Štát chce od mobilných operátorov údaje o ľuďoch s cieľom identifikovať nakazených

Štát chce získavať od mobilných operátorov lokalizačné dáta o zákazníkoch, aby mohol identifikoval ľudí, ktorí sú alebo potenciálne môžu byť nakazení koronavírusom. Podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) v utorok na tlačovej besede informovala, že tento legislatívny rámec umožní vytvoriť technické riešenie, ktoré momentálne už funguje v Českej republike.

„Toto riešenie je zamerané na to, aby spomalilo nákazu, aby sme zabezpečili okamžitú izoláciu osôb v kontakte s potvrdeným prípadom nákazy a testovanie nakazených ešte pred prvými príznakmi,“ povedala vicepremiérka. Tento návrh podľa nej predložia v Národnej rade SR na skrátené legislatívne konanie a následne toto riešenie oznámia občanom. „Pracujeme na ňom aj s komunitou dobrovoľníkov, odborníkov spoločne so Slovensko.Digital a veríme, že to bude jeden z dôležitých nástrojov ako zabrániť šíreniu tejto pandémie,“ poznamenala Remišová. Podobne to podľa nej použili aj v Južnej Kórei, v Singapure a na Taiwane, kde práve trasovanie potenciálne nakazených osôb prispelo k tomu, že výrazne a veľmi rýchlo dokázali pandémiu znížiť.

Na otázku, či poskytovanie údajov od mobilných operátorov neobmedzí osobné práva občanov, vicepremiérka uviedla, že toto opatrenie je len dočasné, zavádza sa na obmedzené obdobie vo vyhlásenej mimoriadnej situácii, alebo v núdzovom stave. „Tieto údaje nebudú verejné, budú sa sprístupňovať len úradu verejného zdravotníctva, nikomu inému. Nejde o žiadnu verejne dostupnú aplikáciu, kde tieto údaje budú mať všetci k dispozícii. Bude nimi disponovať len úrad verejného zdravotníctva len na to, aby manažoval krízu a zabránil šíreniu pandémie,“ objasnila Remišová s tým, že pôjde o aktuálne lokalizačné údaje, nie z minulosti.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podotkla, že to súvisí s ochranou zdravia a života a s pandémiou do konca tohto roka. „Uvedomujeme si, že je to zásah do základných práv a slobôd, nehovorme si, že nie je. Zásah do základných práv a slobôd je možný, ak ten účel, pri ktorom dochádza k zásahu, je primeraný tomu účelu,“ povedala Kolíková. „V demokratickom právnom štáte existuje vždy rámec, v rámci ktorého ju možno obmedziť a vždy sa pozeráme na to, čo má naviac. Má naviac náš život, alebo naša ochrana osobných údajov,“ spýtala sa ministerka. Ak si podľa nej niekto myslí, že život má menšiu cenu ako ochrana osobných údajov, môže si myslieť opak. „Ja som presvedčená, že ak nám ide o ochranu, život a zdravie ľudí v našej krajine, osobitne starších ľudí, jednoznačne takáto právna úprava má priestor a musí byť zavedená, lebo inak zdravie a život neochránime,“ dodala Kolíková. Údaje sú podľa nej potrebné v zásade na šesť hodín. Ak lokalizovaná infikovaná osoba nebude ochotná spolupracovať, nepovie s kým a kde sa stretla, bude to možné zistiť na základe dát.

Úrad vicepremiérky chce predložiť do parlamentu aj návrh na dočasné pozastavenie povinnosti zápisu do protischránkového Registra partnerov verejného sektora (RPVS). Remišová to zdôvodnila predraženými nákupmi zdravotníckych pomôcok, napríklad, ochranných rúšok. Cieľom novely príslušného zákona je minimalizovať byrokraciu, ale zároveň to bude platiť len pre núdzový stav a iba na zdravotnícke a ochranné pomôcky.

„V praxi to zrejme funguje tak, že zahraničná firma má napríklad zdravotnícky materiál, alebo má na sklade rúška. A štát, aby mohol od nej niečo kúpiť, tak firma povedzme v Turecku sa musí najskôr zapísať do nášho registra konečných užívateľov výhod. Tieto firmy dnes po celom svete majú obrovský dopyt na všetky druhy zdravotníckych materiálov,“ upozornila Remišová. Firma podľa nej predá takýto materiál tomu, kde je to najjednoduchšie. „Preto sme videli pri predražených nákupoch rúšok rôzne špekulantské firmy, ktoré vznikli v poslednom období doslova za dni, hneď sa zapísali do registra, nakúpili od zahraničných firiem zásoby a na Slovensku to štátu predávali za dvojnásobne predražené ceny,“ poznamenala vicepremiérka.

Remišová podotkla, že ide o razantné opatrenia, je potrebné, aby boli prijaté rýchlo, pretože pandémia nepočká a momentálne je na Slovensku v nábehovej fáze. „Potrebujeme všetci do jedného, občania aj štát a všetky rezorty zabrať, aby sme túto pandémiu zvládli. Niekomu sa to môžu zdať neštandardné opatrenia, ale sme v neštandardnej situácii, sme v krízovej situácii, bojujeme zo všetkých síl s vírusom. Potrebujeme, aby sme mali tieto opatrenia prijaté,“ podotkla Remišová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies