Matovičové konfrontácie

V poslednom týždni sme mali možnosť byť svedkom dvoch verejných konfrontácií Igora Matoviča. V  diskusnej relácii „Na hrane“ odvysielanej televíziou JOJ, v priateľskom duchu komunikoval s Borisom Kolárom, kde diváci mali možnosť vidieť kultivovaného a vtipného Matoviča. Diváka presvedčil, že s Kollárom nie je v žiadnom konflikte a dokáže s ním komunikovať ľudsky aj politicky. V druhá politická diskusia v relácii „Na telo“, odvysielaná TV Markíza, bola skôr konfrontáciou medzi Matovičom a Alojzom Hlinom. Relácia bola vnielen veľmi konfrontačná, ale najmä okorenená nevhodnými gestami a provokáciami Alojza Hlinu, ktorými sa detinsky snažil vstupovať do vystúpení Igora Matoviča. Tieto dve diametrálne odlišné relácie boli vlastne kódované najmä osobami, diskutérov, s ktorými sa Matovič mal stretnúť a konfrontovať s názorovými prúdmi, ktoré títo politici prezentujú.

Alojz Hlina oslnený reflektormi 

Komunikácia Hlinu s PS – Spolu o rôznych predvolebných témach, taktike schvaľovania registrovaného partnerstva a servilných návrhoch, obnažujú nielen jeho myslenie, ale aj hodnoty. Matovič mal vážnu morálnu a politickú výhradu proti tomu, že Hlina odsúva čisto z politickej kalkulácie problém registrovaných partnerstiev a citlivých tém o 2,5 roka po komunálnych voľbách a nepriznáva, že kupčí s PS – Spolu proti vlastným voličom a ich hodnotám. Matovič si dovolil zájsť za svoje politické kompetencie a vyjadril názor na volebné vyhliadky KDH, na čo Hlinu reagoval, že Matovič sa nemá dôvod báť o voličov KDH.  Matovič proti argumentoval tým, že prípadná strata KDH by bola stratou celej opozície a šancou pre totalitné strany. Hlinove grimasy a gestikulácie privádzali Matoviča do rozčúlenia a treba povedať, že žiadny normálny človek by sa nedokázal pri Hlinovi zdržať. Kovačič nezasahoval do vyjadrení Hlinu, hoci utŕžil niekoľko kritických poznámok od Matoviča, že ho intenzívne prerušuje a nenechá dopovedať vety. Hlina tvrdil, že Matovič chce do parlamentu doniesť päť bezvýznamný politických subjektov. Reagoval aj na otázku prečo bol na zakladajúcom sneme Kiskovej strany a pripomenul, že sa jednalo o snem s reálnymi ľuďmi na rozdiel od Oľano, ktoré ešte snem nemalo.

Matovič na čele križiackej výpravy

Igor Matovič sa rozhodol zmobilizovať a ponúknuť ambicióznym demokratom a stranám priestor na vytvorenie akéhosi bloku proti zlu. V súvislosti s oslovením menšiny zdôrazňuje, že maďarský volič je systémový antificovolič a bez neho ani v roku 1998 by nebolo možné zvrhnúť Mečiara. Preto ho pravica nesmie stratiť. Hlinovu kritiku, že tým rozbíja vznikajúcu koalíciu okolo SMK a marí ich šance, však neberie celkom vážne, lebo ani štatistiky o podpore takejto myšlienky ho nezaskočia. Matovičovým cieľom je hovoriť vždy a s každým, kto ide proti zlu. Hlinom ospevovaný liberálny blok PS Spolu, Za ľudí aj s KDH hodnotí Matovič ako  nedostatočný volebný potenciál. Matematika potvrdzuje, že má pravdu. Sedem percentných strán podľa septembrového prieskumu je s Mostom-Híd na chvoste celkom šesť.

V relácii STV pár minút pred tým povedal Béla Bugár, že Harabin má reálnu šancu sa dostať do parlamentu. A ak túto informáciu vložíme do Matovičovho vzorca a pozrieme aké sú reálne zoskupenia, je jasné, že zostavenie väčšinovej vlády na každej strane bude problémom pre rozhodujúce chýbajúce hlasy. Orientácia a postavenie nových strán, ktoré sa môžu dostať do parlamentu a zamiešať karty na jednej alebo druhej strane, je zatiaľ nevypočítateľnou veličinou, preto Matovič sa snaží o posilnenie, dokonca aj za cenu, že pripúšťa komunikáciu s Veronikou Remišovou alebo Vašečkom, ktorý podľa Hlinu prelietava z jednej do druhej strany podľa smeru vetra.

Najsilnejší koaličný potenciál má Boris Kolár

Debata s Matoviča s Kollárom bola bez akýchkoľvek konfliktov. S plnou vážnosťou povedal, že nikoho nevylučuje zo žiadnej  diskusie. Dokonca napriek svojim rodinným koreňom by dokázal hovoriť aj s Kotlebom, pokiaľ sa jeho strana vysporiadala s otázkou holokaustu a Slovenského štátu. Kollár sa nenechal zatiahnuť do žiadneho škandálu a nezúčastňuje sa na radikálnych protestoch, preto vidíme, že nám vyrástol do rozvážneho politika so stabilizovaným ratingom.  Tohto dôvodu nielen Matovič, ale každý s ním bude musieť rokovať, napriek jeho vyjadreniu, že nechce byť za každú cenu v budúcej vládnej koalícii.

Matovič ministrom vnútra

Ambícia odznela práve v relácii „Na hrane“ s Borisom Kollárom na priamu otázku redaktora. V prípade, že by k tejto situácii došlo, viem si predstaviť len výbuch emócií a komentárov, považujúcich takúto situáciu za katastrofu a znásilnenie spravodlivosti nebývalého rozmeru.  Matovičove vyhlásenie splnilo účel, pretože na pozíciu ministra vnútra budú pravdepodobne iní ašpiranti.   Dáva najavo, že je iná predstava o radikalizovaní polície a silových zložiek a  všetci musia počítať s obrovskými tlakmi na politiku spravodlivosti, a celkom iné priority a ich riešenie ako doteraz. Podobné úlety registrujeme z viacerých strán.

Novovzniknutá strana PS -Spolu chce nadrezortné ministerstvo podliehajúce priamo premiérovi, ktorého úlohou vlastne bude kontrola  mediálneho prostredia – čo je zjavná legalizácia cenzúry. Nechcem preberať Matovičove osobnostné a profesionálne predpoklady na výkon funkcie ministra vnútra. Na tejto pozícii boli aj oveľa horší, ale si cením to, čo inak Matovičovi nie je možné nikdy uprieť, že povedal nahlas zase, čo si myslel.

Cui bono – módna otázka posledných dní

Posledné dni a udalosti mesiaca ukazujú jedno: Matovič je fenomén, aký na Slovensku ešte nebol. Stojí v prvom rade na barikáde, hovorí, čo myslí, čelí paľbe nevídanej kritiky a politickej nevôle u svojich oponentov, ale  kedykoľvek príde na akékoľvek stretnutie a snaží sa vždy komunikovať, v podstate nemení názory a je presvedčený o svojej pravde a občas svoje názory, prispôsobí k názorom ľudí, ktorým verí. Ťažko mu odoprieť dobrý úmysel zjednocovať nepodchytené demokratické potenciálne sily, alebo ho obviniť z toho, že sa snaží s každým demokratom spojiť len na základe kritéria: kto je proti Ficovi, je so mnou. Kritizuje PS, Spolu aj Hlinu, aj Andreja Kisku, pritom má tieto strany zaradené na pravej strane spektra. Spôsob a okolnosti vzniku týchto strán, ich personálne obsadenie a medializované škandály s nimi spojené však alarmujú aj jeho. O Matovičovi sa nedá povedať, že je zástanca marxisticko-liberálnej platformy alebo ľahkovážneho hazardovania s niektorými témami, akým je aj registrované partnerstvo, adoptovanie detí homosexuálnymi partnermi  a inými, politicky nepremyslenými témami. V hodnotových témach je Matovič mimoriadne opatrný. Hlinove úškrny počas relácie boli viac ako za čiarou. Zľahčovanie názorových nezhôd v pravej strane politickej scény, že Matovič to vidí ale reálnejšie ako Hlina. Z jeho vyjadrení je zjavné, že sa obáva neúspechu pravice vo voľbách.

Politici bez skúsenosti v exekutíve

V živom prenose sme videli Borisa Kollára, ktorý má stabilné politické skóre a nekonfliktne vyhradený koaličný potenciál, Hlinu, ktorý je oslnený mediálnou príležitosťou a  Matoviča, ktorý má skutočne rozsiahlu politickú stratégiu, o ktorej nemá problém hovoriť verejne a v priamom prenose. V prípade dvoch rôznych relácii vidíme dvoch Matovičov. Jedného zrelého a korektného, ktorý sedí s Kollárom pred mikrofónom v pohode a druhého, ktorého Hlina sa snaží rozčúliť, zosmiešniť a znevážiť svojim šaškovaním a relácia stráca svoju úroveň napriek vážnosti témy. Zostáva nám iba konštatovanie, že predvolebné obdobie bude mať práve tieto podoby aj do budúcna. Bez typovania môžeme už teraz odhadnúť, že PS Spolu, Za ľudí a KDH budú stavať na demagógii, populizme a obchádzaní serióznych politických riešení. Konzervatívna sila koalície s prichádzajúcou posilou a možnou silou Kotlebu, ktorý ak pred voľbami zreviduje svoju ideológiu,  bude narastať.

Kto pomôže Matovičovi?

Matovič zostane navždy revolucionárom, lebo nikdy nenájde idealizovanú čistú morálnu koalíciu, po ktorej túži a skrotenie jeho divokej politickej sily by sa neobišlo bez kompromisov a ústupkov, o ktorých on dopredu vyhlasuje, že sa nikdy nestane.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies