Marek Vagovič vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej krivo vypovedal

Postupne zverejníme autentické vyjadrenia svedkov,  obžalobou a právnym zastúpením prezentovaných ako kľúčoví  svedkovia vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.

Vagovičova výpoveď, ktorou označil na základe domnienok Mariána Kočnera ako objednávateľa vraždy na súde 

Vagovič bol predvolaný ako priamy nadriadený Jána Kuciaka. Mal sa vyjadriť k tomu, čo si priamo pamätá. Niekoľko krát bol napomenutý predsedníčkou senátu, aby nezachádzal do domnienok a nepreberal informácie, ktoré boli publikované, pretože tie nemôžu byť chápané a akceptované súdom ako jeho svedectvo. Po poučení o následkoch krivej výpovedi sa najprv vyjadril spontánne. Následne odpovedal na otázky prokurátora, obhajcov, zástupcov poškodených a súdu.

Spontánna výpoveď  Vagoviča

Na otázku ako sa zoznámil s Kočnerom a aký bol jeho vzťah ku Kočnerovi uviedol, že: „V roku 2007 ho skontaktoval Kočner ohľadom politika, vznikol z toho aj článok v denníku SME. Ten vzťah bol žoviálny a začal sa meniť,  keď  začal písať o Trnkovi,  vtedajšom generálnom prokurátorovi. Pamätá sa, že sa mu Kočner sťažoval v dobe 2011, keď publikoval články o majetku Trnku v magazíne Týždeň. Potom sa mu ešte sťažoval Kočner v roku 2012 alebo v 2013, keď publikoval články k niektorým predstaviteľom prokuratúry. V roku 2017 na ulici ho púšťal pred svoje auto a vtedy mu povedal, že keby vedel, že to je on tak ho nepustí. V tom čase už Kuciak intenzívne publikoval články o Kočnerovi a Vagovič bol editorom  tímu,  čo mal Kočner zaradené a evidentne sa hneval za to, čo robia.“

Súd vo veci vraždy konfrontuje dôkazy, ktoré môžu znamenať iný pohľad na vec

K postupným otázkam o Kuciakovi a okolností  Vagovič vypovedá: 

Kuciakov záber bol dosť široký, vtedy publikoval  o Kočnerovi 23 článkov, ale veľa sa venoval aj skupine Bödörovcom, oligarchom  spájaných so Smerom – Výbohovi, Brheľovi, Širokému, Pórovi. Spolu s Vagovičom aj  kauzám Kaliňáka,  Poliačika, ale aj skupine Penta. Marián Kočner  teda nebol jediný komu sa Kuciak venoval. Kočner, ale bol predmetom verejného záujmu, lebo mal rôzne väzby na sudcov a prokurátorov ako sa to dnes ukazuje. Kuciak mapoval Kočnerovu činnosť, lebo bol na mafiánskych zoznamoch a myslel si, že robí rôzne typy podvodov a ťahá zo štátu vratky DPH.

Kočner spočiatku na články reagoval mailom vcelku slušným spôsobom, zmena prišla v lete  2017 na tlačovej konferencii vysielanej na živo aj v TA3. Vtedy to v redakcii sledovali a videli, že Kuciak zatlačil Kočnera do kúta, lebo mu nedovolil viac ako 3 otázky. Voči človeku, ktorý sa všade chválil, že má IQ 162 veľký úspech Kuciaka. Napriek tomu, že Kuciak nemal ekonomické ani právne vzdelanie dokázal takýchto podvodníkov odkrývať a zisťovať, čo, ako a kde majú poschovávané.

Súvislo odprezentované klamstvo Mareka Vagoviča pred súdom

V dvadsatich troch textoch, ktoré mali v titulke meno Kočner,  zmienka o Kočnerovi tvorila zanedbateľnú časť. Vyjadriť sa, že Marián Kočner bol predmetom záujmu  v roku 2017, pretože dnes sa ukazuje, že mal väzby na sudcov a prokurátorov, je viac ako choré.

Marián Kočner sa v prvej časti tlačovky vyjadril ku všetkým nezmyslom, prepieraným v médiách po spustení diskreditačnej kampane, ktorá voči nemu prebiehala intenzívne od marca 2017. V úvode druhej časti tlačovky, vymedzenej na otázky novinárov povedal, že každý novinár mu môže položiť jednu otázku, čiže neobmedzil špeciálne Jána Kuciaka.  Jánovi Kuciakovi zodpovedal na tri otázky.   

Ján Kuciak sa zúčastnil iba jedinej tlačovej besedy 6.9.2017, ktorú pripravil Marián Kočner. V pri kladení otázok sa Ján Kuciak pokúsil spojiť nespojiteľné na základe starých záznamov v obchodnom registri. Ján Kuciak nevysvetľoval Kočnerovi ako sa dnes intenzívne podsúva verejnosti. Položil tri otázky, ktoré Marián Kočner detailne zodpovedal. 

Tvrdenie, že Ján Kuciak dostal do úzkych Mariána Kočnera sa nezakladá na pravde. Tlačovú konferenciu zo dňa 6.9. 2017 si každý môže pozrieť na yutube a posúdiť. Každý, kto tlačovku pozrie pochopí, že Marián Kočner detailne vysvetlil novinárom, čiže nielen Kuciakovi, ktorá operácia k čomu smerovala. Zároveň si uvedomí aj to, že Ján Kuciak nemal jasno ani vo vlastníckych vzťahoch a motal piate cez deviate a dokonca nevidel ani rozdiel v postavení konateľ – majiteľ, že sa jedná o dve rozdielne pozície a nedokázal pochopiť, že nie je ničím výnimočným predať firmu a naďalej v nej pôsobiť, či už ako konateľ alebo prevádzkár. Čo je však zaujímavé, po tom ako mu Kočner vysvetlil, že transakcie boli vykonané v súlade so zákonom, Jána Kuciaka začali zaujímať „ľudské“ dôvody transakcií. 

Obchody, respektíve prevody nehnuteľností musia byť riešené v zmysle pravidiel obchodného zákonníka a novinár nemá právo zasahovať nikomu do súkromia, ani ľudsky ani iným spôsobom. 

Rozprávka o tom ako Ján Kuciak dostal Kočnera do úzkych je legenda podsúvaná verejnosti nezakladajúca sa na pravde. Desivejšia je však skutočnosť, že svedkovia a právni zástupcovia poškodených klamú pred súdom o veci, ktorá je voľne dostupná vo verejnom priestore. 

Sporná tlačovka a vymyslený konflikt s Mariánom Kočnerom

V septembri v roku 2017, keď Marián Kočner robil tlačovku nemal problémy s políciou ako tvrdí Vagovič, nebol obvinený zo žiadneho skutku, teatrálne podnety politikov boli samotným policajtom na smiech.  Trestné oznámenia voči Kočnerovi, po podaní vysvetlenia, polícia odmietala výrokom, skutok, ktorý sa mu kladie za vinu nie je trestným činom, nie slovným spojením skutok sa nestal ako podsúvali médiá.  

V úvode tlačovky Kočner ustál, respektíve objasnil kauzu Technopol. Podľa novinárov by v prípade zrušenia amnestií čelil trestnému konaniu, podľa vyjadrenia Vagoviča pred súdom by prišiel o 45 mil. eur. Kočner novinárom slušne vysvetlil, že s Michalom Kováčom dostali od prezidenta milosť, aby mohli odcestovať do Nemecka a boli súdení nezávislým súdom v Nemecku, ktorý ich oslobodil, čiže neboli amnestovaní. Ozrejmil, že kauza bola výmyslom Svechotu – riaditeľa SIS a jeho námestníka Krylova. Zároveň podal novinárom vysvetlenie, že pokiaľ niekto bol právoplatne oslobodený, nie je možné ho pre ten istý skutok trestne stíhať. V skutočnosti im vysvetlil zásadu ne bis in idem, podľa ktorej nie je možné viesť voči  osobe trestné konanie dvakrát v tej istej veci. 

Marián Kočner sa vyjadril a dostatočne vysvetlil aj dve trestné konania vo veciach, v ktorých mali médiá uznesenia vyšetrovateľa, hoci  jemu ako účastníkovi konania doručené neboli a poznal ich iba z médií. Paradoxne médiá kládli otázky z uznesenia, čiže poznali aj odpoveď.  Marián Kočner reagoval na nezmyselné trestné oznámenia poslanca Rajtára. 

Kočner ustál aj výkriky o nezaplatenej DPH, keď vytiahol  protokol z vykonanej kontroly ako aj doklady o zaplatení. Vyjadrenie v súvislosti s firmami a miliónmi uvádzané Vagovičom má asi takú hodnotu ako posledné numero spájané s kauzou zmenky.  Na spornej  tlačovke  o zmenkách nebola ani zmienka. V súvislosti so zmenkami je potrebné uviesť, že v roku 2017 dokonca do februára 2018 boli zmenky bežným obchodným sporom a ani dnes sa nehovorí o 100  miliónoch, ale 69.  V súvislosti s kauzou Donovaly, snáď len toľko, že hotel predal svojej dcére, za akú sumu jej ho predal je nepodstatné, pretože ďeťom rodičia predávajú nehnuteľnosti za sumu, ktorou vysporiadajú druhé dieťa, a že ostal v spoločnosti ako predseda predstavenstva je pochopiteľné vzhľadom k jej veku. Nie je nič nenormálne ani to, že jej pomohol s prevádzkou hotela.  

Kočner si na tlačovke, možno skôr uvedomil, jednu vážnu vec, že poľovačka mienkotvorných médií na jeho osobu nie spontánnou záležitosťou novinárov, ale organizovanou, dlhodobou finančne dotovanou záležitosťou, a ustáť ju bude možné iba protiútokom. Na tlačovke, oznámil novinárom, že pripravuje portál na Pranieri, kde bude zverejňovať ich prešľapy.

Ján Kuciak neohrozoval ani Kočnerov biznis, ani jeho beztrestnosť. Toto tvrdenie je klamstvom, rozširovaným médiami, s presvedčením, že nikto si tlačovku nikdy nepozrie.   

Fiasko na tlačovke Kočnera

Po tlačovke, ktorú podľa vyjadrení Vagoviča v redakcii sledovali na Ta3, museli vidieť, že pre novinárov a nielen pre Jána Kuciaka skončila viac ako fiaskom. Z výpovede Bárdyho vyplýva, že po tlačovke povzbudzovali Jána Kuciaka v tom zmysle ako to Kočnerovi natrel, a aby pokračoval. V redakcii si plne uvedomovali, že novinárom sa Mariána Kočnera nepodarilo znemožniť podľa predstáv a pripraveného scenára. Uvedomovali si najmä fakt, že nezvládli tlačovku aj napriek tomu, že mali presné pokyny a materiály zo spisov vedených voči Kočnerovi.  

Ján Kuciak nemal záujem ísť do otvoreného konfliktu s Mariánom Kočnerom a nechcel na Kočnerovi pracovať samostatne, v redakcii ho dotlačili do nadpráce a Kočnerovi poslal mail s otázkami. Otázky, na ktoré mal Marián Kočner odpovedať nesúviseli ani tak s jeho podnikaním ako s bezdôvodným špinením ľudí, s ktorými Marián Kočner podnikal a obchodoval. Na jednu, mailom zaslaných otázok, Kočner odpovedal, „do toho Vás je hovno“.

Marián Kočner následne  zavolal Kuciakovi,  opätovne sa mu pokúsil niektoré veci objasniť, a keď nepochopil opätovne mu zopakoval to isté, čo povedal pred všetkými novinármi na tlačovke, že bude na neho a jeho bezprostredné okolie zbierať  špinu.

Piata veľmoc lynčuje priamo v súdnej sieni

Údajne vyhražný telefonát

Jána Kuciaka ani nenapadlo riešiť telefonát Mariána Kočnera trestným oznámením.

V redakcii sa na údajne výhražnom telefonáte dobre pobavili. Mimochodom na výhražnom telefonáte od Kočnera sa dobre zabavili aj na promóciách Jána Kuciaka v septembri v roku 2017. Bezprostredne po vražde  o tom informovali Parlamentné listy.

Peter Bárdy nebol z tzv Kočnerovho vyhrážania znepokojený, v súvislosti s výhražným telefonátom v redakcii riešili, iba možnosť zvýšenia sledovanosti portálu Aktuality.sk. V tejto časti Peter Bárdy výpovede vlastne odhalil podstatnú okolnosť, ktorú bolo možné iba predpokladať – Marián Kočner nevolal Kuciakovi preto, aby sa mu začal vyhrážať. Volal na základe otázok, ktoré mu zaslal Ján Kuciak.

Po porade s právnikom

V redakcii začali tlačiť na Jána, aby zverejnil rozhovor. Ján Kuciak nemal záujem zverejniť celý rozhovor, pretože v prípade zverejnenia by bolo jednoznačné, že pravda je na strane Kočnera a on by sa iba blamoval. Keďže potrebovali, aby nahrávka vôbec vyznela ako vyhrážanie, rozhodli sa Vagovič s Bárdym, podľa Bárdyho po porade s právnikom, zverejniť iba malú časť spornej nahrávky a prezentovať ju ako vyhrážanie.

Peter Bárdy hneď v ten deň napísal článok o nebezpečnom vyhrážaní, na ktorý o deň neskôr zareagovala Generálna prokuratúra Slovenskej republiky a na základe textu Petra Bárdyho zavolali Jána Kuciaka na generálnu prokuratúru a následne podal trestné oznámenie.  

Marek Vagovič sa následne vyjadril k trestnému oznámeniu podanému Kuciakom: Trestné oznámenie riešil Kuciak so šéfredaktorom Bárdym. Bolo to zmietnuté zo stola. 

Marek Vagovič okolnosti súvisiace s trestným oznámením pre istotu zamlčal, z časti sa k nim vyjadril Peter Bárdy, ktorý si pre zmenu nepamätal, že ešte v deň tlačovky napísal komentár o vyhrážaní, na základe ktorého začala generálna prokuratúra konať. Bezprostredne po podaní trestného oznámenia na Kočnera  napísal Peter Bárdy komentár a Ján Kuciak dlhší status na svojom fb profile. Zároveň spriaznené médiá  písali o vyhrážaní sa novinárovi, prípadne ohrození novinára.  Peter Bárdy si paradoxne pred súdom nepamätal, či redakcia informovala verejnosť o podnete voči Kočnerovi. 

Ani tvrdenie Vagoviča, že Kočner po tlačovke bol zlomený nezakladalo sa na pravde. Kočner po tlačovke naďalej riešil svoj biznis a pripravoval reláciu Na pranieri. Ján Kuciak na nátlak redakcie – možno na základe povzbudzovania, napísal ďalších osem textov o Mariánovi Kočnerovi. Médiá  od 6. 9. 2017 intenzívne písali najskôr o vyhrážaní Mariána Kočnera novinárovi. Ján Kuciak sa k trestnému oznámeniu následne vyjadril statusom na svojom fb.

Po vyhodení statusu  20.10.2017, respektíve uplynutí lehôt na vybavenie trestného oznámenia  voči Kočnerovi za nebezpečné vyhrážanie médiá pre zmenu riešili, nekompetentnosť orgánov činných v trestnom konaní, zlyhávanie bezpečnostných zložiek a opätovne masírovali vyhrážanie. 

 

Ján Kuciak neprinútil Kočnera reagovať na otázky. Kočner spravidla nemal problém odpovedať novinárom, vyššie spomínaní páni podnikatelia, podobne ako v minulosti, ani po nástupe Kuciaka sa nevyjadrovali pre médiá. Ján Kuciak v čase keď odmietal ísť do osobného konfliktu s Kočnerom možno tušil, že sa jedná o poľovačku na Kočnera, cieľom ktorej je dostať Kočnera do väzby. 

Ján Kuciak sa necítil ohrozený Kočnerom. Pripravoval text o talianskej mafii, ktorý pripravoval spolu s Tomom Nicholsonom, a odmietol údajne ponúknutú ochranu. Sám Vagovič v neskoršej pasáži výpovede konštatoval, že Kuciak sa do 21. februára necítil ohrozený.  V decembri o Kočnerovom vyhrážaní voči Jánovi Kuciakovi zostalo ticho. 

Pokračovanie … Marek Vagovič na pojednávaní priamo zaútočil na Kočnera

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies