Hromadné podujatia nad 1000 ľudí, vrátane športových podujatí a interiérové podujatia nad 500 ľudí budú zakázané.
Epidemiologická situácia na Slovensku sa zhoršuje. Medzi rizikové regióny na Slovensku zaradili epidemiológovia Bratislavu a okolie, Trenčiansky kraj, Rožňavu a okresy na východe Slovenska. Najviac zavlečených prípadov nákazy je z Česka a Chorvátska. Od 1. septembra zaradí SR medzi rizikové krajiny Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko Belgicko a Maltu. Pri návrate z týchto krajín bude povinná karanténa, ktorá sa skracuje zo 14 na 10 dní. Nosenie rúšok bude v interiéroch a na hromadných podujatiach povinné.
Medzi „červené krajiny“ z pohľadu pandémie nového koronavírusu bude od 1. septembra patriť Chorvátsko, Francúzsko, Španielsko, Holandsko, Belgicko a Malta. Neodporúča sa cestovať ani do Grécka, bude patriť medzi rizikové krajiny. Ľudia, ktorí sa vrátia z rizikovej krajiny po 1. septembri, budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí po zasadnutí konzília odborníkov.
Hromadné podujatia nad 1000 ľudí, vrátane športových podujatí a interiérové podujatia nad 500 ľudí budú zakázané. Povinnosťou bude aj nosenie rúška. Úrad verejného zdravotníctva vydá aj opatrenia vo veci rizikových krajín aj povinnosti zamestnávateľov. Rúška budú povinné aj v školách s výnimkou prvého stupňa.
Krajčí upozorňuje na počet importovaných prípadov nákazy novým koronavírusom na Slovensku. Za august podľa jeho slov takéto prípady dosiahli približne 24 percent z celkového počtu prípadov. Informoval o tom po štvrtkovom rokovaní konzília odborníkov. Upozornil najmä na zvýšený počet importovaných prípadov z Českej republiky, ako aj z Chorvátska, kde sa podľa jeho slov situácia v posledných dňoch výrazne zhoršila.
Krajčí po štvrtkovom rokovaní konzília odborníkov informoval, že v súvislosti s novým koronavírusom plánujú opäť zriadiť aj veľkokapacitné testovacie odberné miesta. Avizoval, že prvé centrum by mohlo aj vďaka dohode so súkromným testovacím laboratóriom fungovať v Bratislave už počas prvého septembrového týždňa. Ďalšie by sa mali postupne zriadiť v Trnave, Trenčíne a Banskej Bystrici.
Tlačová beseda po rokovaní konzília odborníkov
Minister zdravotníctva Marek Krajčí, hlavný hygienik Ján Mikas, hlavná odborníčka pre epidemiológiu Henrieta Hudečková a prvá viceprezidentka PZ SR Jana Maškarová informovali o rozšírení zoznamu červených krajín, zákaze hromadných podujatí i o nových opatreniach proti šíreniu koronavírusu.