Riziká oživenia ekonomickej činnosti v roku 2021

Naozaj sa dostalo Slovensko v roku 2020 do labyrintu slepých uličiek?

Bilancovanie na Slovensku v súvislosti s končiacim sa kalendárnym rokom nevyvoláva v atmosfére pandémie pocity optimizmu, ale ešte pesimistickejšie na občanov pôsobí fakt, že v tohtoročných februárových parlamentných voľbách sa dostala k moci – predovšetkým vďaka populistickým heslám – skupina zbohatlíkov, ktorým “trčí slama z tenisiek” a intelektuálnou rozhľadenosťou sa väčšina z nich zaraďuje do kategórie tzv. obyčajných ľudí s primitívnou čierno-bielo optikou videnia spoločenských problémov.

Vinou Ficovho režimu sa dostali na Slovensku k moci ľudia neschopní vládnuť tak, ako to od nich ich voliči naivne očakávali. Trochu jednoduchší ľudia nechápu, že víťazstvo populizmu priživovaného demagogickou manipuláciou na sociálnych sieťach nie je prejavom “zdravého rozumu,” ale skôr pripomína komunistickú demagógiu z obdobia po februári 1948, keď kvalifikovaných praxou osvedčených ľudí nahrádzali tzv. robotnícke kádre.

V súčasnosti nový typ totalitného konformizmu prevážil v médiách, ktoré svojou jednostrannosťou strácajú spoločenskú váhu a autoritu a otvárajú tak priestor pôsobeniu manipulátorov z populistického tábora extrémistov a konšpirátorov. Ako keby sa Slovensko dostalo do labyrintu slepých uličiek a viacerí občania strácajú súdnosť a triezvy pohľad na komplikovanú situáciu doma i vo svete.

Britský denník Financial Times v súvislosti s názormi investorov na veľké riziká pre trhy v roku 2021 varuje pred “okuliarmi ružového konsenzu,” na ktorý “číhajú” nebezpečenstvá inflácie, vírusové mutácie a nadnesený optimizmus.
Poukazuje na to, že vyhliadky na trhu v roku 2021 medzi investormi a analytikmi sa dajú ľahko opísať ako  opatrný optimizmus.

Investori takmer všeobecne veria, že tento rok prinesie oživenie hospodárskej činnosti, podporu aktív, ktoré už od marcových hĺbok pandemickej krízy prudko vzrástli, ale podporí aj odvetvia, ktoré zostali pozadu. Očakáva sa, že výnosy dlhopisov zostanú nízke, čo poskytne ďalšiu podporu pre zhodnocovanie akcií. Ale vírusová mutácia zistená vo Veľkej Británii, ktorá na konci tohto mesiaca spôsobila krátke kolísanie na trhoch, pripomína, že “nie vždy je plavba hladká.”

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies