Vláda do určitej miery stratila legitimitu…

Podľa posledného prieskumu verejnej mienky je už viac ako polovica (53,5 percenta) voličov za predčasné voľby. (Presnejšie, za referendum o nich, ale to je v tomto prípade prakticky to isté.)

Toto môže byť obrat vo vývoji. Iste, netreba si myslieť, že prieskum sa tak ľahko pretaví do reálnych výsledkov. Navyše, vývoj bude ešte veľmi turbulentný aj z hľadiska toho, čo sa bude na politickej scéne diať.
Ale v nasledujúcich mesiacoch bude podpora myšlienky predčasných volieb už len rásť. Tým sa začnú trochu inak správať médiá, aspoň ich časť, sponzori, atď.

Veľmi jasne totiž vidíme, že čím dlhšie Matovič a jeho družina vládnu, tým chaos len narastá. Ešte prídu ďalšie lockdowny (tomu sa prakticky nedá vyhnúť), očkovanie, ekonomické výpadky, hádky o rozdelenie európskych peňazí. Ale aj bežné prevádzkové problémy v nemocniciach, školstve, pri infraštruktúrnych projektoch, ktoré tu budú, pretože oni vládnuť proste nevedia. To všetko ešte prispeje k značnému nárastu nespokojnosti a ešte vyššiemu percentu za predčasné voľby.

Už dnes sa dá povedať že vláda do určitej miery stratila legitimitu a pri ďalšom náraste nespokojných už ju začneme vyzývať, aby sa zdržala prípravy veľkých investičných zámerov a iných finančne náročných operácií, pretože pri tak hlbokej nedôvere obyvateľstva na to nebude mať, ešte raz, legitimitu.

Už dnes je namieste, aby celá opozícia rázne vládu vyzvala na okamžité zastavenie všetkých snáh meniť ústavu a zavádzať nové ústavné zákony. Toto treba hovoriť veľmi jasne.

Aj keby sa v referende nevyslovila rovno polovica oprávnených voličov, ale, dajme tomu, „len 45 percent“ za predčasné voľby, už sa im bude veľmi ťažko vládnuť. Ale je možné, čoraz pravdepodobnejšie, že sa stane aj to, čo mnohí ešte pred pár mesiacmi považovali za vylúčené: viac ako polovica dospelého obyvateľstva vláde povie, choďte do čerta!

Dá sa povedať, že od dnes sa všetci začíname pripravovať na predčasné voľby.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies