Disciplinárna komisia SAK sa zaoberá prípadmi porušenia zákona o advokácii alebo stavovských predpisov zo strany advokátov
Advokátmi, ktorí sa dopustia napríklad trestného činu korupcie alebo legalizácie príjmov z trestnej činnosti, sa v rámci svojich kompetencii zaoberajú orgány činné v trestnom konaní. Uviedol to dnes na seminári na tému disciplinárnych previnení advokátov predseda Disciplinárnej komisie Slovenskej advokátskej komory Peter Štrpka. Doplnil, že komora môže konať len v prípadoch, keď advokáti porušili zákon o advokácii alebo stavovské predpisy. „Nie je pravda, že SAK nekoná. Koná vo veciach kde tie kompetencie má,“povedal.
Trestná činnosť advokátov však pod kompetenciu SAK podľa Štrpku nespadá. „My v momente, ako sa v disciplinárnom konaní dozvieme, že sa pre daný skutok vedie trestné konanie, v tom momente sa disciplinárne konanie preruší,“ uviedol Štrpka. Na základe výsledkov trestného konania sa podľa neho disciplinárna komisia vie k disciplinárnemu konaniu následne vrátiť.
Štrpka sa zároveň ohradil proti kritike, že advokátom na rozdiel od sudcov spájaných s medializovanými kauzami nebol prerušený výkon funkcie. V tejto súvislosti uviedol, že proti väčšine sudcov zadržaných pri policajnej akcii Búrka je vedené trestné konanie, zatiaľ čo spomedzi advokátov je stíhaný len jeden. Dodal, že ostatní advokáti spájaní s kauzami boli preverovaní revíznou komisiou.
Revízna komisia Slovenskej advokátskej komory podala spolu 11 návrhov na začatie disciplinárneho konania voči advokátom v súvislosti so zverejnenou komunikáciou viacnásobne stíhaného Mariana K. v aplikáciách Threema a WhatsApp. Ako začiatkom júna informovala hovorkyňa SAK Alexandra Donevová, to, či sa advokáti disciplinárne previnili, budú posudzovať nezávislé trojčlenné disciplinárne senáty. „Revízna komisia SAK zaevidovala 10 sťažností, z toho boli štyri sťažnosti z podnetu kancelárie SAK. Niektoré sťažnosti smerovali voči viacerým osobám a na niektoré osoby sme dostali viacero sťažností,“ dodala Donevová.