Vražda Jána Kuciaka … udalosti z obdobia pred vraždou…

Približne pred mesiacom som zverejnila názor, že jediným objektívnym dôvodom Haščákovho zadržania môže byť záujem zvyšných vlastníkov finančnej skupiny Penta, odobrať Jaroslavovi Haščákovi štatút konateľa, čiže možnosť rozhodovať bez jeho vplyvu. Informácia vtedy pohoršila značnú časť čitateľov..

Už pri zadržaní Jaroslava Haščáka bolo zrejmé, že sa jedná o vopred pripravené predstavenie. Vzhľadom k obdobiu roku 2005 – 2006, čiže druhej Dzurindovej vlády, kedy malo dôjsť k spáchaniu skutkov, respektíve k masívnemu rozkradnutiu aktív Fondu národného majetku, každému súdnemu človeku bolo zrejmé, že celé obvinenie Haščáka v kauze Gorila stojí na vode, podobne ako väzba odôvodnená sudkyňou Pamelou Záleskou.

Kauza Gorila vyhnala v roku 2011 tisíce pohoršených ľudí do ulíc, otriasla tzv. demokraticky zmýšľajúcim spektrom, pochovala SDKÚ, ale najmä neskutočne naštrbila povesť počestného podnikateľa Jaroslava Haščáka a finančnej skupiny Penta.

Pokrivený obraz Haščáka bol však iba zanedbateľnou malichernosťou v porovnaní s problémami, ktoré nastúpili po predčasných voľbách v roku 2012. Strana SaS – projekt založený a financovaný Pentou  neuspel vo voľbách podľa predpokladu, dlhodobo financované strany sotva preliezli do parlamentu a Smer so ziskom 44,41% preferenčných hlasov zostavoval vládu.

Navyše bolo potrebné zabezpečiť súdnou cestou ako spochybniť zverejnený prepis zvukových záznamov z komunikácie v byte na Vazovovej ako aj beztrestnosť všetkým aktérom Gorily podieľajúcim sa na rozkrádaní. Na zabezpečenie beztrestnosti aktérov kauzy odišli zo spoločnosti na úplatkoch pod rôznymi legendami milióny eur.

Súčasne bolo potrebné zabezpečiť, aby spoločnosť Penta aj naďalej ovládala ministerstvo zdravotníctva a legislatívne procesy, čo vyžadovalo nezanedbateľné investície do politických strán, bez ktorých by Penta nemala šancu zmocniť sa nezanedbateľnej časti zdravotníckych zariadení a ovládnuť médiá.

Kauza Gorila zároveň výrazným spôsobom otriasla celým politickým spektrom.

V roku 2012, krátko po voľbách, s cieľom využiť potenciál kauzy Gorila, Daniel Lipšic, Radoslav Procházka a ďalšie výrazné tváre odišli z KDH s ambíciou založiť vlastnú stranu.

Daniel Lipšic – si propagáciu svojej novozaloženej strany Nová postavil nielen na kauze Gorila, ale aj na boji proti finančnej skupine Penta, respektíve na kriminalizovaní Jaroslava Haščáka. V konečnom dôsledku robil to od prepuknutia kauzy v čase ministrovania, do posledného dňa v pozícii ministra vnútra. V rámci povestných raňajok novinárov s ministrom vnútra, podsúval médiám zo spisov zákonom chránené údaje súvisiace nielen so spoločnosťami spadajúcimi do portfólia tejto finančnej skupiny, ale aj informácie spadajúce do predmetu bankového tajomstva, čo mohlo mať na Prima a Privat banku, spadajúce do portfólia finančnej skupiny, vážne následky.

Reakciou Haščáka na Lipšicove konanie odporujúce zákonu bolo zriaďovanie portálov a rôznych stránok škandalizujúcich Daniela Lipšica a jeho najbližších spolupracovníkov. Na kompromitáciu využíval aj blogy denníkov Sme, či Pravda.

Neoddeliteľnou súčasťou spoločnosti Penta a podporou Haščákových aktivít bola aj SBS, priam s hviezdnym obsadením, ktorej pracovníkmi boli elitní spravodajcovia, v priebehu predchádzajúcich rokov prepustení zo Slovenskej informačnej služby, najmä však kontrarozviedky. Ich profesionalite  zodpovedali aj analytické texty škandalizujúce Daniela Lipšica a jeho najbližších spolupracovníkov, publikované pod pseudonymami. Jediným problémom týchto portálov bola relatívne nízka sledovanosť.

Na kampaniach samozrejme participovali aj mnohí novinári uvrhnutí do nemilosti, ktorých v rokoch 2011 – 2014 nebolo možné ani zaradiť k žiadnemu politickému prúdu. Nik netušil, kto intenzívnu kampaň voči Lipšicovi a Nove financuje. Jednoznačné bolo iba to, že informácie a názory nepatrili usmievavému dievčatku Alexandre Macúchovej, či Martinovi Janoušekovi, Martinovi Masarikovi, a ďalším „mladým novinárom“, ktorých fotografie pri blogoch svietili, ale dlhoročným spravodajcom a analytikom zo Slovenskej informačnej služby.

Petra Tótha na spoluprácu s finančnou skupinou Penta okolo roku 2012 naverboval nnedávno zosnulý, bývalý dôstojník SIS František Böhm. Peter Tóth bol do Penty prijatý ako expert na mediálnu manipuláciu.

Úspešná diskreditačná kampaň namierená voči Danielovi Lipšicovi z dielne Penty priniesla svoje ovocie, po niekoľkých mesiacoch od založenia politickej strany bolo zrejmé, že strana Nová väčšina neprekročí prah parlamentu. Navyše sa prevalilo lustrovanie novinárov, ktorí texty o nezákonnostiach a najmä o defraudovaní prostriedkov ministerstiev, na ktorých Lipšic pôsobil písali. Dnes je už viac ako jednoznačné, že za úspešnou kampaňou Lipšicovej novovzniknutej strany stál Peter Tóth so svojim tímom.

Napriek úspechu komprokampane si v Pente uvedomovali, že týmto spôsobom nie je možné ovplyvniť výrazným spôsobom, v dostatočnej miere ovplyvniť voličskú základňu.

Penta postupne začala skupovať obchodné podiely v médiách, obsadzovať posty vlastnými redaktormi, čo vyvolalo presuny novinárov nielen na pozíciách, ale aj v rámci redakcií. Vstup finančníkov však do médií priniesol médiám vo väčšine prípadoch prudkú stratu sledovanosti.  Nákup 49 percentného obchodného podielu denníka Sme vyvolal priam hystériu, ktorá skončila odchodom viac ako štyridsať novinárov. V priebehu nasledujúcich rokov sa spoločnosť Penta stala buď stopercentným alebo väčšinovým vlastníkom médií.

Boj proti Pente, gradoval v rokoch 2013 – 2014.

Kým médiá intenzívne riešili nákup médií Pentou, spoločnosť v pokoji sústredila sily na zvýšenie  politického vplyvu. Po nástupe Andreja Danka sa na post predsedu Slovenskej národnej strany, od začiatku v rokoch 2012 – 2016 financovala Penta všetky jeho aktivity. V predvolebnom období v roku 2016 zabezpečovala priestor na jeho prezentáciu aj v médiách, ktoré nespadali do portfólia finančnej skupiny.

Andrej Danko bol pre Pentu, respektíve Haščáka, ideálny kandidát. Viac ako štyri roky zbierania kompromitujúcich materiálov prinieslo svoje ovocie a predpoklad, že Andrej Danko bude na pozícii poslúchať. Penta však Andreja Danka neodhadla celkom správne, poslúchať prestal pár týždňov po voľbách a ani postupná diskreditácia jeho osoby nezabrala podľa predpokladov, rozpadlo sa mu síce manželstvo, ale ešte stále medzi svojimi požíval dôveru. Jediné, čo nikto nechápal bola skutočnosť, že Danko, ktorý nemal v minulosti rečový problém, začal mať vážne problémy dostať zo seba akúkoľvek zmysluplnú vetu.

Andrej Danko, po voľbách v roku 2016 obsadil post predsedu parlamentu a SNS si doslova uzurpovala post riaditeľa Slovenskej informačnej služby, ktorý obsadila -bývalým členom KDH – Antonom Šafárikom.

Paradoxom bolo, že post riaditeľa SIS   neobsadila strana, ktorá vo voľbách nezískala najviac hlasov, ale najmä sporná nominácia Antona Šafárika na tento post. Najobjektívnejšie vyjadrenie k nominácii na post riaditeľa vyjadril bezpečnostný analytik Milan Žitný, ktorý otvorene pre denník Pravda poskytol vyjadrenie k osobe horúceho kandidáta na post služby bezprostredne pred jeho menovaním.

„To, že výmena nastáva, je evidentne politický obchod. Politická strana si tam tlačí svojho nominanta.

Podľa mňa je to absolútne nevhodný kandidát. Už len preto, že nič o tom nevie, nikdy s týmto prostredím neprišiel do styku. Nemá ani skúsenosti so štátnou správou. Ide o politickú nomináciu, hovorí sa, že nomináciu SNS. Takže nerobme si ilúzie.

V každom prípade, keď tam príde amatér, neviem si teraz predstaviť, aký to bude mať dopad na štruktúry pod ním. Či už si do služby naťahá ľudí z prostredia, v ktorom sa doteraz pohyboval, ktorí nebudú mať skúsenosti so spravodajčinou, alebo sa bude musieť spoľahnúť na niekoho, kto si z neho urobí pandrláčika. Ani jedno, ani druhé nie je dobré.

Neviem vyhodnotiť, kde má aké väzby a aké by mohli byť jej záujmy v konkrétnych prípadoch.

Služba má byť službou štátu, a nie službou nejakej neziskovej alebo záujmovej organizácii, za čo ja cirkev považujem. Tým, že sa táto vláda neusiluje zmeniť stranícke nominácie na odborné a zmeniť tým pádom služobný zákon, tak sa tento problém raz a navždy nevyrieši. Do takýchto funkcií by mali ísť ľudia s príslušnou kvalifikáciou a odbornými kritériami. Tento človek takéto kritériá nespĺňa. Neviem, či sa treba báť väzby na katolícku cirkev, ale neviem si predstaviť, že katolícka cirkev bude prostredníctvom neho spravodajskú službu úkolovať.

Ľudia, ktorí sú odborne zdatní a skúsení v spravodajčine, v prvom rade nebudú voči nemu cítiť úctu, len povinný služobný rešpekt. Keď prichádza do prostredia definovaného konkrétnou odbornosťou človek, ktorý tomu nerozumie a nemá skúsenosť s riadením takej veľkej štruktúry, tak sa naňho budú buď upínať oči podriadených, čo na to náš šéf, alebo ho budú opíjať rožkami a budú si vymýšľať vlastné činnosti, či už budú v súlade so záujmami štátu, alebo nie. Môže to mať aj rozkladný psychologický dopad, že nám sem ide ďalší amatér.“

Dôvody nominácie amatéra Šafárika ako aj kto mal záujem na dosadenie rytiera  Maltézskeho rádu obnažil zväzok 29. vo veci  vraždy Jána Kuciaka. Podľa spisu z odpočúvania návštevníkov Apache baru, nielen Šafárika, ale aj ďalších spravodajských dôstojníkov mal „ošetrených“ Daniel Lipšic.

Na základe jeho pokynu bol na jeseň v roku 2016, KUFS a SIS zriadený tím, ktorý sledoval nielen novinárov, ale aj politikov. Príkaz na sledovanie mohli vydať iba traja najvyšší ústavní činitelia – Andrej Kiska, Róbert Fico a Andrej Danko.

V skutočnosti Ing. Anton Šafárik nebol nominantom SNS, ani Andreja Danka, hroziaceho  opakovane rozpadom koalície, ale nominantom Penty a Daniela Lipšica, ktorého ako napísal Kočnerovi už Haščák kúpil.

Jeseň 2016 bola skutočne horúca

Na JUDr. Daniela Lipšica sa valili nepríjemnosti zo všetkých strán. Do parlamentu sa dodral s odretými ušami s niekoľkými ľuďmi zo svojej strany po chrbte Matoviča, respektíve hnutia OĽANO, nakoľko jeho strana pohorela skôr ako boli vyhlásené voľby.

Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie zo závažných zločinov, za ktoré mu hrozilo dvanásť rokov väzby a koncom septembra, usmrtil pri dopravnej nehode chodca.

Navyše riadiaci dôstojníci a sponzori spoza mláky neboli spokojní s výsledkom volieb a tak partia Daniela Lipšica musela riešiť pád vlády…

Haščákom preverený verný poskok Peter Tóth, ktorý bol príslušníkom SIS, dostal zničujúcu, životnú, pracovnú úlohu…

Pokračovanie…

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies