Pred nedávnom preletela médiami správa, že v rámci projektu projekt 70 získala Medzinárodná organizácia OrganisedCrime and CorruptionReporting Project získala 57 TB údajov zaistených políciou. Český portál investigace.cz píše o sebe, že : „Jako jediní v České republice a na Slovensku jsme součástí mezinárodních sítí investigativních novinářů OrganisedCrime and CorruptionReporting Project. Táto skupina sa skutočne činí a zásobuje slovenské mainstreamové média tými najzvláštnejšími správami. Naposledy to bola nahrávka Andreja Danka a Zsuzsovej. K nahrávke a jej zákonnosti sme sa už vyjadrovali, tentokrát skôr ide o niečo iné.
Kto je tím investigace.cz
Prezentujú sa ako České centrum pro investigativní žurnalistiku, o.p.s. a podľa zápisu v Obchodnom registri sídlia na adrese Na Zderaze 1275/15, Nové Město, 120 00 Praha 2, v tejto budove:
Podľa zverejnených informácii tento investigatívny tím dokázal za rok 2018 vyžiť za podmienok, keď podľa účtovnej uzávierky dosiahli stratu 15 tisíc českých korún pri celkových výnosoch 1,7 mil. CZK. To je približne 5.500 € mesačne. Niečo vám nesedí ?
Pokiaľ človek začne počítať sedliackym rozumom, týmto bludom nemôže uveriť.
Kto je kto a čoho je schopný?
57 TB dát predstavuje asi pri bežnej hodinovej videonahrávke v priemernej kvalite, ktorá má okolo 650 MB/hod celkom 88 tisíc hodín videozáznamu. Povedzme, že 80 tisíc, aby sme nechali rezervu aj na obrazové a naskenované dokumentácie zo spisu. To je asi 3653 dní, teda asi 10 rokov nepretržitého videozáznamu. Na uskladnenie týchto dát treba diskové pole alebo NAS server s touto kapacitou a na samotné prekopírovanie nestačí internetová konektivita, ale je potrebné fyzické prepojenie diskového servera, na ktorý to niekto chce kopírovať s policajným dátovým úložiskom. To samozrejme nie je v nejakom osobnom počítači policajta, ale pravdepodobne na zabezpečenom serveri, ktorý má svojho správcu. Aj pri prenose dát okolo 4 GB/min potrebuje sťahovač približne 14.250 minút, teda asi 237 hodín alebo absolútne iné technické zabezpečenie a konektivitu, ktorá nie je bežným civilným vybavením. Potom ešte treba vyriešiť technické uskladnenie týchto dát pre prístup k novinárom, zvládnuť logistiku a bádateľský prístup.
Predstavme si, že je pravda všetko, čo sa hovorí o Mariánovi Kočnerovi ako o veľkom bratovi. Pravdepodobne posledných desať rokov niekoľko desiatok ľudí nerobilo nič iné, iba zhromaždilo a uskladňovalo pre neho za nepredstaviteľné peniaze tieto média.
Veľký brat spoza oceánu, zo spravodajských služieb alebo Echelon ?
Objem zhromaždených dát je šokujúci. Údajný spôsob ich získania z policajnej databázy a k tomu ešte legálne je dych vyrážajúca rozprávka. Žiadna polícia si nevezme únik informácií takého rozsahu na triko.
Alebo áno? Kvôli komu a kvôli čomu?
Neriešme, ale ako vznikla táto databáza, ale na čo sa používa.
Niekto, kto o sebe tvrdí, že rozlúskol Panama Papers, mohol by vedieť, že nedá sa všetkému uveriť. Ani takým náhodám, že práve pred voľbami sa začína spoza hraníc programovo likvidovať časť politického spektra. Dnes je to Danko cez Zsuzosvú, zajtra to bude kto?
Sme svedkami systematického zneužívania množstva zhromaždených informácií o občanoch nášho štátu, za ktorým je zahraničná skupina ľudí, mimo našu jurisdikciu. Neznamená to však, že neporušujú aj práva Českej republiky, platia rovnako zákony a ústava bez ohľadu na to, či zverejnené informácie sa týkajú českých alebo zahraničných občanov. Spolupráca, angažovanosť a miera spolupráce slovenských redakcií je daná dopredu, ako aj celý sofistikovaný systém logistiky, komunikácie a časovanie medializácie vyberaných údajov z tejto databázy. Môžeme sa iba domnievať, že akou frekvenciou a čo sa bude do volieb objavovať na verejnosti.
Jedno však vieme.
Ak niekto naozaj uverí tomu, že sa otvorila Pandorina skrinka Kočnera, má problém so zdravým úsudkom. Fenomén 57 terabajtov a ich využitia má celkom iný charakter a rukopis.
Aj bez konšpirácii musíme hľadať iného Veľkého brata…