Ekoiuventa stále nikomu nechýba …

Pred piatimi rokmi sa naplno rozbehla kampaň za to, aby vraj minister školstva vrátil verejnosti areál Ekoiuventy v Bratislave

V máji 2015 som do areálu zvolal novinárov na veľmi krátky brífing, v podstate len preto, aby som im priamo na mieste pred kamerami deklaroval, že areál ostane v štátnych rukách.

Nikdy by som nesúhlasil s tým, aby sa pozemok dostal k developerom, pretože sa osobne roky verejne staviam proti tomu, ako sa tu zvyknú rozoberať pozemky na súkromnú výstavbu. A toto je naozaj krásny priestor, kde by sa mohli ľudia prechádzať, mohli by tu byť kultúrne akcie, prípadne nejaké stále aktivity.

Deklaroval som to napriek tomu, že argumenty pre predaj, ktoré sa objavili pred mojím príchodom na ministerské kreslo, neboli úplne liché: pozemok je dnes už obklopený súkromnými pozemkami, takže sa treba s ich majiteľmi naťahovať o prístup a rôzne iné veci. Ale štát zase nie je taký slabý hráč, aby to nezvládol.

Iróniou je, že moja jasná deklarácia aktivistov aj pár opozičných politikov ešte viac rozzúrila, akoby im niekto zobral hračku. Zrazu aktivisti vyhlasovali, ako nechcem počúvať ich plány na využitie areálu (jediný plán, ktorý mi predostreli, bol „odovzdajte nám areál a my už preň nájdeme využitie“ ), v novinách sa objavovali bizarné články, ako to, že som sa s aktivistami už niekoľko týždňov (!) nestretol a v parlamente ma opozícia odvolávala za to, že som areál nevrátil verejnosti.

Odvtedy uplynuli roky !!!! a návrat areálu verejnosti nikoho netrápi. Ani jeden z tých vtedajších opozičných poslancov sa k téme už nikdy verejne nevyjadril. A ak si pozriete FB danej skupinky aktivistov, vidíte, že ani ich roky táto otázka netrápi. Ak si náhodou nepotrebujú robiť nejaké alibi: pred pár mesiacmi som sa na ich adresu veľmi ostro vyjadril, tak podali „trestné oznámenie“ na Lubyovej ministerstvo za to, že areál nevyužíva verejnosť, či niečo také  Odvtedy zase ticho. Jediné, čo ich skutočne trápi, je, či bude v lete otvorený bazén, ktorý tam ministerstvo na vlastné náklady vydržiava.

Celá otázka je pritom oveľa širšia. Ani v danom období napríklad nikoho netrápilo, že ani „veľká“ Iuventa v Karlovej vsi neslúžila verejnosti, väčšina budovy sa totiž prenajala americkej súkromnej škole.

Podobne, ako sa roky veľmi neotvára otázka, ako ďalej s podporou mimoškolských aktivít detí (čo je práve oblasť, o ktorú sa Iuventa formálne stará). Pretože rôzne menej formálne, extrakurikulárne aktivity môžu byť v dobrom nastavení skutočne veľmi dôležitou časťou vzdelávania a osobného rozvoja a nie je dobré, ak sa v tak veľkej miere, ako teraz, spoliehame na rôzne súkromné krúžky a športové činnosti, kam rodičia, ktorí na to majú, počas týždňa zúrivo deti rozvážajú autom kade-tade po meste.

Ale to sú otázky, ktoré evidentne u nás riešiť netreba. Ani nejaký areál plný zelene, ktorý pustne. Ten nás trápil len vtedy.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies