Proti Igorovi Matovičovi sa však nestavajú len bežní ľudia, ale aj značná časť vedeckej obce.
Slovensko a jeho obyvatelia sú v týchto dňoch rozdelení na dve kasty. Zatiaľ čo jedna skupina oslavuje svoj negatívny test v meste a na návštevách príbuzných, ostatní čakajú na svoj čas v domácej izolácií.
Súčasná vláda minulý víkend zrealizovala nepochybne jednu z najkontroverznejších operácií v dejinách našej krajiny, ktorej výsledok by sa mal prejaviť už o pár týždňov na klesajúcej, či stabilizovanej krivke nakazených.
Projekt, ktorí vzbudil záujem a údiv sveta si však vyžiadal aj svoju daň. Konanie súčasného nie práve štátnického premiéra, ktorý sa rozhodol previesť Slovensko pandémiou, pobúrilo masy ľudí. Aj keď by sa mohol vyhovárať na bezprecedentnú situáciu či nedostatok skúseností, ľudí to jednoducho nezaujíma. To sa jasne odráža aj na jeho klesajúcich volebných preferenciách.
Proti Igorovi Matovičovi sa však nestavajú len bežní ľudia, ale aj značná časť vedeckej obce. Uznávaná primárka Transplantačnej jednotky kostnej drene – Júlia Horáková sa dokonca ako gesto vyjadrenia svojho občianskeho nesúhlasu so súčasnou celospoločenskou situáciou, rozhodla vrátiť prezidentke štátne vyznamenanie.
Bývalý minister školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Juraj Draxler, dokonca zverejnil online petíciu za odstúpenie súčasného premiéra.
Ešte pred zahájením celoplošného testovania ju podpísalo približne 16 500 ľudí. K dnešnému dňu však petíciu aktuálne podpísalo viac ako 50 000 ľudí (aktualizované 8. novembra 2020). V našej ankete, do ktorej sa zapojilo viac ako 15 000 z vás, súhlasí s odchodom premiéra drvivá väčšina – viac ako 12 000 ľudí.
Signatárom petície sa nepáči napríklad aj to, že súčasný premiér sa na verejnosti vyjadruje vulgárne, ako aj to, že na dennej báze operuje s nepravdivými či zavádzajúcimi informáciami.
„Dokázateľne osočuje nevinných ľudí, vrátane bežných občanov, ktorí nemajú možnosť účinne sa brániť. Príkladom bolo zvaľovanie viny za zanesenie infekcie do domova sociálnych služieb konkrétnou pracovníčkou, hoci tá preukázateľne pôvodcom nebola,“ píše sa v petícii.
Plagiátor
Upozorňujú tiež, že Igor Matovič je doposiaľ jediným predsedom vlády v Európskej únii, ktorému bolo dokázané získanie vysokoškolského titulu na základe plagiátu. Zdôrazňujú, že premiér nezvláda koordinovať bežnú komunikáciu potrebnú na riadenie krajiny. Poukazujú na vyhlasovanie dôležitých informácií primárne cez osobný Facebook. Ide napríklad o údaje o infikovaných či údaje o sťahovaní e-karantény.
„Ignoruje postupy a predpisy potrebné na hladký chod štátu a informovanie občanov. Príkladom sú chýbajúce predkladacie a dôvodové správy k dôležitým vládnym úkonom,“ konštatujú.
Matovič podľa signatárov nie je na riadenie krajiny vybavený ani vzhľadom na znalosť cudzích jazykov, nakoľko má problém aj s angličtinou, ktorej ovládanie je v najvyššej európskej politike normou.
V boji s COVID-19 bez plánu
Iniciátori petície pripomínajú aj to, že napriek varovaniam, že na jeseň bude nutné čakať druhú vlnu pozitívne testovaných, vláda neposilnila trasovacie kapacity. Okrem toho nepripravila jasný plán postupu pri nárastoch, plán kompenzácií, ani ďalšie formy podpory občanov a inštitúcií – napríklad metodické usmernenia škôl pre potreby dištančného vzdelávania.
Podľa štúdie Centra pre verejnú politiku vládna pomoc v Slovenskej republike počas prvej vlny pandémie prišla výrazne neskôr ako vo väčšine ostatných krajín Európskej únie. V porovnaní s inými krajinami regiónu je táto pomoc ťažkopádnejšia, dodávaná cez menší rozsah nástrojov a v konečnom objeme oveľa nižšia.
Hmotná zodpovednosť politikov
Signatárom sa v neposlednom rade nepáči aj to, že vláda od volieb nezrealizovala ani tie predvolebné sľuby, ktoré sú technicky málo náročné, napríklad zavedenie hmotnej zodpovednosti politikov, čo bol prvý v desiatke hedlajnových sľubov hnutia OĽaNO.
Cieľom petície je do 17. novembra 2020 vyzbierať 350 tisíc podpisov. Ak sa to podarí a Igor Matovič napriek tomu neodstúpi, táto iniciatíva sa zmení na iniciatívu za predčasné voľby. A to s riadnym zbieraním podpisov podľa zákona, na podpisových hárkoch. Cieľom bude dosiahnuť predčasné voľby v priebehu roku 2021.