Nič lepšie nevyjadrí víťazstvo FIDESz-u vo včerajších voľbách, ako mapa Maďarska. Okrem dvoch volebných okrskov opozičnej koalície šiestich strán a už tradične liberálneho hlavného mesta je podpora Maďarov pre Orbána jasná. Zo 199 kresiel parlamentu získala jeho strana v koalícii s Kresťanskou demokratickou ľudovou stranou celkom 135. Orbán má ústavnú väčšinu a je piaty krát premiérom Maďarska. Pritom ani jedno volebné obdobie nemal skrátené a touto voľbou sa stáva najdlhšie pôsobiacim členom Európskeho parlamentu. Iba Angela Merkel má odslúžených 16 rokov kontinuálnej politiky, tentokrát maďarský premiér sa zoradí po jej boku.
V predvolebnom zápolení opozícia zneužívala vojnu na Ukrajine a snažila sa vytĺcť volebný kapitál z Orbánovho postoja, že nedodá a ani nepustí cez svoje územie žiadne zbrane smerujúce do konfliktu. Opozícia však zabudla na hlboké prepojenia a národnostné cítenie voči maďarskej menšine, ktorá od roku 2014 bola terčom opakovaných útokov na svoju identitu a kultúru. Podľa vyjadrenia ministra zahraničných vecí na to sa nezabúda, ale teraz je na mieste pomoc utečencom a obetiam vojny. Zdrcujúcu porážku opozícia po vyhlásení predbežných výsledkov nedokázala spracovať, len uznala že pri takejto podpore Orbánovej strany nemá zmysel ani hovoriť o nejakých volebných podvodoch.
Orbán veľmi opatrne, ale jemu typickým otvoreným spôsobom odpovedal novinárom na otázky či udrží regulačné opatrenia a pomoc ekonomike a občanom pred následkami krízy vyvolanej vojnou : Je to moja povinnosť aj povinnosť celej vlády- na nič iné tu nie sme .
Čím dokázal Orbán osloviť toľkých voličov? Určite výsledkami a obhajobou maďarských záujmov . A to nielen pred Bruselom, ale aj pred dosť drastickými až agresívnymi odkazmi ukrajinského prezidenta, ktorý mu vytýkal, že sa má stavať na stranu Ruska. Orbánove vysvetlenie bolo pre opozíciu populistické, ale podľa neho zodpovedné: Keď nebude plyn a ropa, hospodárstvo sa dostane do nevídanej a nezvratnej krízy. Vytkol opozícii, že konflikt na Ukrajine vyhlasuje aj za maďarskú a európsku vojnu a tvrdí, že sa tam bojuje aj za Maďarsko. Vyhlásil, že to nie je vojna za maďarské záujmy a nezodpovedná opozícia by Maďarsko do konfliktu zatiahla. Toto je uveriteľné a v kontexte opatrení, ktoré vláda urobila Maďari mu veria a dali mu mandát.
Maďarsko vydal taký mandát FIDESZu a Orbánovi, že to ani Brusel, ani Soros nespochybní. V jeho prvej reči po oznámení víťazstva svojimi bravúrnymi rečníckymi vyjadreniami opäť nadchol prítomných, keď povedal: To víťazstvo je také obrovské, že ho vidieť aj z mesiaca ale aj z Bruselu. Maďarsko rozhodovalo srdcom. Odkázal nadnárodným médiam a Sorosovi, že peniaze na podporu opozície boli vyhodené zbytočne a ľavica 12 rokov len bez výsledkov čerpá peniaze. Maďarsko sa muselo vysporiadať s najväčším zlúčením opozície pozostávajúcich zo šiestich strán, s tlakmi z domácej a medzinárodnej ľavice, od médii, od Bruselu, Sorosa a dokonca aj od Ukrajinského prezidenta. Poďakoval jednotnému a zomknutému Maďarsku .
Maďarsko po mnohých útokoch z Bruselu za imigračné opatrenia v roku 2016, za svoju odmietavé stanoviská k mnohým požiadavkám, ktoré Brusel dokonca podmieňoval pokračovaním pomoci zostalo suverénnym štátom, lebo to chcela väčšina Maďarov- povedal Orbán .
Opozícia nedokázala zo seba vydať ani jedno rozumné a konštruktívne stanovisko.