Najvyšší súd zamietol odvolanie Majského v kauze skrachovaných nebankoviek

Senát Najvyššieho súdu SR (NS SR) na dnešnom pojednávaní zamietol odvolanie Jozefa Majského v kauze podvodu nebankoviek Horizont Slovakia a BMG Invest. NS SR tak potvrdil rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu v Pezinku, ktorý ho v roku 2015 odsúdil na deväť rokov odňatia slobody.

„Spravodlivosť a zákonnosť dobehla ďalšieho, kto si celý život myslel, že je nad zákonom, a že sa obštrukciami zákonnosti vyhne. Nestalo sa tak,“ uviedol po verejnom zasadnutí špecializovaného súdu prokurátor Ján Šanta. Ten nečakal, že NS SR dnes vyriekne verdikt k odvolaniu. „Je to kus môjho života spojených s touto kauzou. Obžalobu som podával v novembri 2004, je to proces s mega obštrukciami. Museli sme prekonávať stovky prekážok“ dodal Šanta.

Porušila Tódová zverejnením informácie o Kyselicovi zákon o vojenskom spravodajstve? Je Lipšic hlavným donášačom redaktorky Denníka N?

Advokát Majského Peter Filip považuje väčšinu skutočností, ktoré dnes súd povedal, za nesprávne interpretované. „Určite využijem všetky zákonné postupy, ako zvrátiť toto konanie, ktoré považujem za nezákonné,“ uviedol. Podľa Filipa Majský nespravil chybu, že nereagoval na oznámenie o dnešnom verejnom zasadnutí, ktoré tak pokračovalo aj bez jeho účasti.

Hovorkyňa NS SR Alexandra Važanová uviedla, že proti dnešnému rozhodnutiu nie je žiaden ďalší riadny opravný prostriedok prípustný.

Špecializovaný trestný súd odsúdil v roku 2015 Dávida Brtvu na deväť rokov, Patrika Pachingera na sedem rokov a Majského na deväť rokov väzenia v súvislosti s kauzou skrachovaných nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest. Brtvu už podmienečne prepustili z výkonu trestu. Podľa rozsudku Jozef Majský, Dávid Brtva a Patrik Pachinger vytváraním falošných pohľadávok voči nebankovým spoločnostiam v období medzi septembrom 2001 a februárom 2002 spôsobili týmto inštitúciám škodu 448 miliónov slovenských korún. Zo zatvorených pobočiek nebankových spoločností sa obohatili o 53 miliónov korún. Činnosť trojice podľa obžaloby riadil Majský, ktorý „zadával úlohy a zabezpečoval prostriedky“. Vtedajší majitelia spoločností Dávid Brtva a Patrik Pachinger zase falšovali potrebné dokumenty. K usvedčeniu Jozefa Majského, Dávida Brtvu a Patrika Pachingera dopomohli aj svedecké výpovede vrátane výpovedí odsúdených Vladimíra Fruniho a Mariána Šebeščáka.

Europol vykonal analýzu neexistujúcich telefónov iPhone7 a iPhone8. Podvod alebo manipulovanie s dôkazmi v Europole?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies