Návrh štátneho rozpočtu nezohľadňuje zvýšené výdavky v samosprávach

Návrh štátneho rozpočtu pre rok 2021 nezohľadňuje zvýšené výdavky, ktoré sa v budúcom roku v samosprávach očakávajú. V tlačovej správe to uviedlo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Jeho predseda Branislav Tréger už zásadné pripomienky združenia adresoval predsedovi vlády Igorovi Matovičovi (OĽaNO).

Návrh štátneho rozpočtu podľa Trégera nezohľadňuje napríklad zvýšenie daňového bonusu pre rodičov detí do 15 rokov na dvojnásobok, zavedenie bezplatnej mestskej hromadnej dopravy či zavedenie povinnej predškolskej dochádzky. ZMOS požaduje, aby bol ešte v roku 2020 samosprávam navýšený rozpočet o desať percent a aby pre roky 2021 až 2023 bol navýšený o dopady kolektívneho vyjednávania a inflácie. Združenie zároveň požaduje navýšiť rozpočet na roky 2021 až 2023 na mzdové a odvodové náklady o štyri až päť percent.

Slovensko má v budúcom roku hospodáriť s deficitom verejných financií na úrovni 7,44 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2021 až 2023, ktorý dnes s pripomienkou schválila vláda. Aktuálny odhad pre tento rok predpokladá schodok až na 9,68 percenta HDP. Pri výpadku príjmov a pri vyšších výdavkoch v podobe sociálnych opatrení a rôznych pandemických pomocných programov bol vyšší deficit verejných financií na tento rok aj očakávaný, avšak nie až v takej výške.

Výroky, ktoré v rozsudku nikto neočakával – Rozsudok nad Kočnerom odhalil manipulovanie médií, nekvalitné vyšetrovania a postup prokuratúry – 2.časť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies