Smutné výročie … 22 rokov od bombardovania Belehradu

V zahraničnej politike vidíme štyri svetové strany, nielen západ …

Dnes intenzívne vnímame tisíce zbytočných obetí pandémie, za ktoré nesie plnú zodpovednosť neschopná Matovičova vláda. Pred 22 rokmi „mierumilovné“ bombardéry NATO posypali Belehrad a slovanský srbský národ pozdravom od vtedajšieho amerického prezidenta Clintona.

Išlo o letecký útok, ktorý si potom západní demokrati ako cez kopirák zopakovali o niekoľko rokov v Iraku. Ako dôvody na bombardovanie Belehradu boli použité klamstvá. Rovnako ako v Iraku.

Napadnutie bývalej Juhoslávie a likvidácia režimu prezidenta Miloševiča boli plánované podstatne skôr, ako došlo ku konfliktom medzi Srbskom a Kosovom. Tak ako v Iraku, ani v prípade Belehradu neexistoval súhlas Bezpečnostnej rady OSN, preto bombardovanie možno označiť za zločinecké a v príkrom rozpore s medzinárodným právom.

A opäť trpeli najnevinnejší, bombardéry NATO totiž netriafali vojenské ciele, ale najmä školy, nemocnice a civilnú infraštruktúru. Z viac ako dvetisíc mŕtvych civilistov, bola tretina detí. Svetoznámy srbský tenista Novak Djokovič, ktorý prežil bombardovanie ako dieťa povedal: „Nikomu to neprajem. Dva a pol mesiaca, každý jeden deň a noc padali bomby.“ „Napriek tomu, že Slovensko v roku 1999 nepatrilo medzi členské štáty NATO, vláda Mikuláša Dzurindu nezaváhala a 24. marca 1999 prijala uznesenie, ktoré povolilo prelet bombardérov a ich tankovanie nad územím Slovenska bez akýchkoľvek limitov. To, že lietadlá neniesli cukríky pre srbské deti, naši pohlavári museli vedieť, ale čo by samozrejme neurobili, aby sa zapáčili americkej administratíve. Čo tam po tom, že išlo o slovanský srbský národ, americká pochvala, „well done boys“, stála za to. Nepochybujem, že súčasná vláda I. Matoviča by za cenu svojej záchrany a amerického patronátu urobila to isté. Aj preto som si ponechal tento dokument ako memento, čo nemôže suverénny štát urobiť, ak si chce zachovať svoju tvár,“ upozornil R. Fico.

Robert Fico ešte ako predseda vlády presadil, aby sme vrátili našich vojakov z Iraku, lebo Slovensko sa nechcelo zúčastňovať na americkom ropnom dobrodružstve bez akéhokoľvek medzinárodno-právneho základu. Slovensko nemá armádu, ktorou si presadzuje svoje záujmy. Máme len medzinárodné právo, hrdosť a  suverenitu.

V strane Smer máme naviac aj blízky vzťah k slovanským národom a zdravý rozum v zahraničnej politike, v ktorej vidíme štyri svetové strany a nielen západ.

https://www.youtube.com/watch?v=gBsrjB4lZj4

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies