Matovič začal predvolebnú kampaň

Matovič začal predvolebnú kampaň na úkor miest, obcí a zamestnancov štátnej a verejnej správy

Minister financií Igor Matovič predstavil prvú časť daňovo-odvodovej reformy, ktorá má stáť daňových poplatníkov 1,2 miliardy eur na výdavkoch a ktorá je vraj krytá príjmami. Podpredseda strany SMER – SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický k tomu predložil zopár komentárov:

Ladislav Kamenický:  „Matovič na začiatku tlačovej besedy oznámil, že tlačová beseda je nakrúcaná ako súčasť dokumentárneho filmu, a preto si zložil rúško. Kto platí náklady na tento dokumentárny film nikto nevie, ale je jasné, že bude Matovičovi slúžiť v predvolebnej kampani, kde sa tento plagiátor s nedôverou až 87,5% ľudí, bude hrať na najväčšieho reformátora v novodobej histórii Slovenska.

Matovič sa na tlačovke tváril ako Santa Claus pri vianočnom stromčeku, pričom si však stačí spomenúť na to, ako on a jeho antisociálna vláda zrušila mnohé sociálne opatrenie, ktoré zaviedol SMER – SD – obedy zadarmo, zobrala dôchodcom 13. dôchodok, zrušila zastropovanie odchodu do dôchodku, dodanila a zodvodnila gastrolístky, znížila minimálnu mzdu každému o 34 eur/mesačne (646 eur namiesto 680 eur mesačne) a ADH – aktuálnu dôchodkovú hodnotu stanovila tak, že ju znížila o 5%.“

Fanatická honba na Gorilu a nezákonné praktiky NAKA

Podľa L. Kamenického hovoriť o daňovej (resp. sociálnej) revolúcii v Matovičovom podaní je doslova smiešne. SMER – SD vždy podporoval všetky sociálne opatrenia v prospech ľudí, no tu je skôr obava, aby Matovič v mene jeho „Veľkého tresku“ nesiahol aj na ďalšie sociálne opatrenia, ktoré v minulosti zaviedol SMER – SD a oni ich ešte úplne nezrušili, ako napr. vlaky zadarmo, príspevky prváčikom na pomôcky a iné.

„Matovič zatiaľ nepovažoval za potrebné svoju „revolúciu“ prerokovať so zástupcami miest, obcí a VÚC (ide ich pripraviť o 200 mil. eur na podielových daniach), sociálnymi partnermi a určite ani so zástupcami zamestnancov verejnej správy, ktorých chce prepustiť až 8 800, na čom chce Matovič zarobiť 180 mil. eur! R. Sulík a ani predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet M. Viskupič za SaS „Veľký tresk“ zatiaľ taktiež nevideli. Na Slovensku sme si však už zvykli, že namiesto diskusie táto vláda predkladá reformy od zeleného stola a aj preto ich je lepšie volať deformami,“ povedal L. Kamenický.

Na tlačovku I. Matoviča prišli ako poslucháči (nie ako spolupredkladatelia) líder Sme rodina – Boris Kollár a minister práce Milan Krajniak, čo je veľmi neštandardné, a bez slova sa prizerali tomu, ako Matovič vykráda agendu im prideleného ministerstva práce a pripravuje si na ich úkor témy do predvolebnej kampane. Takého niečo by sa nemohlo stať vo vláde, kde sú fungujúce vzťahy medzi koaličnými partnermi. Kollárovi a Krajniakovi nezostalo nič iné, ako s „nadšením“ súhlasiť. Veď sa predsa rozdávajú peniaze ľuďom, tam oni nemôžu chýbať.

„Matovičove opatrenia by som rozdelil na dve základné časti: Výdavky vyplácané v hotovosti, ktoré budú v celkovej výške 374 mil. eur, a/ Prídavky na deti za 105 mil. eur, ktoré navyšuje o 4,50 eur/mesiac na deti do 18 r., študentom vysokých škôl o 24,50 eur (tým však zároveň berie daňový bonus); b/ Daňový bonus za 269 mil. eur, ktorý chce zvýšiť o 24-47 eur/mesiac. Vidím tu však dva problémy. Tak ako doteraz sme kritizovali, že je vyplácaný len pracujúcim rodičom, nepomôže to napríklad rodinám, kde rodičia prídu o prácu, nie z vlastného zavinenia. Vysokoškolákom sa doteraz daňový bonus vyplácal, ale to chce Matovič zrušiť, čiže to čo im pridá na detských prídavkoch, to im na daňovom bonuse zoberie! To je také typicky Matovičovské,“ myslí si Ladislav Kamenický.

Pre netestovaných právny postup do vrecka, ako manuál pri šikanóznych policajných kontrolách 

Na tlačovej besede ďalej prezentoval, že tieto dve opatrenia prinesú rodinám 100 eur/mesiac, čo je zavádzanie, lebo navyše im plánuje dať len 28,50 – 51,50 eur!

„ Výdavky účelovo viazané na ich použitie a platené kartou (alebo pomocou internetovej aplikácie), ktoré budú v celkovej výške 824 mil. eur. a/ Služby deťom (krúžky) za 570 mil. eur, viac o 58 eur/mesiac, ktoré je však viazané na to, či rodičia dajú deti na krúžky, alebo nie (možno aj z objektívnych dôvodov); b/ Rekreačné služby (poukazy) za 254 mil. eur, viac o 24 eur/mesiac. Aj tu Matovič prezentoval, že tieto dve opatrenia prinesú rodinám 100 eur/mesiac, čo je opäť zavádzanie, lebo navyše má vyplatiť len 82 eur ! Tieto dve zmeny si vyžiadajú skoro 2/3 všetkých Matovičových výdavkov, teda 824 mil. eur z 1,2 mld. eur, pričom je pravdepodobné, že veľká časť sa nemusí vôbec využiť, a to kvôli technickej príprave a iným objektívnym dôvodom,“ priblížil L. Kamenický.

Navyše zavedenie systému platby kartou za takéto služby môže trvať aj 1-2 roky a keď si uvedomíme, že táto vláda nebola viac ako rok schopná pripraviť jednoduchší systém e-karanténa, tak ani zavedenie internetovej platobnej aplikácie v najbližších 1-2 rokoch nebude reálne. Aj to je dôvod, prečo sa 2/3 výdavkov tejto „revolúcie“ javia skôr v rovine Matovičových predvolebných sľubov.

„Ako hlavný dôvod, prečo Matovič predstavil svoj návrh, vidím najmä to, aby Slovenská republika neprišla o peniaze z Plánu obnovy! To sa týka aj ďalších reforiem, ktorých kvalita je taká pochybná, že ak chcete vedieť, ktoré ministerstvo práve robí reformu, stačí sa pozrieť pod oknami, ktorého ministerstva je akurát demonštrácia. A to je veľmi smutné,“ uzavrel L. Kamenický.

VIDEO: Hegero-Matovičova vláda sa pripravuje na vojnu s vlastnými občanmi. Ľudia sú čím ďalej, tým agresívnejší, varuje Fico

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies