Ako som už písal niekde inde, nie som lekár, ale číslam a štatistikám rozumiem. Teraz, bez komentára, uvediem čísla z internetovej stránky „Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska“ a zo stránky amedi.sk, čo je stránka pre manažment vzdelávania lekárov:
Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) má po nákaze koronavírusom príznaky ochorenia Covid-19 len okolo 60 percent ľudí, uvádza Businessinsider.com Znamená to, že vyše tretina infikovaných, približne 40 percent, je asymptomatická, (bez príznakov J. B.) čo je viac, ako lekári pôvodne predpokladali.
Nová analýza CDC tiež hovorí o smrtnosti vírusu, ktorá by mala byť len o niečo vyššia ako pol percenta – pravdepodobnosť úmrtia po nákaze teraz vedci odhadujú na 0,65 percenta. Po vypuknutí pandémie sa však v odborných kruhoch hovorilo o hodnote 3,4 percenta.
Odhaduje sa, že medzi vstupom infekcie do tela a úmrtím môžu uplynúť až dva mesiace.
Podľa matematického epidemiológa Timothyho Russella z Londýnskej univerzity zomiera na Covid-19 približne päť až desať pacientov z tisícky nakazených. Výsledky z posledných štúdií teda naznačujú, že SMRTNOSŤ NA COVID-19 JE MEDZI POL AŽ JEDNÝM PERCENTOM – 0.5-1%. Priemerná smrtnosť na chrípku v SR je 3%.
Štúdia odhadovaného vzťahu medzi celkovou úmrtnosťou a aktivitou vírusu chrípky na Slovensku:
„Odhadli sme priemerne ročne 1503 celkových úmrtí (na chrípku) a 816 úmrtí v týždňoch chrípkovej epidémie spojených s chrípkou.
Kódovanie príčin úmrtí podhodnocuje počet úmrtí na chrípku.“