Väčšina politického divadla, zakrýva otázky o tom, ako vlastne funguje ekonomika

Zaujala ma informácia o tom, ako bývalý šéf Sociálnej poisťovne z čias Radičovej vlády, neskôr riaditeľ penťáckych nemocníc Ľuboš Lopatka predáva byt. Za 1,8 milióna eur. Byt má 750 m2, vrátane terasy. Vnútri má aj vlastné wellness centrum, vrátane 7-metrového bazéna.

Ja mu byt nezávidím, mimochodom, nevyzerá práve útulne. Len ma tá informácia zaujala v kontexte, ako sa tu diskutuje o bývaní či majetkoch (v mojom prípade nejaký bulvár prenajatý byt s rozlohou 70 m2 označil za luxusné bývanie vo vile!! podobne ako o hodinkách za 120 eur úplne drzo tvrdili, že sú to luxusné švajčiarske hodinky za 1500 eur). Iste, je úplne legitímne naháňať politika, ktorý býva niekde, kde si to zjavne nemôže dovoliť. Ale iná vec ma zaujíma: nám tu vyrástla vrstva boháčov, ktorí majú naozaj riadne majetky, ale hneď s tým sa podsúva informácia, že tam už je to ok. Lebo si zarobili aj v „súkromnom sektore“.

A bežne sa o tom vôbec nehovorí, ani nemáte šancu do tohto sveta nahliadnuť (tu k tomu došlo len preto, že Lopatkovi sa Penta jemne pomstila za to, že začal kopať za iných pánov).

Tejto krajine vládne banda nekompetentných hlupákov

Je to trochu zvrhlé hneď z niekoľkých uhlov pohľadu. Úprimne, medzi prácou na špičke vo verejnom sektore a v súkromnom nie je principiálne žiaden rozdiel. Aj v jednom aj v druhom prípade sa dá práca robiť špičkovo alebo zle. A určite neplatí, že v súkromnom sektore je každý manažér nejako extra bystrý, vzdelaný, výkonný či nejak inak výnimočný a oprávnený na rozprávkový príjem. Niekto sa na vysoký post proste dostane výkonom, niekto ale skôr správnym zaliečaním šéfom alebo dostatočnou ochotou robiť nejaké svinstvá, či už ide o korporáciu alebo verejný subjekt.
Osobne som v živote stretol veľa bystrých firemných manažérov, ale aj úplné trúby.

A nie neobstojí ani argument, že inak je to pri platení z peňazí daňových poplatníkov a inak pri súkromných firmách. Prečo? Rovnako, ako treba hovoriť o tom, že aj špičkoví ľudia vo verejnom sektore by mali byť dobre zaplatení, tak sa treba baviť aj o tom, prečo by súkromní manažéri mali mať stonásobky príjmov bežných zamestnancov. Tie korporácie si totiž neberú peniaze z nejakého neživého priestoru, oni ich často šikovným ovplyvňovaním regulácie zarábajú tiež len na ľuďoch.

Nechcem tu písať traktáty o kapitalizme, len chcem pripomenúť, že toto sú rozhodne tiež otázky, ktoré treba politicky riešiť. Väčšina politického divadla, ktoré sa tu vyrába, totiž pre niektorých veľmi príjemne zakrýva práve takéto, hlbšie otázky o tom, ako vlastne funguje naša ekonomika a kto na nej riadne zarába a kto oveľa menej. Lebo úlohou naozaj dobrých politikov by malo byť chrániť záujmy občanov, národa pred všetkými tými komplikovanými štruktúrami, pred ktorými sa bežní ľudia vedia len ťažko dlhodobo brániť.

https://www.cas.sk/…/byvaly-sef-socialnej-poistovne-predav…/

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies