Matovičova žatva

Kam sa človek v tieto dni pohne, tam počúva, koho zase vo verejnej správe vymenili, prípadne, komu povedali, že si už v septembri má zbaliť.

Matovičovci sa už pritom ani nehrajú na verejné, transparentné obsadzovanie pozícií. Zmenili to, a teraz šíria príbeh o tom, ako musia veľa ľudí vymeniť za tých správnych, lebo na úradoch je veľa smerákov.
Toto je pritom spolovice pravda, spolovice klamstvo. Za Smeru totiž vôbec neplatilo, že sa plošne menili ľudia. Áno, boli rezorty, kde sa praktikovalo, že sa tam naberali trochu aj straníci alebo inak spriaznení ľudia (tradične práca a sociálne veci, poľnohospodárstvo, zdravotníctvo, niekedy hospodárstvo). Ale aj tam sa snažili nerobiť to tak, aby na vyslovene odborný post prišiel čistý politický kamarát.

Potom boli rezorty, kde sa to nepraktikovalo: ministerstvo financií (určite nie za Kažimíra, ale férovo treba priznať, že ani Počiatek to nerobil), výnimkou boli vysoko citlivé miesta na finančnej správe, tam šéfstvo strany chcelo „preverených“, na kultúre tiež platila odbornosť… Najradikálnejšie to bolo na školstve za mňa, ja som dokonca na porade vedenia vydal príkaz, že chcem vedieť o každom pokuse, kedy by niekto zo Smeru „odporúčal“ nejakému môjmu riadiacemu pracovníkovi niekoho na nejakú pozíciu.
Navyše, ak sa napríklad za šéfa ÚRSO dostal Jahnátek, alebo šéfa metrológie bývalý minister hospodárstva Pavlis, chápem, že to bolo nepopulárne, navyše ani jeden nebol mediálne zdatný. Ale boli to bývalí ministri, ktorí predtým strávili dlhé roky na vysokých postoch v biznise. Aj čisto technicky, keď ste si s nimi sadli, bolo jasné, že majú nejaký prehľad a skúsenosti.

 

Matovičova vláda vyšle na Slovákov policajtov a vojakov, aby kontrolovali opatrenia proti koronavírusu

Podobne na úrovni samospráv alebo lokálnej štátnej správy. Áno, niekde boli také hovädá, že to vymietli a podosadzovali „správnych ľudí“, ale opäť to neplatilo plošne. Koniec koncov, veľa lokálnych politikov len prišlo pod značku Smeru, keď bol populárny, inak v nejakých straníckych klikách organizovaní neboli.

Ale tu sa dosadzujú ľudia úplne „na drzovku“ len s tým, že majú politické krytie. Ján Mrva, bývalý starosta Vajnor, o ktorom veľmi málokto povie niečo lichotivé, je zrazu premiérom vymenovaný za šéfa úradu geodézie??
A to v tejto chvíli ani detailne nespomínam také extrémne prípady, ako „zázračného právnika“ Michala Miškoviča, o ktorom doteraz nikto nič nevedel, a ktorý zrazu v kontraktoch pre štát poráža všetky právnické esá, z ničoho nič je členom legislatívnej rady vlády (!!!), poradcom ministra financií…

Iné garnitúry sa aspoň snažili nerobiť tie svoje manévre v prvých mesiacoch tak okato, takéto personálne kauzy prichádzali neskôr. Matovičovci a ich partneri v tomto nemajú zľutovanie, idú ako kombajn cez žatvu.

Keď pandémia neexistuje, tak si ju vyrobíme… čím horšie, tým lepšie…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies