Dňa 23.2.2018 pri policajnom zásahu na letisku Charleroi v Belgicku sa cestujúci 38-ročný občan SR, otec rodiny Jozef Chovanec stal jeho tragickou obeťou. Akým brutálnym zásahom sa to stalo a ako sa pri tom hajlovalo, už z príslušných videí viete.
Opozícia tvrdí, že minister zahraničných vecí SR nepostupuje dôsledne, minister zahraničných vecí sa zase obhajuje tým, že zaslal belgickému kráľovstvu patričnú nótu a EÚ sa s tým akosi zaoberá nie dôrazne. Je tu potom namieste otázka, ako by mal postupovať p. minister zahraničných vecí ale aj hrdý slovenský junák p. Klus, aby tak oni, aj v ich mene Slovenská republika, bola objektívnym posudzovateľom takýchto tragických udalosti.
Ak by k takémuto nešťastiu došlo na letisku v Moskve, tak som presvedčený, že by už zasadala Európska komisia a Európsky parlament by pripravoval sankcie voči Rusku a europoslanci by sa predháňali v tom, kedy a ako je potrebné udeliť Sacharovovu cenu a aké sankcie voči Ruskej federácii uplatniť. Samozrejme, hlavným vinníkom by bol Putin a akékoľvek vyšetrovanie, bez účasti zahraničných vyšetrovacích tímov by bolo neobjektívne a zmanipulované. Nedajbože, žeby sa takýto ohavný čin aj s hajlovaním stal na letisku v bieloruskom Minsku. To už by snáď americkí chlapci chystali preventívny letecký útok na rezidenciu Lukašenka a naše ministerstvo obrany by možno prispelo dvomi či tromi (neviem, či ich toľko máme) lietadlami.
A ako by konala naša diplomacia na čele s p. Korčokom a p,.Klusom? Predvolávali by ruských diplomatov a možno aj zamestnancov tohto úradu, vrátane údržbárov a všetci by museli ísť domov. Žiaľ, možno aj niektorí naši europoslanci by sa rétoricky predháňali v protiruskom, teda protislovanskom ťažení, a to nie je pekné. Nie je to pekné, pretože to nie je objektívne a spravodlivé. Ja chápem p. ministra aj p. štátneho tajomníka. Je ťažko byť hrdinom, keď Vám za chrbtom sedí americký mariňák. Ale žiť takto počas celej diplomatickej kariéry? Žiť takto celý život? Má to pre skutočného chlapa zmysel? Teda naša diplomacia by mala zaujať postoj objektívny a spravodlivý tak, ako by k takémuto nešťastiu došlo v Moskve či v inom štáte Európy a sveta.
A teraz si dovolím niečo uviesť ako dlhoročný sudca a právnik. Zodpovednosť za škodu, spôsobenú orgánmi štátnej a verejnej moci pri výkone ich právomocí a jej uplatnenie má aj svoju premlčaciu lehotu. Ide nielen o škodu materiálnu, ale aj nemateriálnu. Na nemajetkovú ujmu majú nárok aj blízki príbuzní nebohého Slováka, deti aj na doživotnú rentu. Uplatniť tento nárok je nutné v zákonnej lehote a uplatniť si ho musí osoba na tento úkon aktívne legitimovaná. Aj týmto by sa malo Ministerstvo zahraničných vecí SR zaoberať. Život to nenahradí, ale zodpovednosť je zodpovednosť. Uvedomme si, že skutok sa stal v roku 2018.
Stupídna rozprávka o univerzálnej sprostredkovateľke vrážd Zsuzsovej sa rozpadla ako domček z kariet