzňa, ktorý ho mal spracovávať a vynášať jeho nepravdivé výroky. Všetko odôvodnili tým, že Andruskó už takto svedčí a dosiahol aj zmiernenie trestu.

Nedostane sa do tejto skupiny náhodou aj človek sudcu Hrubalu, ktorý je spájaný s touto partiou vyšetrovateľov ako vhodný sudca pre prípravné konanie, ktorý väzbu k ich návrhom schváli ?

Nezoberie náhodou Hrubala zajtra Vás, resp. kohokoľvek do väzby, keď mu to nariadia tí, ktorí ho vydierajú cez jeho alkoholizmus?

Slovensko sa trasie, vláda je impotentná, prezidentka sa pozerá iným smerom

Len diletanti a fanatici disponujú s takou dávkou arogancie, bohorovnosti a pocitu beztrestnosti s akou vláda hodnotí takéto vážne odhalenie. Ešte viac sa možno diviť, že obdobie posledných rokov stavia spravodlivosť na kajúcnikoch a práve tom modeli spravodlivosti, ktorý predstavuje Čurilov model. Keby tentokrát Čurila nesmeroval túto iniciatívu voči pracovníkom inšpekcie, tak by mohol doteraz beztrestne vyrábať kajúcnikov a dôkazy a realizovať Matovičov veľký sen o rýchlom boji s „mafiou“.

Či pani prezidentka je dojatá pápežovou návštevou alebo zronená otcovou smrťou , prípadne schopná vnímať túto situáciu uvidíme, keď sa po týchto vypätiach dostane späť do reálneho sveta a zrejme predvolá predsedu vlády na podanie vysvetlenia.

Či jej tieto vysvetlenia budú garanciou bezpečného štátu a výkonu štátnej moci uvidíme, ale Heger ak nedokáže riadiť vládu a ani štát, by sa mal do prezidentského paláca s veľmi malu dušou.

Doplnené:

//www.tvnoviny.sk/domace/2038962_kollar-oznamil-ze-nebude-sucastou-koalicnej-pracovnej-skupiny-ktora-ma-vyriesit-problemy-v-policii

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies