Chuck Norris, Marián Kočner a špionáž v sieti Govnet

Vládna aféra Nasesgate! Čo by sa objavilo v Wikileaks ?

Pravdepodobnosť, že tieto mená by sa zázračne  spojili a z nemožného by sa stalo možné, by mohli viesť nakoniec aj k úvahe, že Marián Kočner okrem odoslania 30 tisíc správ cez Threemu dokázal spolu s Chuckom Norrisom nemožné a napichli sa do vládnej siete Govnet, odkiaľ zbierali informácie o komunikácii štátnych úradníkov, ministrov a pravidelne mali prístup ku všetkým dokumentom.

Ak uvážime, že v prípade vraždy Kuciaka a sledovania baru Apache sa reálne objavili aktivity smerujúce k zvrhnutiu vlády a k nepokojom, tak sledovanie vládnej siete by mohlo zapadať celkom do konšpiračnej teórie, najmä ak vezmeme do úvahy náhodu, že jeden z účastníkov tímu Apache – dnešný šéf SIS Pčolinský tvrdí, že:

„Mohli nainštalované veci slúžiť na ochranu pred kyberútokmi, prípadne pred zavírením, ale mohli slúžiť aj na odpočúvanie.“

Realitu si musíme zosumarizovať v kontexte s poznatkami, ktoré sme získali odstupom času. V roku 2017 až 2018 „Apači“ pripravovali na Slovensku demonštrácie a zvrhnutie vlády. Kuciakova smrť, po niekoľkých neúspešných protestoch v predchádzajúcom období bola motivačnou rozbuškou pre začiatok politických zmien. V tomto období ministerstvo zahraničných vecí čelilo hackerským útokom, ktoré dodnes neboli s týmito udalosťami spájané. Dodnes sme sa nedozvedeli odkiaľ a z akého dôvodu prišli, prípadne aké opatrenia boli vykonané pre predchádzanie útokom.

Slovensko v posledných dňoch čelí masívnym útokom hakerov z celého sveta.

V tomto prípade, ale veci nie sú jednoduché ako v prípade, keď z Kočnerovej  Threemy sa stala národná zábava a z jej obsahu geniálni vyšetrovatelia, prokurátori, či právni zástupcovia Lipšic a Kvasnica  dokázali dešifrovať aj nemožné. Označiť správu o snežení za správu o vražde a bolesti zubov za komunikáciu o odmene za vraždu vyžaduje riadnu dávku fantázie. Jednoznačne fušerská a zvrhlá zábava, z ktorej niekto chcel silou mocou vyrobiť dôkaz o vine a objednávke vraždy padá na vierohodnosti jediného svedka, ktorému ušili kabát z vymyslených svedectiev, prisľúbili mu beztrestnosť a v kombinácii s jeho tvrdeniami a informáciami z Threemy vyrobili dôkaz, ktorým škandalizovali slovenskú politickú a justičnú vrchnosť.

Diletantské podcenenie rizika

V prípade vládnej siete Govnet podobné zametanie týmto spôsobom jednoducho nepôjde predovšetkým preto, že nikto nečakal zásah NAKA na úrade vlády a NASESu. Hoci nikto nebol obvinený a štyri zadržané osoby boli prepustené, zásah bol technicky a procesne úspešný. Okrem zaistenia technických zariadení sa verejnosť nedozvedela aké technické zariadenia, s akou konektivitou polícia zaistila. Verejnosť sa nedozvedela kto a odkiaľ ich spravoval, aký mal k nim prístup a najmä aké dátové toky cez ne odkedy prechádzali.  

Informácie sa polícia zrejme snažila získať nielen výsluchom ľudí, ale aj vlastnou technickou analýzou. Skutočnosť, že zadržaní pracovníci boli prepustení môže v prvom momente evokovať pocit, že všetko je iba humbug a polícia typicky naletela vo svojej technickej a IT negramotnosti niekomu na lep a realizovala  akciu pre akciu, čomu zodpovedajú vyjadrenia niektorých politikov.

Podľa Erika Tomáša, boli zariadenia inštalované oficiálne a časom sa uvidí, či splnili cieľ, pre ktorý boli určené.

Minister obrany Naď, na otázku novinárov, tajomne naznačil, že Vojenské spravodajstvo mohlo vedieť o tejto veci. Okrem snahy postaviť verziu, že sa jedná o oficiálne inštalované prostriedky, ktoré slúžia na ochranu Govnetu, každý politik si nechal priestor aj pre tú horšiu variantu

NAKA nestrelila capa, sme pred celosvetovým škandálom

Premiér Matovič nevylúčil túto svetovú aféru ani v relácii na Telo v TV Markíza s Michalom Kovačičom, aj keď  najskôr tvrdil, že nám nehrozí žiadne bezpečnostné riziko, pretože „to“ máme pod kontrolou. Nevylúčil, že: „Mohli uniknúť všetky informácie o čomkoľvek, čo sa v štáte deje.“ – de facto nám mohol uniknúť celý štát.

Musíme však mať na pamäti aj pamätné úkony, ktoré podnikli hackeri voči Slovensku a vieme iba špekulovať o tom, či technické zariadenia mohli byť s nimi spojené. Pozitívne na ochranu siete, alebo negatívne na penetráciu celej štruktúry siete, čo by bolo absolútne zlyhanie bezpečnostnej ochrany.

Absurditou, čo len v predstave bežného občana je vyhlásenie šéfa SIS Pčolinského, že  prezidentka, prokuratúra a aj vláda mohli byť odpočúvaní aj legálne. Takáto legálna forma, ale musí mať svoje formálne a procesné podmienky, musia byť chránené prístupy a výstupy zo systému a je prinajmenšom podivné, že NAKA na takúto legalizáciu nenatrafila doteraz.

Govnet ako strategický cieľ  zahraničných spravodajstiev ?

Naozaj si odpustime teoretizovanie  v štýle výmyslov o Kočnerových Threemach a prestaňme diletantsky si namýšlať, že  do Govnetu prenikol Chuck Norris a hľadal tam napojenie na mimozemšťanov. Nenamýšľajme, že  v sieti Govnet by sa mohli objaviť tak škandalizujúce, alebo nebezpečné informácie ohrozujúce nadnárodnú bezpečnosť, aby z toho mohol byť škandál v štýle mailov Hillary Clinton, ktorým sa už aj Wikileaks zavenoval.

Zďaleka nejde o chyméry,  nerealistické obštrukcie, ale reálne možný spravodajský cieľ niekoho, kto sa k bezpečnosti Slovenska môže snažiť priblížiť cez analytické údaje, ktorým je popísaná celá naša spoločenská, hospodárska a bezpečnostná štruktúra. K uvedenému sa celkom diplomaticky a všeobecne vyjadril aj šéf SIS, keď vyhlásil, že:

„Viem si predstaviť, že niekto zo zahraničia mohol mať záujem o nainštalovanie istej techniky, ale neviem si predstaviť, že by to niekto nainštaloval na Úrade vlády. Mohli tieto nainštalované veci slúžiť na ochranu pred kyberútokmi, prípadne pred zavírením, ale mohli slúžiť aj na odpočúvanie.“

Narazila Naka na kolosálne ohrozenie štátu alebo iba fabulovala?

Pokiaľ NAKA konala na základe serióznej analýzy a vyhodnotenia informácii aj z IT pohľadu po konzultácii s odborníkmi, okamžite v prvom momente mala presne definovať účel použitia a legálnosť nasadenia technických prostriedkov, ktoré našla. Ak by sa jednalo o oficiálne a dobromyseľné zariadenia, v tom prípade má NAKA vážny problém a celé vedenie je zrelé na odchod, pretože v budúcnosti môže dôjsť k podobným prechmatom.  Mimochodom v prípade Kočnerovej Threemy a trápneho dokazovania viny na súde vidíme, že NAKA má vlastne v svojom genetickom kóde zveličovať a fabulovať.. To však by bol v tejto situácii ten lepší prípad. Horšie by pre nás bolo, pokiaľ by vyšetrovanie preukázalo, že NAKA tento krát postupovala profesionálne. Nenašla stopu po legálnom, formálne a procesne správnom nasadení technických prostriedkov, ktoré znamenajú prelomenie ochrany vládnej siete.

V tomto prípade mohli byť prístupné všetky osobné údaje občanov, pracovníkov ozbrojených a bezpečnostných zložiek, osobné účty, logistické údaje, všetky projekty, rozpočty, správy, zdrojové údaje, všetky hospodárske ukazovatele,  údaje o našom zdravotníctve, prírodných zdrojoch, jadrovom programe a tisícov iných údajov, ktoré určite neboli monitorované pre nejaké obchodno-strategické záujmy. Musíme počítať aj s najhoršou alternatívou, že diverzanti mohli získať údaje k vydieraniu osôb, k bezpečnostným údajom štátu, ku kritickým miestam zabezpečenia celého národného hospodárstva a národnej bezpečnosti.

Dodnes nebola vyhodnotená miera možného ohrozenia a ani potreba postupovať podľa zákona č. 227/2002 Z. z pre prípad mimoriadnej situácie.

Všeobecné vyhlásenia politikov a ľudí zodpovedných za bezpečnosť štátu občanom dostatočne nevysvetlili, zistenia. Pravdepodobne presahujú rámec chápania rozmeru ohrozenia do takej miery, že je ochrnutá aj schopnosť zvolania bezpečnostného výboru, alebo dokonca bezpečnostnej rady štátu, ktorá by mala zvážiť potrebné opatrenia.

Došlo k ohrozeniu Slovenska alebo NAKA zasa šliapla diletantsky vedľa?

Netvárme sa, že sa nič nestalo, k čomu reálne došlo dozvieme sa časom…

Pokiaľ NAKA nie je odborne schopná vyhodnocovať technické a IT prostriedky hrozby vo vládnej sieti a dokonca nepreverovať prípustnosť týchto technických prostriedkov legálne povolenými nástrojmi, vzniknutá situácia jednoducho vyžaduje, aby došlo k zemetraseniu v tejto policajnej zložke. Ak naopak zistenia sú dôvodné, potom minimálne v oblasti správy siete musia byť nasadené spoľahlivé personálne a technické systémy pravdepodobne z úrovne ozbrojených zložiek a vyšetrovanie vo veci musí zabezpečovať špeciálna vládna komisia zložená z brachiálnych zložiek štátu a  spravodajstiev, pretože bol ohrozený štát.

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies