VIDEO: Desiatky tisíc ľudí vyšli do ulíc Viedne protestovať proti vakcinácii a korona-totalite

Často bolo v dave vidieť transparenty typu „Nie nútenému očkovaniu“, veľká časť demonštrantov mala rakúske či štajerské vlajky, ale aj vlajky cudzích krajín.

Viac než 40.000 ľudí vyšlo v sobotu popoludní do ulíc rakúskej metropoly Viedeň na protest proti opatreniam spojeným s pandémiou koronavírusu, uviedli miestne policajné zdroje. Informovala o tom agentúra APA.

Vo Viedni sa konali protestné zhromaždenia na viacerých miestach súčasne, ako aj dve protidemonštrácie, na ktorých sa zúčastnilo zhruba 1500 ľudí.

Nasadených bolo približne 1200 policajtov a došlo aj k zatýkaniu pre podozrenia z odporu voči štátnej moci. Demonštranti okrem iného hádzali aj pyrotechnické predmety a polícia nasadila slzotvorný sprej, píše APA.

V dôsledku protestných zhromaždení došlo v rakúskej metropole aj k dopravným obmedzeniam. Okolo poludnia sa množstvo ľudí zhromaždilo na rôznych miestach, aby sa vzápätí vybrali smerom na námestie Heldenplatz, kde sa konalo najväčšie protestné zhromaždenie.

Uskutočnili sa aj dve protidemonštrácie – na námestí Stepansplatz a na námestí Schwarzenbergplatz pri zhromaždení strany Ľudia-Sloboda-Základné práva (MFG), známej kritickým postojom voči očkovaniu. Podľa polície došlo aj k odpaľovaniu pyrotechniky, pričom policajti udeľovali pokuty za nedodržanie povinnosti nosenia rúška. Na zhromaždeniach platila povinnosť nosenia respirátorov, drvivá väčšina účastníkov sa však toho nedržala, informuje stanica ORF. Polícia opísala situáciu ako „mimoriadne dynamickú a miestami neprehľadnú“.

Polícia ešte popoludní uzavrela mosty Schwedenbrücke a Marienbrücke, kde sa proti sebe postavili pravicové a ľavicové zoskupenia. Nakrátko došlo tiež k prerazeniu jedného kordónu.

Najhlasnejšia kritika odporcov opatrení odznela proti plánovanému povinnému očkovaniu. Na transparentoch bolo vidieť nápisy ako „Očkovanie je genocída“ alebo „Neočkovaní = prirodzene zdraví“.

Často bolo v dave vidieť transparenty typu „Nie nútenému očkovaniu“, veľká časť demonštrantov mala rakúske či štajerské vlajky, ale aj vlajky cudzích krajín. Ojedinele sa objavovali tiež symboly zástancov konšpiračných teórií z hnutia QAnon.

Veľa ľudí podľa všetkého pricestovalo z iných spolkových krajín, pretože v dave bolo počuť rôzne dialekty, píše APA.

Rakúski policajti blokovali ulicu, tak sa na nich vrhol dav. Takto vyzerá sila ľudí v praxi!

V Rakúsku sa konajú každý deň protesty proti vláde a očkovaniu. Ako pripomína portál Magazin1 chystá sa tam povinné očkovanie od 1.februára a pokuty 3600€ ak sa nedáte zaočkovať.

Ľudia tak protestujú vo viacerých mestách a úžasné video na sociálnej sieti ukazuje silu ľudí.

Polícia tam dohliada na poriadok a blokujú ulicu, kde nechcú pustiť demonštrantov. Na videu vidíme, ako odmietajú pustiť jedného až dvoch mužov.

Keď to však uvidel dav ľudí, rozhodli sa vydať smerom, ktorý blokuje polícia a tí musel okamžite ustúpiť.

Viac vo videu:

Ďalšie videá z Viedne:

 

 

Proti opatreniam masovo protestovali aj Nemci či Holanďania

Niekoľko tisíc ľudí demonštrovalo v sobotu (4. 12.) proti opatreniam súvisiacim s pandémiou koronavírusu v rôznych mestách v celom Nemecku. Informovala o tom agentúra DPA.

Len v Hamburgu vyšlo do ulíc zhruba 5 000 stúpencov hnutia Querdenker a odporcov očkovania, potvrdili miestne policajné zdroje. Nahlásený počet účastníkov bol síce 2 000, demonštrácia však bola pokojná. Problémy sa vyskytli len s dodržaním odstupu, dodala polícia.

K protestným zhromaždeniam došlo aj metropole Berlín, ako i v Postupime, Hannoveri, Frankfurte nad Mohanom a Trieri.

V berlínskej štvrti Friedrichshain napriek zákazu demonštroval nižší – trojciferný počet osôb. Došlo tam k niekoľkým zatknutiam v súvislosti s porušením pravidiel súvisiacich s pandémiou, uviedla polícia. Novinára, ktorý protestné zhromaždenie snímal na mobilný telefón, napadol jeden z demonštrantov.

Vo Frankfurte nad Mohanom rozpustila polícia dve demonštrácie v dôsledku závažných priestupkov proti platným pravidlám pre zhromaždenia, píše DPA. Ich účastníci ignorovali držanie odstupu a nemali rúška, informovala polícia na sociálnej sieti. Na oboch demonštráciách sa zišlo zhruba 500 ľudí.

Z mesta Trier informovala polícia o vyhrotenej atmosfére medzi zhruba 400 účastníkmi protestného zhromaždenia a protidemonštrácie. K potýčkam nedošlo iba vďaka pohotovej reakcii polície, uviedla DPA.

Tisíce ľudí v sobotu pokojne pochodovali aj holandským mestom Utrecht na protest proti vládnym opatreniam na zabránenie šírenia koronavírusu, informuje agentúra AP. Demonštrácia, na ktorú dohliadali policajti, sa skončila bez incidentov.

Videá z Nemecka:

 

 

 

Videá z Holandska:

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies