Harabin sa pred súd nepostaví, zrušili mu obvinenie za vyzývanie ľudí na nenosenie rúšok

Exminister spravodlivosti a bývalý šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin na minuloročných novembrových protestoch odmietol podriadiť sa protizákonným nariadeniam Mikasovho úradu.

Bývalý sudca sa pred súd nepostaví. Štefanovi Harabinovi zrušili obvinenie za to, že verejne vyzýval na nenosenie rúšok. Televízii Markíza to potvrdila bratislavská krajská prokuratúra. Podľa prokurátora nešlo o trestný čin, ale len priestupok. Kauza, pre ktorú dokonca po bývalom prezidentskom kandidátovi vyhlásili pátranie, sa tak môže skončiť iba pokutou.

Bývalý šéf justície na minuloročných novembrových protestoch povzbudzoval ľudí, aby nerešpektovali nariadenia hygienikov. Vynieslo mu to trestné stíhanie z prečinu porušovania povinností a podnecovania. Polícia mu však dlho nevedela obvinenie doručiť, až po ňom v apríli vyhlásili pátranie. S hľadaným exsudcom sme sa pritom my bez problémov stretli a oznámili to polícii.

Polícii sa však doručiť obvinenie opäť nedarilo. Po rôznych peripetiách sa k Harabinovi dostali až po niekoľkých dňoch. Bývalý neúspešný prezidentský kandidát podal voči obvineniu sťažnosť a prokurátor mu dal ešte v júni za pravdu.

Prípad tak polícia posunula regionálnemu Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave, aby začal konanie o priestupku. Harabinovi tak hrozí maximálne pokuta.

„Ja o tom nič neviem. Ako ma mohli pokutovať, keď som nič nespáchal? Je to nulitné. Prokurátor to tomu policajtovi otrepal o hlavu,“ povedal Štefan Harabin, ktorý zároveň tvrdí, že problém má naopak policajt, ktorý ho dal do pátrania a údajne ho trestne stíhajú.

Bývalému šéfovi Najvyššieho súdu SR hrozí pokuta do výšky 1659 eur. Úrad verejného zdravotníctva mu ju môže podľa zákona uložiť až do dvoch rokov od spáchania priestupku.

Reportáž TV Markíza:

Harabin vyzval všetkých občanov Slovenska, aby si pre budúcnosť zhromažďovali dôkazy o trestnej činnosti v súvislosti s korona-šikanou

Bývalý minister spravodlivosti začiatkom marca 2021 vyzval všetkých občanov Slovenska, aby si pre budúcnosť zhromažďovali dôkazy o trestnej činnosti v súvislosti s korona-šikanou: „Vážení občania, zabezpečujte a ukladajte dôkazy o trestnej činnosti konkrétnych páchateľov, aby boli k dispozícii v čase, keď nastúpi právny čas. Príde doba, že aj za túto svojvôľu a šikanu budú títo policajti raz trestne stíhaní za trestné činy zneužívania právomoci verejného činiteľa a obmedzovania osobnej slobody.“

V prvom rade je podľa Harabina nutné vedieť, že ani jedno zo súčasných „protipandemických“ opatrení neukladá občanovi SR právnu povinnosť nosiť rúško, respirátor, či dodržiavať lockdown.

Bývalý sudca upozorňuje, že policajti nemajú právomoc kontrolovať opatrenia vlády, resp. Mikasom nariadené uznesenia, či vyhlášky. Obmedzovať ľudskú slobodu a základné práva garantované Ústavou SR je možné totiž len a výlučne zákonom.

Parlament však v tejto súvislosti na počudovanie zákony záhadne nevydáva. Dôvodom je podľa Harabina to, že takéto zákony by boli v rozpore s Ústavou SR aj medzinárodnými dohovormi. Vyhláškami Mikasa a vlastnými uzneseniami  sa chce vláda účelovo vyhnúť prijímaniu protiústavných zákonov parlamentom. Nemá totiž istotu, či by ich poslanci aj odsúhlasili.

Dôsledkom tohto postupu vlády je, že uznesenia a vyhlášky nemajú právnu záväznosť pre občana. Pozor – Polícia SR a vláda iba zneužíva právne nevedomie väčšiny Slovákov.

Harabin informuje, že policajt vám nemôže uložiť pokutu, ani vás inak postihovať za niečo, čo vám neukladá zákon. Ak tak koná máte možnosť právne sa brániť! Treba policajta upozorniť na jeho protiprávne konanie a informovať ho, že ak od neho neupustí, podáte naňho trestné oznámenie. Ak neprestane, treba to trestné oznámenie skutočne i podať. Pokutu neplatiť a požiadať o doručenie rozhodnutia o pokute písomne. Správne konanie napokon podľa Harabina spravidla končí napomenutím bez uloženia pokuty. Aj voči napomenutiu sa treba, ale odvolať – treba byť dôsledný a stáť i za svojím až do konca.

Harabin v tejto spojitosti upozorňuje aj na to, že policajt by sa k vám podľa „Mikasa“ nemal priblížiť na menej ako 2 metre a pokiaľ ste nespáchali priestupok (napr. i v aute) nemá ani právo požadovať váš občiansky  preukaz. Takéto konanie je v zmysle platného právneho stavu bez najmenších pochybnosti rovnako zneužívaním právomoci verejného činiteľa.

Polícia sa chcela pochváliť, ako má covid-legislatívu v malíčku. Príspevok si však prečítal Harabin, ktorý ju obvinil z klamania Slovákov a dal jej poriadnu lekciu z práva

Z Ústavy Slovenskej republiky o základných právach a slobodách, vyplýva, že na obmedzenie ľudskej slobody a práve je potrebný zákon a nie vyhláška, či uznesenie vlády, vysvetlil Harabin v súvislosti s notoricky zavádzajúcimi statusmi admina facebookovej stránky Polície SR, ktorý sa okrem odbornosti na zdravotnícku tému, pasuje aj do roly vykladača práva s patentom na jedinú pravdu, ktorá neodporuje súčasnej garnitúre.

Polícia Slovenskej republiky zverejnila na sociálnej sieti vo februári 2021 paragrafové okienko so sebavedomým dodatkom: „covidoví študenti práva si prídu na svoje“. Príspevok bol venovaný „internetovým hrdinom“, ktorí oponujú polícii pri dodržiavaní opatrení. Príspevok si však prečítal Štefan Harabin a hneď autora právnej „analýzy“ polície uzemnil.

„Kovařikova Polícia Slovenskej republiky verejne a hanebne klame slovenských občanov a sama sa zo lži aj usvedčuje,“ začína hneď z ostra známy bývalý sudca. „Policajti nemajú právo kontrolovať nulitné „covidové opatrenia“ ani ukladať pokuty,“ stále si stojí za svojím Harabin.

„Pokiaľ tak robia zdravý občan nemá povinnosť ich zaplatiť a nič mu nebráni, aby za svojvoľné a šikanózne konanie policajtov podal trestné oznámenia za obmedzovanie osobnej slobody, resp. zneužívania právomoci verejného činiteľa,“ vysvetľuje ešte.

Š. Harabin informuje, že Polícia SR na svojej FB stránke uverejnila príspevok s názvom: „Covidoví študenti práva si prídu na svoje: prinášame paragrafové okienko k protipandemickým opatreniam.“

Admin polície napísal: „Slovenskú dezinformačnú scénu si v posledných dňoch získali „internetoví hrdinovia“, ktorí sa pri kontrole záväzných epidemiologických opatrení často ohradzujú tým, že opatrenia pre nich neplatia a reagujú otázkami „Na základe akého zákona?“ a dožadujú sa, aby im boli vysvetlené.“

„Žiadny problém,“ odpovedá si admin sám a pripája právnu analýzu, ktorú si môžete prečítať TU. Každopádne, tvrdia, že ak občan nerešpektuje nariadenia, tak porušuje zákaz vychádzania, zákaz vychádzania bez rúška, prípadne obmedzenie prevádzok a hromadných podujatí a ak ide zo zahraničia tak povinnosť registrácie pri vstupe na územie SR a povinnosť izolácie. Zakaždým pripája aj odkaz na vyhlášku, či uznesenie vlády. A to je kameň úrazu.

Harabin: Polícia sa zo lží aj usvedčuje

„Ani jedna z hore citovaných povinnosti, obmedzení, resp. zákazov nebola uložená zákonom, ale len a výlučne buď uznesením vlády, alebo vyhláškou Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky,“ ozrejmuje Štefan Harabin. „Polícia sa sama bez najmenších pochybnosti zo lži aj usvedčuje,“ dodáva.

„Zdravý človek nemá právnu povinnosť nosiť rúško, dať sa testovať, resp. očkovať má právo pokojne a slobodne sa zhromažďovať, bez akýchkoľvek obmedzení, má slobodu pohybu a pobytu aj právo podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť. Ide bez najmenších pochybnosti o kategóriu základných práv a slobôd garantovaných Ústavou, Chartou základných práv Európskej únie a Európskym dohovorom o základných ľudských právach a slobodách, Medzinárodným paktom OSN o občianskych a politických právach,“ napísal bývalý minister spravodlivosti a pridal aj čl. 7 ods. 5 Ústavy Slovenskej republiky o základných právach a slobodách, i čl. 154c ods. 1.

Z nich vyplýva, že na obmedzenie ľudskej slobody a práve je potrebný zákon a nie vyhláška, či uznesenie vlády.

Prehliadajú rozdiel medzi podmienkou a obmedzením

„Kovařikova polícia zámerne a účelovo prehliada rozdiel medzi podmienkou vyžadujúcou obmedzenie základného práva zákonom a jeho obmedzením „na základe zákona“. Ide o dve rozdielne podmienky. …Požiadavka obmedzenia základného práva zákonom znamená, že len a jedine parlament smie obmedziť základné právo alebo slobodu. Túto podmienku vláda Slovenskej republiky, resp. Úrad verejného zdravotníctva tým, že uznesením, resp. vyhláškou ukladajú povinnosť nosiť rúška, resp. povinnosť testovať sa, obmedzovaním práva pokojne a slobodne sa zhromažďovať, slobody pohybu a pobytu aj práva podnikať a uskutočňovať inú zárobkovú činnosť, porušili,“ jasne vysvetľuje Š. Harabin. Dodáva ešte, že to „oni, a nie parlament, siahol na základné práva alebo slobody. Takú právomoc Ústava vláde Slovenskej republiky, ani Úradu verejného zdravotníctva nepriznáva,“ informuje.

„Vláda Slovenskej republiky, resp. Úrad verejného zdravotníctva nerešpektujú podmienky materiálneho právneho štátu vo vzťahu k forme, akou majú regulovať správanie v štáte. Porušujú Ústavu, Chartu základných práv Európskej únie a Európsky dohovor o základných ľudských právach a slobodách, Medzinárodný pakt OSN o občianskych a politických právach. Uvedené medzinárodné zmluvy, ktorými je Slovenská republika viazaná, bez pripustenia výnimiek, jednoznačne určujú, že akékoľvek obmedzenia výkonu základných práv a slobôd je možné len a jedine formou zákona (za splnenia aj ostatných predpokladaných podmienok) a nie normou nižšej právnej sily,“ zakončuje svoj príspevok na sociálnej sieti Štefan Harabin.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies