Právne bezvedomie vraj investígatívneho novinára Vagoviča

Skôr ako sa začneme zaoberať včerajším rozhodnutím súdu o prepustení Ing. Bödöra mali by sme si objasniť niekoľko podstatných okolností, ktorými sa riadi trestné konanie a najmä ozrejmiť pojmy sudca pre prípravné konanie konanie a zákonný sudca.

Sudca pre prípravné konanie nemá právo vyjadrovať sa ku skutku, posudzuje dôvodnosť väzby. Zákonný sudca posudzuje merito veci, čiže vydáva rozsudok vo veci samej.

V tejto súvislosti je preto žiaduce vyjadriť sa aspoň k nezmyselnému vyjadreniu špeciálneho prokurátora, ktoré odznelo po prepustení podnikateľa z väzby o tom, že sudca nespochybnil dôvodnosť podnikateľovho obvinenia. Sudca sa nevyjadril, pretože zo zákona nemá právo sa vyjadrovať k tzv. živej trestnej veci, v ktorej neprebehlo navyše pred súdom ani dokazovanie a ne je zákonným sudcom.

Sudca konštatoval, že pokračovanie väzobného stíhania obvineného Ing. N.B., by predstavoval neoprávnený a neprípustný zásah do ústavou garantovaného práva na osobnú slobodu.

V tejto súvislosti kľúčové médiá akosi pozabudli na dôležitý fakt, z ktorého je jednoznačné, že už 16.12. 2021 Ústavný súd SR konštatoval závažné nedostatky a porušenie základných ľudských práv, na základe ktorých mal byť Ing. Bödör do niekoľkých hodín, prepustený z väzby.

V tomto momente si treba položiť otázku ako je možné, že Najvyšší súd Slovenskej republiky odignoroval právne záväzné rozhodnutie Ústavného súdu a 20.12.2022 v príkrom rozpore so zákonom a Ústavou rozhodol o predĺžení väzby.

Alibistické vyjadrenie predsedu Najvyššieho súdu JUDr: Jána Šikutu je zvrátenosť aká nemá v predchádzajúcich obdobu. Tu vyvstávajú však iba dve vysvetlenia. Buď je tak nekompetentný, že nepozná ani vlastné právomoci a nie je vhodný na zastávanie postu predsedu Najvyššieho súdu alebo v snahe zavďačiť sa podľahol tlaku svojich mecenášov, podržal rozhodnutie Ústavného súdu SR na najvyššom súde a následne v rozpore so zákonom odstúpil rozhodnutie na špeciál.

Keďže aj najhlúpejší sudca na Slovensku vie, že rozhodnutia nadriadených súdov sú pre neho záväzné, je jednoznačné, všetci, ktorí vo veci väzby Ing. Bödöra konali  zneužili právomoc verejného činiteľa, marili právo na spravodlivý proces a úmyselne porušovali jeho základné ľudské práva.

Znôžku nezmyslov zaklincoval v komentári Marek Vagovič, z portálu Aktuality.sk, tvrdením že  môžeme polemizovať, či išlo naozaj o procesné pochybenie alebo skôr iný právny názor rôznych súdov, pričom zdôraznil, že kľúčový je výsledok a Bödör dostal nečakanú šancu – zmiznúť alebo zvrátiť trestné konanie vo svoj prospech.

Údajne investigatívnemu Vagovičovi akosi uniklo, že polemizovať nie je možné o úmyselnej trestnej činnosti orgánov na výkon spravodlivosti.

Marek Vagovič vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej krivo vypovedal

Vagovič je fabulátor, manipulátor, samoľúby žoldák, ktorý chce strhávať na seba pozornosť vo chvíľach, keď jeho chlebodarca sa utápa v mori klamstiev a manipulácii verejnej mienky.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies