Poslanci dnes majú rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu

Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od 8. februára predĺži o ďalších 40 dní.

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) majú dnes na 24. schôdzi rozhodnúť o predĺžení núdzového stavu. Vláda na rokovaní začiatkom februára rozhodla o tom, že núdzový stav sa od pondelka 8. februára predĺži o ďalších 40 dní. Kabinetu však podľa nedávno schválenej legislatívy tento krok musia ešte potvrdiť členovia zákonodarného zboru, a to do 20 dní od jeho predĺženia. Ministri na svojom rokovaní vo štvrtok 18. februára schválili návrh vlády SR na vyslovenie súhlasu NR SR s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Začiatok schôdze je naplánovaný na 13:00.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) v utorok 23. februára povedal, že s predĺžením núdzového stavu to vyzerá „natesno“. „Rátame s tým, že prídeme v dostatočnom počte, ale toľko poslancov je chorých alebo v karanténe, že vyzerá to natesno. Ak sa to nepodarí, budeme musieť nájsť plán B, zatiaľ ho nemáme,“ dodal Kollár.

Plénum má prerokovať aj návrh novely zákona o diaľničnej známke z dielne ministerstva dopravy. Sankcionovanie prevádzkovateľov vozidiel, ktorí neuhradili elektronickú diaľničnú známku, by malo byť vďaka novele efektívnejšie. Pokutu za neuhradenie diaľničnej známky by podľa návrhu malo byť možné uložiť do dvoch rokov, odkedy sa príslušný okresný úrad dozvedel o porušení tejto povinnosti. Najneskôr však do troch rokov odo dňa porušenia povinnosti. Vláda navrhuje, aby parlament návrh prerokoval v skrátenom legislatívnom konaní.

Poslanci za stranu Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) predložili návrh, aby NR SR prijala uznesenie o okamžitom predložení návrhu národného plánu podpory obnovy a odolnosti na verejnú diskusiu. V predloženom dokumente navrhujú, aby NR SR vyjadrila vážne znepokojenie „nad úrovňou, intenzitou a meškaním prác na príprave národného plánu podpory a obnovy a odolnosti, ku ktorým bol medializovaný kritický postoj útvarov Európskej komisie”. Na základe uznesenia má parlament požiadať vládu o okamžité predloženie na rokovanie schôdze NR SR správu o stave prípravy národného plánu podpory obnovy a odolnosti.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies