ZMOS pochopil, že s vládou nemá význam rokovať

“S mafiou sa nediskutuje,” vykrikuje v jednom kuse minister financií Igor Matovič, ktorý zároveň nediskutuje ani v koalícii a samosprávy pre neho existujú len v prípade, že si potrebuje splniť nejaký svoj zvrátený sen. Realitu, že diskusia je nemožná konečne pochopilo aj Zduruženie miest a obcí Slovenska, ktorého pripomienky k zákonom dotýkajúcich sa samospráv sú, ako inak, ignorované. Ohlásený protest, na ktorom chcú obce a mestá predstaviť konkrétne požiadavky, je dobrým signálom do budúcnosti.

Už to nie je len opozícia na čele so Smerom-SD, ktorého posledný protest podporil aj zástupca Hlasu-SD, predseda SNS, či predseda malého hnutia Socialisti.sk, ale aktivitu začínajú preberať aj organizácie, ktorých záujmom nie je “hra o parlament”.

Najskôr to bolo Občianske združenie Za mier, ktoré sa úspešnou petíciou dostalo do pripomienkového konania ohľadom obrannej dohody s USA a narazilo na nekorektnosť vojnových štváčov sediacich na vláde SR. Teraz sa k odporu pridáva ZMOS, ktorý zastupuje väčšinu samospráv na Slovensku.

Lengvarského analýza o povinnom očkovaní je znôška nezmyslov z právneho aj medicínskeho pohľadu

Komicky pôsobí postoj Únie miest Slovenska, ktorého prezident Richard Rybníček protest a prípadný štrajk nepovažuje za “vhodný ani rozumný”. Rybníček upozorňuje, že “Slovensko čelí okrem pandemickej, klimatickej a ekonomickej kríze ešte aj hroziacemu geopolitickému, vojnovému konfliktu na susednej Ukrajine”. Alibizmus Únie miest je zjavný, nakoľko byť za dobre s koalíciou sa pred komunálnymi voľbami mnohým primátorom mimoriadne hodí.

Primátori môžu nateraz kašľať na fakty, že diskusia a protesty boli nemožné posledné dva roky, dôležité je nepohnevať si koalíciu, ktorej podpora a najmä peniaze vo volebnej kampani padnú vhod. Nevadí, že koalíciu väčšina obyvateľov považuje za idiotov, dôležité je “zaprasiť” svoje mesto vizuálnym smogom so svojim ksichtom a nasledujúce štyri roky bojovať proti reklamným pútačom.

Aktivita ZMOSu nie je len o nespokojnosti samospráv s faktom, že pre vládu nie sú ani len partnerom do diskusie, nieto ešte rovnocennou súčasťou, ale dôkaz rastúcej nespokojnosti s vládou a smerovaním Slovenska.

Ak Rybníčkovi a Únii miest vyhovuje diktát vlády hlupákov, tak nech sa páči, ale potom nech občanov neotravujú napr. vysokými cenami energií, nižšími podielovými daňami apod. V čase “pandémie, klimatickej a ekonomickej kríze ešte aj hroziacemu geopolitickému, vojnovému konfliktu na susednej Ukrajine,” tieto problémy primátorov miest občanov nemusia zaujímať a nie je vhodné ani rozumné ich týmito témami zaťažovať.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies