Bývalý šéf nemocníc Penty Lopatka prenajal Výskumný ústav zváračský Ministerstvu spravodlivosti SR

Komu naozaj patrí „Zváračák“?

Zakladateľmi Výskumného ústavu zváračského ako záujmového združenia právnických osôb boli kedysi – Združenie priemyselných zväzov SR, Slovenská obchodná a priemyselná komora, Slovenský živnostenský zväz, Slovenská technická univerzita Bratislava, Žilinská univerzita, Trenčianska univerzita a Technická univerzita Košice.

V roku 2002 bol majetok Výskumného ústavu zváračského privatizovaný. Majetok získalo získalo jeho združenie Priemyselný inštitút SR. V tomto článku sa ale nechceme venovať odhaľovaniu absurdnosti tejto privatizácie štátneho ústavu aj s rozsiahlymi lukratívnymi pozemkami za 20 miliónov korún nakoniec zaplatených z účtov samotného Výskumného ústavu zváračského alebo množstvu rôznych darovacích zmlúv. V tomto článku chceme poukázať na to, kto dnes naozaj ovláda majetok bývalého Výskumného ústavu zváračského a čo to môže znamenať pre jedného z nájomcov – Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky.
Od roku 2014 podľa registrov ovláda majetok Výskumného ústavu zváračského cez svoju spoločnosť Fundamental Solutions Holding Vladimír Brodňan a od 09.08.2017 je zapísaný v registri partnerov verejného sektora ako jediný konečný užívateľ výhod združenia Výskumný ústav zváračský – Priemyselný inštitút SR.

Väčšina politického divadla, zakrýva otázky o tom, ako vlastne funguje ekonomika

Kto je teda Vladimír Brodňan?

Vladimír Brodňan pôsobil v predstavenstvách alebo dozorných radách spoločností skupiny Penta. Okrem iných pôsobil aj v spoločnostiach Penty, ktoré sa podieľali napríklad na privatizácii Paroplynového cyklu Bratislava – PPC, a za ktorý nakoniec ešte musela Bratislavská teplárenská Pente minulý rok zaplatiť 30 miliónov euro. Bol aj predsedom predstavenstva spoločnosti WFGD, a.s. (2004-2005), ktorej vlastníkom bola cyperská spoločnosť PENTA INVESTMENTS LIMITED a ktorá sa v roku 2005 premenovala na Penta Investments, a.s.. Spoločnosť Vladimíra Brodňana Fundamental Solutions Holding, cez ktorú ovláda majetok Výskumného ústavu zváračského bola pôvodne registrovaná na adrese Križkova 9, kde mal v tej dobe trvalý pobyt uvedený aj Jaroslav Haščák. Ing. Vladimír Brodňan má dnes trvalý pobyt v uzatvorenom areály Na Holom vrchu v Záhorskej Bystrici a jeho susedom sú okrem bratov Haščákovcov aj ostatný spoluvlastníci Penty.
Ing. Vladimír Brodňan nie je obyčajný podnikateľ a manažér, je to človek, v ktorého má Jaroslav Haščák obrovskú dôveru.

Dňa 06.02.2018 prišiel bývalý vysoký manažér Penty Luboš Lopatka do spoločnosti Výskumný ústav zváračský, a.s. ako člen predstavenstva. Táto akciovka však nemá od roku 2016 žiaden obrat a ani majetok, ten je sústredený iba v záujmovom združeniu Výskumný ústav zváračský, ktorý ovláda práve Brodňan – Penta. Luboš Lopatka ihneď po svojom nástupe na túto funkciu poskytol rozhovor pre Denník N, citujem: „……

Z Penty odišiel vlani na jar nečakane, po spore s medzinárodným šéfom zdravotníckej divízie Penty Attilom Véghom, a po čase prijal ponuku Jána Sabola robiť pre Výskumný ústav zváračský, keď odmietol aj finančne a statusovo lukratívnejšie ponuky. Tvrdí však, že na jeho rozhodnutí už nikdy nerobiť pre štát sa nič nemení. Vysvetľuje, že by si mohol dovoliť to robiť aj zadarmo, ale nemá význam robiť niečo, čo nejaký politický nominant skôr či neskôr znova pokazí…..“

Uhrík: Lipšica pasie Penta. Matovičovi vydržal boj proti oligarchom presne do okamihu, kým vyhral voľby

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies