Záchranári sa dnešnou popoludňajšou akciou chceli poďakovať poslancom a vláde za ich prístup k záchranárom a zdravotníkom počas pandémie a počas posledných rokov. Zapojila sa do nej aj sestry.
Záchranári prišli pred parlament povedať svoje „ďakujem“ poslancom aj vláde. Takto im chceli pripomenúť sľuby o zvýšení platov v zdravotníctve, ale aj upozorniť na neriešenie postavenia záchranárov a zdravotníkov. Akcia však nabrala dramatický spád. Dvoch záchranárov, vrátane ich šéfa Františka Majerského, odviedla polícia.
Na to, že prezident komory záchranárov skončil v rukách polície, upozornil denník Pravda. Odviezť ho mali na obvodné oddelenie.
Záchranári sa dnešnou popoludňajšou akciou chceli poďakovať poslancom a vláde za ich prístup k záchranárom a zdravotníkom počas pandémie a počas posledných rokov. Zapojila sa do nej aj sestry.
Vopred však zdôraznili, že každý prichádza individuálne a poďakovanie nie je zhromaždenie ani hromadné podujatie. Účastníkov tiež vyzvali na rešpektovanie odstupov či nasadenie si respirátorov.
Na mieste však akcia nabrala nečakaný rozmer. Hneď v úvode totiž pred parlament dorazila aj polícia. Účastníkom malo byť povedané, že nemôžu mať transparenty, museli sa tiež legitimovať. „Sme slušní ľudia, neprišli sme nič rozbíjať, iba vyjadriť svoj názor,“ odkázal šéf záchranárov Majerský.
Práve ten skončil nakoniec v rukách mužov zákona. „Na mieste boli na osobnej slobode obmedzené dve osoby a to z dôvodu podozrenia zo spáchania trestného činu. Tie boli následne eskortované na príslušné policajné oddelenie,“ uviedla k celej veci polícia.
Ako uviedli, pri dohľade na verejný poriadok v priebehu dnešného popoludnia zaznamenali zvýšený počet ľudí pred priestorom Národnej rady SR.
„Tieto osoby boli opakovane zo strany hliadok PZ vyzývané, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území SR nezhromažďovali,“ odkázali.
„Opakované výzvy policajtov osoby nerešpektovali a nakoľko na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, budú oznámené príslušnému Úradu verejného zdravotníctva,“ dodali.
Padajú na hubu
Prezident komory záchranárov Majerský ešte počas akcie odkázal, že dva roky „padajú na huby“ a idú „na dno svojich psychických a fyzických síl.“ „V prvej vlne nám ľudia tlieskali, v druhej nám nadávali a v tretej nás napádajú,“ uviedol.
Hovoril tiež o veľkom tlaku, ktorému sú zdravotníci vystavení a priomenul, že za dva roky sa s nimi nestretol žiaden predstaviteľ vlády, ani minister zdravotníctva. V čase, keď parlament rokoval o rozpočte na budúci rok tiež pripomenuli, že pre nich sa v ňom počíta so zvýšením platov len o 34 eur v hrubom.
VIDEO: Záchranári a zdravotné sestry nesmeli držať transparenty v rukách, lebo by dostali pokuty.
VIDEO: Majerský: Sme slušní ľudia, nič sme neprišli rozbíjať.
VIDEO: Šéfa záchranárov z protestu odviezla polícia.
František Majerský: Sme sklamaní, unavení a totálne vyčerpaní. Vláda sa na nás vykašľala.
Viac aj v nasledujúcich videách:
Názorový rozkol v koalícii
Zásah polície voči záchranárom má svoju odozvu aj na politickej scéne, ktorú opäť názrovo rozdelil. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) sa po rokovaní vlády vyjadril, že aj pre zdravotníkov platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb. „K porušeniu tohto zákazu došlo, neuposlúchli výzvu, preto boli predvedení,“ odkázal.
V podobno m duchu sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič (OĽaNO), ktorý povedal, že zákon musí platiť pre všetkých rovnako. „Pred zákonom sme si všetci rovní,” dodal.
Nie každý sa však s takýmto názorom stotožňuje. Ostro na takéto slová zareagovala členka poslaneckého klubu SaS Vladimíra Marcinková.
„A Kotlebu alebo Fica niekedy niekto zadržal keď po Slovensku organizovali protesty? Kde bola polícia vtedy? Fuj odporné, hanba nám! Stojím za záchranármi, je to smiešne ako sa im dnes predseda najsilnejšej vládnej strany vysmial a pociťujem hanbu za toto jeho vyjadrenie, keď už jemu nebolo horko niečo také vysloviť,“ uviedla rozhorčene.
Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico sa dokonca vybral priamo na policajnú stanicu, kde mala byť dvojica záchranárov odvedená. V prípade potreby dokonca hovoril o tom, že im vie zabezpečiť právnu pomoc.
Za záchranárov sa postavila aj Asociácia súkromných lekárov, ktorá vyjadrila zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet na rok 2022.
Šéfa SKZ polícia po niekoľkých hodinách podvečer okolo 19. hodiny prepustila. „Práve nás prepustili z policajnej cely. Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch,“ uviedla záchranárska komora na sociálnej sieti.
Šéf Asociácie súkromných lekárov Šóth vyjadril zdesenie
„LOZ si uvedomuje, že je dôležité dodržiavať zákony, ale tento postup polície považujeme za nesprávny. Protest sa niesol v slušnom duchu, nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejného poriadku a nebol tam ani náznak výtržnosti,“ povedal predseda LOZ Peter Visolajský.
Komora je presvedčená o tom, že išlo o „unáhlený a zbytočný zásah voči zdravotníkom“.
Prezident ASL Marián Šóth vyjadril „zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet“. Zásah polície ilustruje podľa asociácie postoj štátnej moci k ľuďom, na ktorých bedrách stojí a padá akútna starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Poukázal na to, že sa záchranári neúspešne pokúšali komunikovať s predstaviteľmi štátnej moci.
„Zhromaždenie bolo poslednou alternatívou, aby upozornili na katastrofálny stav financií v zdravotníctve. Vyjadrujeme absolútnu podporu záchranárom a apelujeme na zvýšenie rozpočtu,“ doplnil.
SLK v stanovisku uviedla, že plne rešpektuje dodržiavanie zákonov SR. Za potrebné však považuje vyjadriť plnú podporu požiadavkám, s ktorými prišli záchranári a zdravotné sestry pred parlament.
„Stabilizácia zdravotníckeho personálu a zvýšenie platov pre zdravotníkov sú absolútnou prioritou, ktorou by sa mali kompetentní vo vláde a parlamente – tak ako sľúbili – zaoberať. Bolo by veľmi nešťastné, keby forma, čas a spôsob zvoleného protestu zatienili samotnú podstatu oprávnených požiadaviek zdravotníkov, ktoré dnes pred parlamentom odzneli,“ dodala komora.
Jeden Kollár sa ospravedlňuje, druhý chce zaplatiť pokuty
Nezaradený poslanec Miroslav Kollár (Spolu) sa Majerskému a protestujúcim verejne ospravedlnil.
„Ospravedlňujem sa za všetkých hňupov, čo vás dostali do dnešnej situácie. A je to veru dlhý rad. A áno, začína sa to Ficom. Ale títo “naši” sa tiež nedali zahanbiť. Pravda je to – ste hrdinovia,“ reagoval na situáciu z utorka Kollár.
Druhý Kollár, Boris, predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina, zasa sľúbil, že pokuty za protestujúcich záchranárov zaplatí.
„Záchranárom by sme mali byť vďační za to, čo pre nás robia. Obzvlášť v týchto časoch. Nie ich ešte aj pokutovať za porušenie zákazu zhromažďovania, keď prídu vyjadriť svoju nespokojnosť s tým, že ich finančné ohodnotenie nebude navýšené tak, ako im bolo sľúbené. K takejto situácii bohužiaľ došlo na ich proteste, ktorý sa odohral pred parlamentom. A tieto pokuty by pre nich mohli znamenať pokazené Vianoce. Boris Kollár sa preto podujal, že ich za nich zaplatí!“ oficiálne oznámil Kollár i jeho hnutie.
Ako informovala polícia, protestujúci odmietli zaplatiť stoeurové blokové pokuty priamo na mieste. Preto ich odstúpili regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, kde sa už finančný postih môže vyšplhať na tisícku.
Fico ponúkol zatknutým záchranárom právnu pomoc. Ukladanie pokút ľuďom bojujúcim za svoje práva je podľa neho výsmechom právnemu štátu aj demokracii
„Vláda poďakovala záchranárom. Po svojom. Dvom obmedzila slobodu a ukladala vysoké pokuty protestujúcim, ktorí stoja v prvej línii v boji proti covidu,“ uviedol predseda Smeru-SD Robert Fico, ktorý aj s ďalšími poslancami jeho strany navštívil príslušný policajný útvar, na ktorý boli záchranári obmedzení na slobode predvedení.