Týždeň pokračujúceho marazmu v polícii a v justícii

Kým začiatkom týždňa pozornosť časti verejnosti upriamovala sa na tzv. obrannú zmluvu, nemenej pozornosti a pohoršenia/respektíve rozčarovania/ priniesla informácia o niekoľkých rozhodnutiach Ústavného súdu  ako aj trestné oznámenie Roberta Fica na sudcov Najvyššieho súdu Slovenskej republiky.

Dve rozhodnutia ústavného súdu zalomcovali našimi nielen našimi elitami, ale aj údajnou kľúčovou novinárskou obcou.

Prvým bolo rozhodnutie zo dňa 16.12.2021 vo väzobnej veci voči Ing. Norbertovi Bödörovi,

podľa ktorého brutálnym spôsobom boli marené práva obvineného na spravodlivý proces a porušované základné ľudské práva. Na základe uznesenia ústavného súdu bolo povinnosťou najvyššieho súdu zabezpečiť jeho prepustenie.

Zaujímavosťou bolo, že predseda Najvyššieho súdu vydal stanovisko k trestnému oznámeniu na sudcov, ale k Bödörovi sa nevyjadril. V stanovisku uviedol, že sudcovia vnímajú trestné oznámenia na ich osoby ako  vyvíjanie nátlaku na rozhodovanie.

Opak je však pravdou. Trestné oznámenie na sudcu, ktoréhokoľvek súdu, ktorý porušoval zákon a maril práva obvineného, je jediným prostriedkom obvineného na účinnú obranu. Zaujímavé je však mlčanie Šikutu vo veci prepustenia Ing. Bödöra, kde priamo on zneužil právomoc verejného činiteľa a maril spravodlivosť.

Nie je možné totiž uveriť, že dlhoročný sudca, ktorý Slovenskú republiku dokonca niekoľko rokov zastupoval na medzinárodnom súde nevie, že rozhodnutie Ústavného súdu je pre neho záväzné a jeho svätou povinnosťou bolo v priebehu niekoľkých hodín zabezpečiť jeho prepustenie na slobodu.

Druhým bolo rozhodnutie z 31.12 2022, podľa ktorého sú Mikasove vyhlášky nulitné.

Text o nulite Mikasových vyhlášok označovali niekoľko hodín ako hoax, teda pokým nezistili, že rozhodnutie je súčasťou textu. O pár hodín prišli s verziou, že uznesením sa ridia minimálne od trinásteho decembra. Škoda, že nevysvetlili ako je možné riadiť sa nejakým rozhodnutím vydaným takmer o tri týždne neskôr.  Ako spontánne kampaň voči Eurorešpektu začala, tak aj skončila.

V strede týždňa oznámil spoluvlastník Penty – Ing. Jaroslav Haščák, že sa bude žalobou o náhradu škody, za nezákonné konanie domáhať satisfakcie od štátu a očistenie svojho mena. Kto bol niekedy účastníkom konania o náhradu škody vie, že Haščák najskôr musí požiadať ministerstvo spravodlivosti o mimosúdne vysporiadanie, kde ministerstvo má určenú lehotu na riešenie alebo odpoveď šesť mesiacov a až následne sa môže domáhať škody pred súdom. Po zverejnení mena Haščákovho právneho zastúpenia – JUDr. Kubinom z Lipšicovej advokátskej kancelárie bolo aj právnemu laikovi  jasné, že Haščákove nároky budú doriešené v rekordne krátkom čase mimosúdne a prípadné prostriedky z náhrady  škody skončia na účtoch Dentosu.

Nesporne o náhrady škody za nezákonné konanie spojené s väzobným stíhaním sa bude domáhať a zvyšných dvanásť osôb, ktorým ústavný súd zrušil uznesenie najvyššieho súdu.

Štvrtok popoludní médiá oznámil, že Bödör bol prepustený z väzby a následne o niekoľko hodín zadržaný. Zároveň zdôraznili, že nedeľu bude sudca ŠTS rozhodovať o jeho vzatí do väzby, napriek tomu, že tom čase nebol podaný ani návrh prokurátora na vzatie do väzby. O spôsobe opätovného zadržania obvineného v jeho dome striktne mlčali. Komando počas zadržania samopalmi bezdôvodne mierilo štyri maloleté deti, hoci bolo jednoznačné, že pokiaľ by do jeho domu prišla aj hliadka z obvodného oddelenia  Bödör, by nemal problém s nimi v pokoji odísť.

V nedeľu bude ŠTS rozhodovať o jeho väzbe, vzhľadom k naťahovaniu času Najvyšším súdom už dnes je zrejmý výsledok rozhodnutia.  Nech by bol výsledok akýkoľvek, s najväčšou pravdepodobnosťou do piatich dní o rozhodnutí, v prípade že sa proti rozhodnutiu ŠTS odvolá bude rozhodovať NS SR.

V tomto štádiu konania, je otázne prečo intenzívne hovorkyne súdov zdôrazňujú, že väzbu žiadajú vyšetrovatelia, ak dozor nad zákonnosťou a návrh na vzatie podáva prokuratúra a zodpovednosť za rozhodnutie nesie sudca ŠTS?

Nateraz je jednoznačné iba to, že uhradenie náhrady škody za niekoľkomesačnú nezákonnú väzbu, o ktorej rozhodol ústavný súd 16.decembra 2021 ostane podobne ako všetky nezákonnosti expertov zo špeciálu,  na pleciach občanov.

V závere týždňa, za nezákonnosti a vymýšľanie zvrátených príbehov dočkali sa odmeny povýšením aj tzv. elitní   vyšetrovatelia NAKA, v súčasnosti obvinení zo znužívania právomoci verejného činiteľa.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies