Odmietnutie obžaloby a vrátenie veci prokurátorovi podľa § 241 ods. 1 písm. f) Trestného poriadku ako legitímny prostriedok súdnej ochrany práva obvineného na opravný prostriedok
V uplynulom období médiá opakovane informovali verejnosť o problematike odmietnutia obžaloby v konkrétnej trestnej veci vedenej na Špecializovanom trestnom súde (napr. https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/606484-specializovany-trestny-sud-odmietol-obzalobu-pre-podozrenia-z-korupcie-voci-kovacikovi/ ).
Cieľom tohto príspevku poukázať na niektoré procesné postupy orgánov činných v trestnom konaní, ktoré sa vymykajú zásade striktnej zákonnosti vedenia trestného konania, ktoré je vo svojej podstate konaním o najzávažnejších zásahoch do ľudských práv. Zásadu zákonnosti v Trestnom poriadku je potrebné vnímať ako ústavne podmienenú (čl. 17 ods. 2 Ústavy SR), základnú a nosnú právnu ideu celého trestného konania. Účelom trestného konania v zmysle § 1 Trestného poriadku je aj rešpektovanie základných práv a slobôd obvinených, ktorí v zmysle § 2 Trestného poriadku môžu byť trestne stíhaní iba zo zákonných dôvodov a zákonným spôsobom. Uvedené skutočnosti vyžadujú, aby si trestné konanie zachovalo charakter prísne formálneho konania. Tieto zákonné premisy však neboli zachované vo vyššie uvedenom medializovanom konaní, v ktorom Špecializovaný trestný súd kvalifikovane odôvodneným uznesením odmietol obžalobu a vec vrátil prokurátorovi v súlade s § 241 ods. 1 písm. f) Trestného poriadku, a to z dôvodov spočívajúcich v porušení práva na obhajobu obvinených a v závažných procesných pochybeniach, ktoré mali bezprostredný vplyv na výkon práva na obhajobu.
Pre ozrejmenie problematiky uvádzame, že obvinený prostredníctvom obhajcov v priebehu prípravného konania doručil Generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky dva návrhy na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku, a to samostatne v dňoch 13.08.2021 a 30.08.2021.
Dňa 14.09.2021 prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Generálnej prokuratúry (ďalej len ako ,,ÚŠP GP SR“) podal v uvedenej trestnej veci obžalobu, hoci v čase jej podania Generálny prokurátor Slovenskej republiky ešte nerozhodol o podaných návrhoch na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní.
V tejto súvislosti poukazujeme na čl. 7 ods. 4 príkazu generálneho prokurátora Slovenskej republiky z 31.januára 2006 o postupe prokurátorov v trestnom konaní o mimoriadnych opravných prostriedkoch v spojení s príkazom generálneho prokurátora Slovenskej republiky z 29.februára 2012, ktorým sa mení a dopĺňa príkaz generálneho prokurátora Slovenskej republiky por.č. 4/2006 z 31. januára 2006 o postupe prokurátorov v trestnom konaní o mimoriadnych opravných prostriedkoch (ďalej len ako ,,Príkaz GP SR“), podľa ktorého: ,,V čase konania podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku nie je možné skončiť prípravné konanie niektorým z rozhodnutí uvedených v 5. diely 2. hlavy 2. časti Trestného poriadku ani podať obžalobu.“
Z citovaného ustanovenia Príkazu GP SR vyplýva, že v čase konania podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku nie je možné podať obžalobu.
Podľa § 26 ods. 1 písm. c) zákona č. 154/2001 Z.z. o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúry (ďalej len ako ,,Zákon o prokurátoroch“):,,Prokurátor je povinný vykonávať svoje služobné povinnosti svedomite, nestranne a bez prieťahov.“
Podľa § 26 ods. 1 písm. e) Zákona o prokurátoroch: ,,Prokurátor je povinný konať objektívne a prihliadať na všetky rozhodné okolnosti bez ohľadu na to, či sú pre strany alebo pre účastníkov konania prospešné, alebo neprospešné.“
Podľa § 26 ods. 1 písm. f) Zákona o prokurátoroch: ,,Prokurátor je povinný chrániť … základné ľudské práva a slobody…“
Z vyššie uvedeného je zrejmé, že prokurátor ÚŠP GP SR v rozpore s citovaným ustanovením Príkazu GP SR a zároveň i v rozpore s jeho zákonnými povinnosťami podľa § 26 ods. 1Zákona o prokurátoroch podal na súd obžalobu v čase prebiehajúceho konania podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku.
Následne bolo obhajobe doručené písomné upovedomenie Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky, v zmysle ktorého bola dňa 14.09.2021 prokurátorom ÚŠP GP SR podaná obžaloba na obvineného, v dôsledku čoho zanikla kompetencia generálneho prokurátora Slovenskej republiky rozhodnúťv prípravnom konaní o návrhu obvineného podľa § 363 ods. 1 a nasl. Trestného poriadku. Návrh obvineného na postup podľa § 363 ods. 1 a nasl. Trestného poriadku spolu s návrhom na odňatie veci ÚŠP GP SR a jej prikázanie inej prokuratúre, (ktorý bol tiež v prípravnom konaní podaný a o ktorom Generálna prokuratúra SR taktiež nerozhodla ) bol postúpený podľa písomného upovedomenia na súd.
O podaných návrhoch na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní teda nebolo rozhodnuté zákonným spôsobom v intenciách § 365, § 366 v spojení s § 367 Trestného poriadku, a teda nedošlo ani k prieskumu napadnutých rozhodnutí na podklade podaného mimoriadneho opravného prostriedku. Trestný poriadok teda priznáva obvineným právo domáhať sa zrušenia právoplatného rozhodnutia v prípravnom konaní, a napriek tomu, že toto právo bolo riadne a včas zo strany obvineného uplatnené, postupom prokurátora ÚŠP GP SR bolo rozhodnutie o tomto opravnom prostriedku doslova zmarené. Prejednávaná trestná vec je pritom neväzobnou vecou, v dôsledku čoho z hľadiska plynulosti trestného konania neexistovala potreba urýchlenéhopodania obžaloby bez toho, aby bolo rozhodnuté o podaných návrhoch na zrušenie právoplatných rozhodnutí v prípravnom konaní. I napriek tomu však dozorujúci prokurátor podal v rozpore s ustanoveniami Príkazu GP SR a v rozpore s jeho povinnosťami plynúcimi zo Zákona o prokurátoroch obžalobu.
Dňa 02.11.2021 sudca Špecializovaného trestného súdu vydal uznesenie o odmietnutí obžaloby z dôvodu závažných procesných chýb, ktoré mali bezprostredný a zásadný negatívny dopad na výkon práva na obhajobu. Generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky by pritom v zmysle § 364 ods. 3 Trestného poriadku uplynula lehota na rozhodnutie o podanom návrhu na zrušenie právoplatného rozhodnutia v príravnom konaní až dňa 13.11.2021. Proti Uzneseniu o odmietnutí obžaloby podal dozorujúci prokurátor sťažnosť, ktorá má v zmysle § 241 ods. 7 Trestného poriadku odkladný účinok. V dôsledku podanej sťažnosti prokurátor docielil ,,udržanie“ konania v súdnom štádiu, v priamom dôsledku čoho uplynula lehota Generálnemu prokurátorovi Slovenskej republiky na rozhodnutie o návrhu podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku.
Uvedeným vedomým konaním, kedy dozorujúci prokurátor v rozpore s príkazom Generálneho prokurátora SR podal obžalobu v čase, kedy nebolo rozhodnuté o návrhoch podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku a následne podal sťažnosť proti uzneseniu súdu o odmietnutí obžaloby, bolo zmarené právo obvineného na účinný opravný prostriedokpodľa čl. 13 Európskeho dohovoru o ľudských právach (ďalej len ako ,,Dohovor“) ako i právo na inú právnu ochranu podľa čl. 46 ods. 1 ústavného zákona č. 460/1992 Zb. Ústava Slovenskej republiky v platnom znení (ďalej len ako ,,Ústava SR“).
V nadväznosti na vyššie uvedené zdôrazňujeme, že inštitút odmietnutia obžaloby je v štádiu súdneho konania procesným prostriedkom dohľadu súdu nad dodržiavaním najmä práva na obhajobu ako jedného zo základných ľudských práv. Z hľadiska systematického výkladu Trestného poriadku ide o inštitút spätý s preskúmaním obžaloby podľa § 241 Trestného poriadku resp. s predbežným prejednaním obžaloby podľa § 244 Trestného poriadku. Význam predbežného prejednania a preskúmania obžaloby v minulosti ozrejmil aj Ústavný súd Slovenskej republiky v náleze sp. zn. IV. ÚS 49/2011 z 25. mája 2011, v zmysle ktorého účelom predbežného prejednania resp. preskúmania obžaloby je preskúmať obsah obžaloby a zákonnosť získaného dôkazného materiálu. Otázkami, ktoré treba riešiť v tomto štádiu súdneho konania, nie sú otázky viny a trestu, prípadne ďalších výrokov, ale to, či obsah obžaloby vrátane jeho návrhu má základ vo výsledkoch prípravného konania a či neboli porušené ustanovenia zabezpečujúce práva obhajoby, resp. či nedošlo k iným závažným procesným pochybeniam v rámci prípravného konania, pričom podľa výsledku posúdenia týchto otázok súd rozhodne, či nariadi termín hlavného pojednávania, alebo bude postupovať niektorým zo spôsobov uvedených v § 241 ods. 1 písm. a) až k) Trestného poriadku a obvinený nebude (zatiaľ alebo definitívne postavený pred súd.
Výsledok preskúmania obžaloby je z pohľadu obvineného zásadný, keďže ovplyvňuje jeho postavenie, a to od úplného zániku postavenia subjektu trestného konania (napr. 241 ods. 1 písm. c) Trestného poriadku), cez zachovanie existujúceho postavenia obvineného (napr. 241 ods. 1 písm. f) Trestného poriadku) až k „zhoršeniu“ postavenia obvineného, ktorý bude postavený pred súd a stane sa obžalovaným (241ods. 1 písm. l) Trestného poriadku).
Rozsah preskúmania obžaloby zo strany samosudcu je možné jednoznačne odvodiť od zákonom predpokladaných možných rozhodnutí samosudcu podľa § 241 ods. 1 Trestného poriadku. Odmietnutie obžaloby v rámci preskúmania obžaloby je pritom obligatórne v situácii, kedy súd zistí závažné procesné chyby, najmä porušenie práva na obhajobu. V prípade zistenia závažnej procesnej chyby, najmä (nie však výlučne) porušenia práva na obhajobu, z dikcie Trestného poriadku nevyplýva možnosť ale povinosť súdu obžalobu odmietnuť (spomínané ustanovenia obsahujú pojem ,,odmietne“ a nie ,,môže odmietnuť“). Dikcia Trestného poriadku je teda logická i s ohľadom na skutočnosť, že súd musí v každom štádiu trestného konania dohliadať na ochranu ľudských práv obvineného.
Rozhodovacia činnosť Najvyššieho súdu Slovenskej republiky špecifikovala pojem ,,závažná procesná chyba“ v intenciách vyššie uvedených zákonných ustanovení nasledovne: ,,Procesnou chybou (§ 241 ods. 1 písm. f/, § 244 ods. 1 písm. h/ Tr. por.) sa rozumie nedodržanie závažných formálnych náležitostí postupu a úkonov v prípravnom konaní. Úprava práv obhajoby, ktorej porušenie je zákonom demonštratívne uvedené ako procesná chyba, sa odvíja od ustanovení § 34 ods. 1 Tr. por. (práva obvineného) a § 44 ods. 2 Tr. por. (práva obhajcu).“
Povinnosť súdu odmietnuť obžalobu je pritom úzko spätá s existenciu neodstrániteľných chýb prípravného konania, t.j. chýb, ktoré nemožno v súdnom konaní odstrániť dokazovaním. Práve prítomnosť takýchto neodstrániteľných závažných procesných chýb viedla súd k vydaniu uznesenia o odmietnutí obžaloby vo vyššie spomínanom medializovanom prípade. Pre ozrejmenie uvádzame, že okrem pochybenia v odňatí práva na prieskum napadnutých rozhodnutí postupom podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku, bolo trestné konanie poznačené množstvom ďalších neodstrániteľných procesných pochybení. Niektoré z nich mali totožný charakter ako pochybenia v trestnej veci bývalého riaditeľa SIS, kvôli ktorým Generálny prokurátor Slovenskej republiky postupom podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku zrušil uznesenie o vznesení obvinenia. Uvedená skutočnosť len posilňuje dôvodnos ťotázky, prečo dozorujúci prokurátor podal obžalobu bez toho, aby počkal na rozhodnutie o návrhoch podľa § 363 a nasl. Trestného poriadku?
V kontexte uvedenej trestnej veci sa k téme odmietnutia obžaloby vyjadrovali osoby z odbornej ako i laickej verejnosti. V tejto súvislosti prezentoval svoj názor vo všeobecnosti na danú problematiku aj predseda Špecializovaného trestného súdu (https://plus.noviny.sk/642450-pripad-kovacik-a-kosc-predseda-specializovaneho-trestneho-sudu-tvrdi-ze-klucova-je-sposobilost-obzaloby ) a to v nasledujúcom znení: ,,Podanie či nepodanie opravných prostriedkov pred podaním obžaloby súd vôbec nezaujíma. Zaujíma nás len spôsobilosť podanej obžaloby. Sudcovia žiadneho súdu nemajú dôvod komentovať a posudzovať správnosť či nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní vrátane prokurátora s jedinými výnimkami, ktoré stanovuje Trestný poriadok – napr. posudzujú nevyhovenie žiadosti o prepustenie z väzby na slobodu v rámci štádia konania pred podaním obžaloby. Vec vybavujúci prokurátor má právo podať obžalobu, kedy uzná za vhodné a podanie, či nepodanie návrhov na využitie mimoriadnych opravných prostriedkov v rámci prípravného konania súd doslova nezaujíma. Súd posudzuje len to, či podaná obžaloba je spôsobilá na prejednanie na hlavnom pojednávaní alebo je potrebné ju odmietnuť. Podaním obžaloby zanikajú kompetencie Generálneho prokurátora podať mimoriadny opravný prostriedok týkajúci sa prípravného konania “
Pokiaľ je citácia vyjadrenia predsedu Špecializovaného trestného súdu autentická (s prihliadnutím na zrejmé nesprávnosti), možno z nej vyvodiť nasledovné všeobecné závery:
1) Súd by pri preskúmaní obžaloby vôbec nemalo zaujímať podanie opravných prostriedkov pred podaním obžaloby,
2) Súd by pri preskúmaní obžaloby mala zaujímať len ,,spôsobilosť“ obžaloby na prejednanie na hlavnom pojednávaní, a nie správnosť či nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní s jedinými výnimkami napr. posudzovanie nevyhovenia žiadosti o prepustenie z väzby.
Pri aplikácii vyššie citovaného prístupu pri preskúmavaní podanej obžaloby možno dospieť okrem mnohých iných aj k nasledovným záverom:
1) Pokiaľ by súd pri preskúmaní obžaloby nezaujímalo podanie opravných prostriedkov zo strany obvineného pred podaním obžaloby, nezaujímalo by ho základné právo obvineného na účinný opravný prostriedok garantované Dohovorom, Ústavou SR a v neposlednom rade i Trestným poriadkom. Pokiaľ by súd nezaujímalo podanie mimoriadneho opravného prostriedku, sme už len krok od situácie, kedy súd nebude pri preskúmaní obžaloby zaujímať, či prokurátor rozhodol o podanej sťažnosti proti uzneseniu o vznesení obvinenia. Naskytovala by sa logická otázka, aká je úloha súdu v trestnom konaní, a to už pri preskúmaní obžaloby, keď nie včasne dbať na ochranu základných ľudských práv a slobôd, vrátane práva na účinný opravný prostriedok,
2) Pokiaľ by súd pri preskúmaní obžaloby nezaujímala správnosť alebo nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní, súd by poskytoval orgánom činným v trestnom konaní priamo možnosť tolerovanej svojvôle v nezákonných postupoch proti obvinenému. Obstarávanie resp. vykonávanie dôkazov orgánmi činnými v trestnom konaní vo forme napr. manipulácií svedeckých výpovedí, nezákonným donútením alebo hrozbou takého donútenia by boli v štádiu pri preskúmaní obžaloby súdom tolerované a trestné konanie by za takéhoto stavu pokračovalo aj v súdnej časti konania,
3) Pokiaľ by súd pri preskúmaní obžaloby nezaujímala správnosť alebo nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní a ani podanie opravných prostriedkov zo strany obvineného, nezaujímala by ho napríklad ani zákonnosť uznesenia o začatí trestného stíhania vo veci podľa § 199 Trestného poriadku a ani uznesenia o vznesení obvinenia podľa § 206 Trestného poriadku ako zákonných predpokladov pre podanie obžaloby a vôbec pre prípustnosť vedenia súdneho konania,
4) Pokiaľ by súd pri preskúmaní obžaloby nezaujímala správnosť alebo nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní a ani podanie opravných prostriedkov zo strany obvineného, mohol by ponechať súd obvineného vo väzbe v rámci rozhodovania o väzbe po podaní obžaloby podľa § 238 ods. 4 Trestného poriadku, a to i napriek tomu, že obžaloba by bola založená na zjavne nezákonne obstaraných resp. vykonaných dôkazoch a pri absencii dôvodnosti trestného stíhania ako aj ostatných podmienok v intenciách návetia § 71 ods. 1 Trestného poriadku,
5) Pokiaľ by súd pri preskúmaní obžaloby nezaujímala správnosť alebo nesprávnosť postupu orgánov činných v trestnom konaní a ani podanie opravných prostriedkov, nezaujímala by súd ani skutočnosť, či prípravné konanie dozoroval zaujatý prokurátor, a či obžalobu podal takýto zaujatý prokurátor (keďže o námietke zaujatosti by nemuselo byť právoplatne rozhodnuté keďže by súd nezaujímal podaný opravný prostriedok obvineného proti uzneseniu o nevylúčení prokurátora z úkonov trestného konania).
Bez ohľadu na skutočnosť, že súd má zákonnú povinnosť brať na zreteľ závažné procesné pochybenia pri rozhodovaní v merite veci, je potrebné si uvedomiť, že neposkytnutie súdnej ochrany obvinenému včas, t.j. v štádiu po podaní obžaloby v rámci jej preskúmania resp. predbežného prejednania, je v príkrom rozpore so znením § 241 ods. 1 písm. f) Trestného poriadku a možno ho hodnotiť ako formu odopretia spravodlivosti tzv. denegatio iustitiae. Zohľadnenie závažných procesných pochybení prípravného konania až pri rozhodovaní v merite veci by bolo možné vystihnúť označením príznačným pre rozhodovaciu prax Eurôpskeho súdu pre ľudské práva ako ,,neskorá spravodlivosť nie je žiadna spravodlivosť“ (justice deleyed is justice denied ). Aj v zmysle uvedenej tézy je potrebné nahliadať na inštitút odmietnutia obžaloby ako legitímneho prostriedku včasnej ochrany ľudských práv.