Ďalšia štúdia o (ne)účinnosti rúšok

Tentokrát z USA. Druhá po tzv. dánskej štúdii, ktorá mimochodom priaznivcov rúšok nepotešila vôbec. A naši na Úrade verejného zdravotníctva SR ju zrejme radšej ani nečítali. Lebo WHO… Či?

CDC nedávno bombastickým spôsobom oznámilo, že rúška sa v novej štúdii osvedčili ako potenciálne vhodný nástroj na zníženie rizika prenosu choroby Covid-19.

Viete, čo znamená potenciálne vhodný nástroj v číselnom vyjadrení? Čakáte 50 percent a viac?

Budete sa diviť. Zrejme ten bombastický záver písal právnik a nie vedec. Je to 1,32 percenta. Áno, rúška sú vo vzťahu k prenosu Covid-19 o úbohých, štatisticky bezvýznamných 1,32 percenta účinnejšie ako nenosenie rúšok. A to sa bavíme o izolovanom jave. T.j. neriešime, že je dávno preukázané, čo všetko prekrytie tváre preukázateľne spôsobuje v negatívnom ponímaní (o.i. zápal ďasien, kožné choroby, náchylnosť na infekcie horných a dolných dýchacích ciest a pod.). Tu by si zrejme už ani Európska lieková agentúra netrúfla povedať ako pri Astra Zeneca, že benefity ešte stále prevažujú. Tu už nie sú k dispozícii žiadne očká, ktoré sa dajú prižmúriť.

V tomto kontexte vyznieva podozrivo podivne predošlý report CDC, podľa ktorého bol zaznamenaný výrazný pokles chrípkových ochorení v sezóne 2020/21 takmer o 39 až 56 miliónov prípadov. A asi to nebude o rúškach.

Naopak, iná štúdia hovorí o tom, že prekrytie horných dýchacích ciest dáva ľuďom falošný pocit bezpečia a títo sú náchylní kompenzovať nosenie rúšok aktivitami, ktoré by bez rúšok v čase pandémie z dôvodu opatrnosti vôbec nevyhľadávali. Napríklad koncentrovanie sa na nevhodných miestach, trebárs v obchodných reťazcoch s centrálnou ventiláciou, čím iba zvyšujú riziko nákazy na respiračné ochorenia.

A len tak na okraj. Chrípka zmizla aj v Európe. Štatisticky sa v podstate vyparila. A patogén kovidu stále nikto neizoloval. Naša súťaž stále beží. A bez víťaza. Mimochodom, ak by naším vedcom z BMC SAV chýbalo 225.000,- Eur, za izoláciu kovidu túto sumu ponúkajú na stránke samueleckert.net. Malina pre slovenských vedcov svetového formátu, či? Najľahšie získaný grant, či?

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies