Slovensko sa zmieta medzi riešením vlastných problémov a zahraničnými záujmami

Premiér sa odfotil s ruskou vakcínou a premiérov človek v  europarlamente zahlasoval za rozšírenie sankcií proti Rusku.

Znie to ako schizofrénia, ale nie je, je to iba paradox, pretože sa to udialo v rovnaký deň. Malé Slovensko závislé na zahraničí sa zmieta medzi riešením vlastných problémov a zahraničnými záujmami.

Slovensko je týždne celosvetovým lídrom v počte úmrtí na kovid, a dokonca pánovi premiérovi začali drasticky klesať preferencie v prieskumoch. To druhé nakoniec rozhodlo.

Pán premiér sa preto rozhodol vykonať dramatický marketingový ťah a konečne objednal vakcínu Sputnik V z Ruska, o ktorej je známe, že nielen funguje veľmi dobre, ale má minimálne vedľajšie účinky. Rusko vakcínu okamžite dodalo a pán premiér sa s ňou bežal odfotiť na letisko v Košiciach.

Pán premiér sa len tak fotí s ruskou vakcínou a s americkou vakcínou, ktorú nám americká strana napriek zmluve odmieta dodávať, sa 𝗻𝗲𝗼𝗱𝗳𝗼𝘁𝗶𝗹?

To americká strana nemohla nechať len tak. Okamžite musel ich zástupca pán poslanec Zaľudí Tomáš Valášek vystúpiť z poslaneckého klubu, s odôvodnením (voľne preložené do ľudskej reči):

Ostentatívne vystupujem z koalície! Je mi jedno, že bez vakcíny Sputnik V zomrie o pár tisíc Slovákov viac. Táto vakcína sa nepáči mojím priateľom z USA a z Bruselu, a preto musíme radšej obetovať slovenské životy, len aby sme mojich priateľov uspokojili. Veď hovoria perfektne po anglicky a Rusko neznášajú, a preto musíme Rusko neznášať aj my, a to aj za cenu slovenských životov. Toto je iba marketingové vyhlásenie, v parlamente zostávam a budem hlasovať s koalíciou a poberať všetky výhody ako doteraz! (koniec voľného prekladu z politického jazyka).

Možno bude musieť ísť pán premiér na koberec k Emanuelovi do Paríža alebo niekde inde, uvidíme.

V každom prípade, história sa opakuje.

Po vypuknutí nášho „prvého“ SNP v roku 1944 bolo povstanie v krátkom čase potlačené a skutočné oslobodenie prišlo až s ruskými vojakmi o niečo neskôr.

Naše „druhé“ SNP, čiže plošné testovanie alebo skríning, bolo tiež po pár týždňoch od vypuknutia drasticky potlačené a počet mŕtvych obetí prevýšil počet obetí z roku 1944. Tiež nám teraz pomoc prišla z Ruska.

Americké a anglické vakcíny včas neprídu. Vraj nejaké vážne dôvody. V Rusku však majú nielen vakcíny na kovid, ale aj lieky. Úmrtnosť na kovid v Rusku výrazne klesla, prestali kovid považovať za životnú drámu. Možno, ak pánovi premiérovi preferencie klesnú ešte viac, skúsi doviezť aj lieky na kovid, aby mal novú fotku.

Ján Kollár už pred 200 rokmi vedel svoje:

Neb raději k velikému přichyl tomu tam se dubisku,

jenž vzdoruje zhoubným až dosaváde časům.

Myslel tým Rusko.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies