Rozum sa mi zastavuje pri fakte, že tak dôležitej téme ako je plošná vakcinácia obyvateľstva nepredchádzala žiadna diskusia

Slovensko ako JRD

Pretože presne tak sa cítim pri téme vakcíny na COVID-19. Ako krava v stajni na družstve čakajúca kedy ju niekto podojí, prípadne pošle na bitúnok. Aby ste ma nechápali zle, neradím sa k žiadnemu táboru v debate anti/pro waxerov, ale rozum sa mi zastavuje pri fakte, že tak dôležitej téme ako je plošná vakcinácia obyvateľstva nepredchádzala žiadna diskusia, či verejná, či odborná ba dokonca ani tá politická.

Miliónov Slovákov sa to teda netýka?

Naopak, pred pár dňami sa médiami nenápadne prehnala správa, že v najbližších dňoch sa očakáva príchod vakcíny od spoločnosti Pfizer, ktorej máme objednaných 17 miliónov kusov.
Vláda nás neinformovala čo je to za vakcínu, na akom princípe funguje ba dokonca sa ani neunúvala predstaviť prípadné alternatívy. Jednoducho sme postavení pred hotovú vec, kým z Bruselu prichádzajú správy, že každý občan bude mať CovidPass, kde bude nosiť záznamy o svojom zdravotnom stave.
Príde mi až neuveriteľné, že vakcíny sú vo vývoji už niekoľko mesiacov, kým na Slovensku sa o nich diskutovalo minimálne a s nulovým dôrazom na snahu informovať ľudí o tom, ktorá vakcína by mohla byť najschodnejšou cestou pre plošné očkovanie obyvateľstva.

Šesť vyvinutých a päťdesiatšesť vo vývoji

V súčasnosti je vyvinutých 6 vakcín, kým 56 je vo vývoji. Z toho vakcína od Pfizeru, tá ktorou nás chcú očkovať, je jediná hotová a vyvinutá západnými firmami a jediná funguje na princípe úpravy vašich buniek(mRNA), ktoré by sa mali naučiť tvoriť proteín zabíjajúci vírus v tele.
Pre porovnanie, klasické vakcíny fungujú na princípe snahy naučiť organizmus sa brániť ochoreniu tak, že vám je podané malé množstvo toho-ktorého vírusu. Typ vakcíny od Pfizeru je preto síce novinka, no genetické inžinierstvo na tejto úrovni je stále len experimentálna veda.
Už len z tohto dôvodu sme mali byť informovaní a mala sa viezť otvorená diskusia na tému plusov a mínusov jednotlivých vakcín.

Vláda si ďalej testuje poslušnosť svojho  „stádočka“

Zdá sa však, že nikoho diskusia k vakcíne veľmi nezaujíma. Zatiaľ čo ľudia vydesene sledujú rastúce čísla pozitívnych prípadov, kým málokoho zaujíma, že to bola práve nekompetentnosť Matovičovej vlády, ktorá nás priviedla do súčasného stavu.
Tej istej vlády, ktorú absolútne nezaujíma váš názor na vaše zdravie. Tak ako ju nezaujíma konštruktívna diskusia k tomu, čím bude očkovať svojich občanov. Šťastie v nešťastí je, že téma očkovania sa bežných ľudí nebude týkať ešte pár mesiacov. Problémom však je, že už bolo za nás rozhodnuté a je na čase, aby sme sa začali zamýšľať nad tým, ako sa týmto rozhodnutím popasovať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies