Porovnanie americkej a ruskej vakcíny na Covid- 19, mechanizmy účinkov i pripravovaných vakcín …

Cena vakcíny Pfitzer ( vytvorená spoločne s BioNTech SE, plným názvom  Biopharmaceutical New Technologies je nemecká biotechnologická spoločnosť sídliaca v Mohuči, ktorá sa zaoberá výskumom a vývojom nových liečiv a vakcín, založených na mRNA a čínskou Fosun Pharmou) je 40 $ za dve dávky, ruská – 20 $ za dve dávky. K cene americkej  vakcíny je treba pripočítať navyše i náklady na zriadenie  očkovacích centier v nemocniciach a prípadne náklady na zriadenie fondu na odškodnenie osôb, ktoré budú mať po očkovaní nežiaduce účinky (hlavne vo viacročnom horizonte).

Účinnosť a skladovanie vakcín

Účinnosť  sa u obidvoch uvádza  95% v prípade aplikácie 2 dávok. To znamená, že zo 100 očkovaných ľudí vystavených infekcii môže vážne ochorieť  5 ľudí.

Skladovacia teplota Pfizer – (mínus) 70° C, ruská 0 až +8° C (bežná chladnička).

Schéma dávkovania

Dvojdávkové. Druhá dávka o 14 dní, ruská vakcína – druhá dávka o 21 dní.

Ako fungujú tieto vakcíny

Ruská vakcína obsahuje ako nosič ľudský adenovírus, z ktorého DNA jsú odstránené chorobné gény a je do nej vnesená DNA sekvencia, která kóduje tvorbu tzv. S – proteínu koronavírusu. Takto upravené adenovírusy sú očkovaním vpravené do tela a následne prenikajú do buniek. V bunkách sa z nich uvoľňuje príslušná mRNA, ktorá slúži ako matrica pre výrobu koronavírusového antigénu = proteínu S v ribosomoch ľudskej bunky, ktoré sa nachádzajú v cytoplazme a sú to také továrničky na výrobu bielkovín.

Americká vakcína obsahuje priamo mRNA, kódovú tvorbu S-proteínu, chránenou v špeciálnej lipidovej (tukovej) umelo vytvorenej nanočastici, ktorá slúži ako nosič. Táto mRNA po preniknutí do bunky sa dostáva priamo do ribozomov  ľudskej bunky, kde slúži ako matrica pre výrobu S proteínu koronavírusu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies