Kandidáti na policajného prezidenta dnes vystupujú pred parlamentným výborom pre obranu

Nový policajný prezident to podľa Nadácie Zastavme korupciu nebude mať ľahké
Parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť dnes vypočúva kandidátov na policajného prezidenta.

Nový policajný prezident to nebude mať ľahké. Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla Nadácia Zastavme korupciu s tým, že o kreslo „nie je veľká bitka“. O funkciu sa uchádza dočasne poverený šéf polície Peter Kovařík a veliteľ Útvaru osobitného určenia Prezídia Policajného zboru (PZ) Štefan Hamran. Oboch dnes vypočúva parlamentný výbor pre obranu a bezpečnosť.

„Malý záujem nás neprekvapuje. Policajný zbor nie je v ľahkej situácii, dvaja predošlí prezidenti skončili vo väzbe. Mnoho bývalých vrcholových predstaviteľov NAKA čelí závažným obvineniam z trestných činov,“ uviedla nadácia. Dodala, že viacero zložiek je vplyvom dlhodobého pôsobenia skupiny, ktorú vo svojich výpovediach opísal Ľudovít M. a Bernard S., takmer v rozklade.

Podľa súčasných pravidiel výberu šéfa polície má výbor odporučiť po vypočutí kandidátov ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi (OĽaNO) vymenovanie jedného z nich. Ak odporúčanie členovia výboru nevydajú, ministerstvo vnútra bude musieť výberové konanie zopakovať. „Uvidím, akým spôsobom sa budú obaja kandidáti prezentovať, bude to taká kombinácia, samozrejme, budem brať do úvahy aj výbor,“ povedal pred zasadnutím výboru Mikulec. Ako dodal, chcel si naživo vypočuť oboch kandidátov, aby mal takú istú možnosť ako verejnosť.

Doteraz vykonávané kozmetické zmeny v polícii podľa Hamrana nestačia
Štefan Hamran pôsobí ako veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia Policajného zboru (Lynx commando).

Kozmetické úpravy, doteraz vykonávané vo fungovaní Policajného zboru (PZ) SR, nie sú postačujúce. Pred branno-bezpečnostným výborom parlamentu to dnes uviedol kandidát na nového policajného prezidenta Štefan Hamran. Ten v súčasnosti pôsobí ako veliteľ Útvaru špeciálneho určenia Prezídia PZ (Lynx commando).

Hamran v rámci svojej prezentácie poukázal na to, že dôvera v políciu sa na Slovensku dlhodobo pohybuje okolo 40 percent. „Aj v okolitých krajinách sa pritom blíži k 70 percentám,“ povedal s tým, že situácia je spojená aj so skutočnosťou, že viacerí vedúci predstavitelia polície sú momentálne trestne stíhaní. Takéto niečo pritom podľa neho nezaznamenali v žiadnej krajine v rámci Európskej únie (EÚ). Na margo svojich vzťahov s obvineným bývalým policajným prezidentom Tiborom G. uviedol, že na fungovanie polície mali „diametrálne odlišný pohľad“. Preto bol Hamran ako šéf špeciálnej jednotky „odstrihnutý“ od vedenia polície práve počas funkčného obdobia Tibora G. „O tých podozreniach sme tušili, ale nie, že to naberie až také rozmery,“ povedal.

V tejto súvislosti je podľa Hamrana dôležité skvalitnenie personálneho obsadenia polície. „Je dôležité, aby sme Policajný zbor čistili,“ vyhlásil. Dodal, že podľa jeho názoru má zbor napríklad prebytok funkcionárov. Pokiaľ ide o medializované úniky informácií z vyšetrovania, podľa Hamrana to znižuje profesionalitu polície. „Je dôležité, aby sa toto nedialo,“ povedal.

Hamran od roku 2011 viedol Lynx commando, pričom v roku 2019 bol zvolený za predsedu medzinárodnej organizácie Atlas, ktorá združuje protiteroristické jednotky členských štátov EÚ. Jeho protikandidátom na post šéfa polície je súčasný dočasný policajný prezident Peter Kovařík.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies