Matovič dal Čaputovej ultimátum. Prezidentka si má vybrať testovanie alebo lockdown.

Urobili z plošného testovania strašiaka a zo mňa antikrista, sťažuje sa premiér

Premiér zároveň kritizoval odborníkov aj koaličných partnerov, ktorí nesúhlasili s povinným testovaním.

 

Po Zuzane Čaputovej, Richardovi Sulíkovi či ďalších štátnych autoritách premiér Igor Matovič našiel vinníkov za neotváranie škôl priamo na ministerstve školstva – môžu za to úradníci. Tvrdil, že keby pustil neotestované deti do škôl, tak by v nemocniciach ležali mŕtvoly na chodbách. Pohrozil opäť lockdownom a dal pri ňom ultimátum prezidentke.

Matovič hovorí len o dvoch možnostiach – celoplošné testovanie alebo lockdown. Do testovania však pôjde len vtedy, keď získa širokú politickú podporu. Podľa televízie Markíza chce na budúci týždeň požiadať o stretnutie prezidentku, ktorá doteraz apelovala na to, aby ďalšie celoplošné testovanie bolo len dobrovoľné.

„Ak pani prezidentka povie, že naozaj testovanie len dobrovoľné, tým pádom spraví krížik nad plošným testovaním, lebo nebudeme vyhadzovať peniaze do koša, a v tom prípade vlastne povie, áno, Slovensko zatvárame do lockdownu,“ povedal pre TV Markíza premiér.

Kedy by bol lockdown, to by záležalo od prezidentky, vyhlásil Matovič. Už skôr v sobotu na otázku v relácii RTVS, aké vianočné sviatky budú mať Slováci, odpovedal, že žiada odborníkov, ktorí odsúdili plošné testovanie, aby sa postavili pred ľudí a povedali, aké budeme mať sviatky. Opäť zopakoval, že buď sa bude masívne testovať alebo bude lockdown. Rozhodnutie, či bude, nechá premiér na autority, ktoré odmietali plošné testovanie.

Matovič v relácii Sobotné dialógy na Rádiu Slovensko kritizoval Čaputovú, odborníkov aj koaličných partnerov, ktorí nesúhlasili s povinným testovaním.

Podľa jeho slov, by sa odborníci a politici, ktorí nesúhlasili s povinným plošným testovaním, mali postaviť pred ľudí a povedať im, aké budú Vianoce.

Tvrdí, že celoplošné testovanie fungovalo extrémne dobre. Ľudia, ktorí žiadali, aby bolo dobrovoľné, vypli podľa premiéra toto opatrenie.

Matovič dodáva, že na Slovensku už štyri týždne nemáme žiadne nové opatrenia proti šíreniu koronavírusu a situácia sa zhoršuje. Je to podľa neho aj tým, že vyprchal efekt plošného testovania.

„Ako mám presvedčiť teraz ľudí, keď týmito názormi prezidentka, konzílium odborníkov, Kotleba, Fico, Pellegrini, Sulík, Remišová spochybňujú povinné plošné testovanie. Urobili z plošného testovania strašiaka a zo mňa antikrista, ktorý chce ľuďom ubližovať,“ hovorí premiér.

Matovič hovorí, že politická nenávisť spôsobila, že sme zavrhli, to, čo nám fungovalo. Príklad Oravy podľa neho ukazuje, že plošné testovanie je geniálny spôsob, ako znížiť počet prípadov.

Pri školách našiel Matovič vinníkov – úradníkov

Školy mohol otvoriť aj minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS), ale úradníci okolo neho by museli chcieť. V diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy to uviedol predseda vlády Igor Matovič (OĽANO), ktorý poznamenal, že počas víkendu sa pilotne testuje desiatka škôl.

Matovič tvrdí, že do diskusie k otváraniu škôl sa zapojil po tom, čo úradníci na pláne mohli mesiac pracovať, ale neurobili pre to nič. Poukázal, že za dva dni vypracovali plán, aby sa mohli školy opäť otvoriť.

„Ako premiér som sa rozhodol pomôcť svojmu ministrovi a ukázať mu, že sa to dá,“ povedal Matovič s tým, že teraz celú agendu odovzdávajú ministerstvu školstva. Poukázal, že Gröhlingovi nič nevyčíta, podľa neho veľa záleží od ľudí, ktorých okolo seba minister má.

Dištančné vzdelávanie podľa predsedu vlády nie je v niektorých školách také kvalitné ako prezenčné. Verí, že k desiatke škôl, ktoré sa do testovania cez víkend zapoja, sa pridajú cez týždeň ďalšie. Podľa neho sa však nájdu aj školy, ktoré otvoria až v januári. Poukázal na to, že deti sú podľa štúdií približne o polovicu menej infekčné, avšak rizikom je, že sú asymptomatické.

Premiér potvrdil, že ak sa v triede otestujú všetky deti, môžu sa vzdelávať v jednej triede bez ohľadu na ich počet. Opatrenie päť žiakov a učiteľ v triede platí podľa slov Matoviča len pre deti zo sociálne slabších rodín, ktoré nemajú prístup k počítaču a internetu.

O otváraní škôl v piatok rozhodla vláda. Hnutie Za ľudí však za uznesenie nehlasovalo. Vicepremiérka Veronika Remšiová navrhovala, aby sa žiaci preukazovali certifikátom o bezinfekčnosti, tak ako to je v súčasnosti na prvom stupni.

Návrt do škôl by sa podľa nej nemal podmieňovať testovaním. „Ja som Veronike hovoril, že načo to je dobré. Celou mocou sa zaľúbiť ľuďom a hovoriť, to čo chcú počuť, ale nepovedať to, že keď pustíme ľudí do škôl, tak tu budeme mať armagedon,“ reagoval na jej postoj Matovič.

„Dve hodiny sme jej to vysvetľovali a nepomohlo to,“ dodal. Podľa premiéra musíme hľadať také riešenia, aby sme nemali katastrofické Vianoce.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies