Matovič nech nečaká na výzvu psychiatrov otvoreným listom, zhodnotila spôsob Matovičovej komunikácie psychiatrička

Vyjadrenia Matoviča k opísanej diplomovke vníma odborníčka na duševné zdravie ako brilantnú obhajobu neobhajiteľného.  

Igor Matovič bol vždy aktívny na sociálnych sieťach. Od čias, keď zasadol do premiérskeho kresla, je to však oveľa intenzívnejšie. V posledných statusoch je to najmä o odpísanej diplomovke, o Pellegrinim či ceste do Bruselu. Odborníci krútia hlavou, kam ešte posunie hranice etiky a morálky. Pretože podľa nich príliš ľahkovážne hovorí o vážnych témach, akou je aj flákanie školy.

Priaznivci Matoviča sú nadšení, že vedia o každom jeho kroku, ktorý popíše typickým matovičovským spôsobom. Oponentom sa však jeho rétorika nepozdáva. Vyčítajú premiérovi, že hovorí, ako keby bol s partiou kamarátov niekde na pive. Premiér si z toho ťažkú hlavu nerobí a podľa známeho hitu maestra Gotta „Zůstanu svůj, …“ robí a hovorí, čo chce i ako chce!

Facka spravodlivosti: Totálna ignorácia dôkazov preukazújúcich nevinu Kočnera a Zsuszovej

Viac formálnosti

Oslovili sme renomovanú slovenskú psychiatričku Danicu Caisovú, aby zhodnotila spôsob komunikácie premiéra. „Čo sa týka jamôčok Petra Pellegriniho (narážka na nedávny status Matoviča na adresu svojho predchodcu – poznámka redakcie), až to vyzerá, ako keby mu ich niekto závidel,“ hovorí s úsmevom Caisová. „Mne však prekáža skôr tá veľmi ľudová forma rétoriky. Očakávame od ľudí v určitom postavení, nemyslím tým len premiéra, ale aj vysokoškolského profesora, lekára, sudcu či prokurátora, že ich vyjadrovanie bude formálnejšie, nie familiárne,“ myslí si odborníčka.

Zdôrazňuje, že rétorika premiéra taká nie je. Podľa jej slov je veľmi neformálna. „Čo chceme dosiahnuť? Osloviť čo najširší okruh ľudí? Zapáčiť sa? Byť vtipný? Demonštrovať svoju ľudovosť? Odpoveď môže dať len ten, koho sa to týka,“ poznamenáva doktorka Caisová. Vyjadrenia Matoviča k opísanej diplomovke vníma odborníčka na duševné zdravie ako brilantnú obhajobu neobhajiteľného.

Keď si zlodej, ale priznáš sa k tomu, je to absolútne v poriadku

Predchodcovia to nerobili

„Ako keby absentoval pocit viny, zodpovednosti. Priznám to a tým je to ospravedlnené, vysvetlené a malo by to byť aj zabudnuté. Z môjho pohľadu, sa nikto z jeho predchodcov, ktorí boli odhalení pri plagiátorstve alebo pri iných amorálnych a neetických skutkoch, takýmto spôsobom neobhajoval. Do akej miery tieto jeho postoje a príklad ovplyvnia spoločnosť, ktorá má svoje (ne)písané etické normy, je ťažké povedať. Postoj, správanie sú, aké sú, ale dôsledky nie sú žiadne,“ konštatuje Danica Caisová.

Dopadne ako Mečiar?!

V komentároch k vyjadreniam Matoviča na sociálnej sieti sa nedávno objavila výzva jedného z pisateľov, aby premiér, ak nie je zdravotne v poriadku, odstúpil zo svojho postu. Nech nečaká na výzvu psychiatrov otvoreným listom, ako to bolo v roku 1998 v prípade vtedajšieho predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Danica Caisová si na ten prípad pamätá.

„Mnohí moji kolegovia ten list podpísali, ja nie. Zastávam názor, že odborník na duševné zdravie z etických dôvodov nemôže robiť diagnostiku cez televíznu obrazovku,“ uzavrela svoje vyjadrenie Caisová.

Výzva psychiatrov

V máji 1998 účastníci III. slovenského psychiatrického zjazdu otvoreným listom vyzvali premiéra Vladimíra Mečiara, aby sa v osobnom i vo všeobecnom záujme stiahol z politiky. „Obavy zo zániku demokracie u nás nám viac nedovolia mlčať. A nedovolí nám to ani naše svedomie, pretože ako odborníci na duševné zdravie už dlho s obavami sledujeme, ako narábate s mocou,“ píše sa v liste, ktorý podpísali Jozef Hašto, Anton Heretik a Vladimír Novotný.

Vtedajší podpredseda Psychiatrickej spoločnosti Slovenskej lekárskej spoločnosti Anton Heretik potvrdil, že za zverejnenie listu sa vyjadrilo 90 percent z viac ako 270 delegátov zjazdu. Zastávali názor, že Mečiar svojím spôsobom politiky vytváral takú spoločenskú a politickú atmosféru, ktorá rozdeľovala ľudí. „Odstúpením z politiky by ste sa zbavili aj starosti, ako si poradiť so skupinou obyvateľstva, ktorá je zvyknutá triezvo triediť a vyhodnocovať informácie a eticky sa rozhodovať,“ bolo stanovisko účastníkov psychiatrického zjazdu.

Sudkyňa Sabová: Ignorácia výkladového rozhodnutia Luxemburského súdu

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies