Podľa svedectva objednávka na vraždu Basternáka prišla z parlamentu

Na Špecializovanom trestnom súde pokračovalo pojednávanie vo veci vraždy hurbanovského primátora a komunálneho politika Lászlóa Basternáka, ktorý deviateho júla 2010 krátko po deviatej večer prišiel o život.  Trest za vraždu odpykáva Štefan Kaluz, ktorý mal Basternáka zastreliť pred jeho rodinným domom jednou ranou zbraňou Hubertus Prague, pričom mu spôsobil devastačné zranenia zväčša ľavej časti lebky. Basternák zraneniam na mieste podľahol.

Politická vražda

Na predchádzajúcich pojednávaniach vo vzťahu k údajnému objednávateľovi Romanovi Ostružlíkovi vypovedalo množstvo svedkov, angažovaných v strane SMK, príbuzní obete, ako aj pracovníci Basternáka a vedenie Mesta Hurbanovo. Všetci svedkovia sa zhodli na tom, že Roman Ostružlík nebol v politickom boji konkurentom Basternáka, nemal dôvod objednať vraždu Basternáka ako aj na fakte,  že dôvodom objednávky vraždy boli machinácie a sprenevera prostriedkov z rozpočtu Mesta Hurbanovo a eurofondov.  Basternák ohrozoval predovšetkým funkcionárov novozvolenej strany Most – Híd. Podľa obžaloby si Roman Ostružlík objednal u Aleny Zsuzsovej vraždu Lászlóa Basternáka preto, že sa chcel zbaviť konkurenta v politickom súboji o post primátora Hurbanova. Nie je to pravda. Basternák nikdy nebol Ostružlíkovým konkurentom, pretože v komunálnych voľbách 2010 na post primátora nekandidoval!

Motívom vraždy Lászlóa Basternáka bol biznis s eurofondami

 

Podľa tvrdenia svedkyne Šebestovej,  Basternáka zavraždil obžalovaný Mosnár!

Vo veci vraždy bola v roku 2019 vypočutá aj priateľka Vladimíra Mosnára Laura Šebestová, z výpovede ktorej vyplýva, že si trest za vraždu odpykáva zrejme nevinný človek. Šebestová sa priznala, že v minulosti jej priateľ Vladimír Mosnár viackrát spomenul, že sa podieľal na vražde ex-primátora.

Konkrétne sa mi aj sám priznal, že Bašternáka zastrelil on a nie človek, ktorý za túto vraždu sedí v base, teda Štefan Kaluz,“ šokovala vo svojej výpovedi. „Vlado mi povedal aj ako prebiehal viac menej samotný skutok. Povedal, že tam Kaluza odviezol a mal ho aj odniesť, ale myslím, že nie priamo na miesto činu, lebo tam by Vlado nešiel, čiže možno niekde o ulicu vedľa ho vyložil. Ale keď mal tento Kaluz už strieľať, nastali nejaké komplikácia. Zdá sa mi, že Vlado spomínal, že zrazu strieľal nejaký rodinný príslušník toho Bašternáka, buď syn alebo brat a to na tohto Kaluza. Vlado mi ďalej povedal, že keď sa mal vrátiť pre tohto Kaluza, tak musel tú vraždu nakoniec vykonať sám. Vlado povedal, že mal brokovnicu, ale zrezanú brokovnicu a že musel toho Bašternáka nakoniec zabiť sám. Dokonca, ako na neho už išiel Vlado strieľať, tak sa pred neho postavila manželka toho Bašternáka ako štít.“

Po vražde sa mal Mosnár s Kaluzom stretnúť niekde na polícii, a keď sa dozvedel, že zadržaný Kaluz ešte nevypovedal, ukľudňoval ho, že sa má na neho (Mosnára) pozrieť, že je ešte vonku a je všetko v poriadku.  Šebestová tvrdí, že po tomto skutku mal Mosnár posielať Kaluzovej matke peniaze do Šamorína. Toto všetko vedela priamo od Mosnára.

Objednávka z parlamentu?

Laura Šebestová odpovedala aj na otázku vyšetrovateľa, či Mosnár niekedy hovoril o objednávateľoch tejto vraždy.  „Vlado mi hovoril, že sa často stretával s ľuďmi z parlamentu a jeden z týchto ľudí u neho nechal aj auto s hotovosťou 30 alebo 40 tisíc eur, čo bola odmena za túto vraždu. Tieto peniaze boli nechané v strednom kastlíku, ako je riadiaca páka. Nehovoril ale aké to bolo auto. Ešte mi Vlado hovoril, že potom sa ukrýval v Prahe v nejakom hoteli nejaký čas a tam vlastne aj celú sumu aj minul. Neviem ale ako dlho tam bol, ešte mi hovoril, že dal v Prahe nejakej žene nejakú tašku s peniazmi, aby to zobrala. Tá mu to ale potom vrátila. Nepovedal meno tej ženy. Bližšie ale toho človeka z parlamentu nespomínal. Som si ale istá, že objednávateľ objednal Vlada. “

Šebestová tiež povedala, že nejaké peniaze za vraždu mali prísť na účet Mosnárovej bývalej priateľky Karin. Tú Mosnár občas spomínal, v tejto veci mala tiež vypovedať. „Najskôr tvrdila, že nijaké autá nepozná, že nevie, na akých autách Vlado jazdí, potom zas povedala, že vie a na toto ma upozorňoval, aby som nevypovedala. On ma na toto často upozorňoval, minimálne raz týždenne sa ma tiež pýtal, či nie som od polície, či na neho nie som nasadená,“ uviedla vo svojej výpovedi. Svoju výpoveď potvrdila svedkyňa Šebestová aj na  pojednávaní pred súdom.

Mosnár, ktorý doposiaľ účasť na skutku popieral, pred súdom pripustil, že je to povedal v opilosti , keď na neho naliehala …

Senát ŠTS, ktorý na predchádzajúcom pojednávaní prepustil z väzby Ostružlíka má po rozsiahlom dokazovaní vo veci jasno a evidentne nemá záujem na bezdôvodnom väznení Ostružlíka, nakoľko nezmyselná obžaloba je už v tomto štádiu deravá ako sito a svedectvo univerzálneho svedka Zoltána Andruskóa rozdrvené na prach. A každý deň nezmyselnej väzby Ostružlíka skôr, či neskôr zaplatia občania.

Vo veci vypovedal aj Pál Csáky

:„Pána Basternáka som poznal niekoľko rokov predtým, čo sa stala táto vražda.  Poznal som ho z politiky, ja som bol celoštátny predseda SMK, on bol miestny funkcionár a od roku 2009 bol okresný predseda v okrese Komárno. Spolupracoval som s ním, považoval som ho za čestného a dobrého človeka. Môžem potvrdiť tri veci, ktoré som uviedol aj vo výpovedi.

… Po prvé, veľmi sa bál o svoj život. Ja som sa pýtal László Basternáka, čoho sa bojí. Raz som sa pýtal. On sa vyjadril nejasne a povedal len, že sú tu určité snahy, ktoré sú pre neho životu nebezpečné.

… Druhú vec, ktorú chcem povedať, je to, že niekedy na jar 2010 v Komárne na straníckom stretnutí mi hovoril, že mal nejaké vážne nezhody so svojím predchodcom na poste okresného predsedu Tiborom Baštrnákom. Ja som sa ho snažil nejak upokojiť a hovoril som, že veci sa nejak doriešia. Na detaily som sa nepýtal a videl som, že je v strese.  Vtedy už nosil nepriestrelnú vestu. Chcem ešte tretiu vec povedať, že po pohrebe sa hovorilo, že keby sa podriadil nejakým požiadavkám, ale ja o tom nemám informácie, aj teraz by mohol žiť.… Ohľadne kanalizácie, raz mi povedal, že je tam nejaký problém s kanalizáciou, ale detaily neviem. Viem o tom, že robil hlavného kontrolóra. Konkrétne mi Basternák nehovoril o nejakom probléme v súvislosti s jeho prácou kontrolóra, len to, čo som už hovoril. Basternák naznačil niečo, že niečo nedal tomu, komu mal dať, ale žiadne mená a podrobnosti nespomínal. Opakujem, že určité napätie, ako som o tom hovoril, medzi SMK a Most-Híd bolo.

… Pán Baštrnák Tibor odišiel od nás a potom už kandidoval za Most-Híd. Pán Basternák mi naznačil, že na tom sobotňajšom sneme po jeho vražde, chcel s niečím vystúpiť, nehovoril však s čím. Neviem, nespomínam si, že by mi Basternák hovoril o tom, že navštívil pána Moroviča. Viem, že s Bélom Angyalom bol Basternák v kontakte, ale neviem, či mali nejaké spory. 

…Meno Roman Ostružlík, mi Basternák nikdy nespomenul v kontexte, že by sa ho bál.  V kontexte, že aj Ostružlík kandiduje ako protikandidát za Most-Híd, to spomínal.“

Krivé svedectvo manželky

Romana Ostružlíka za objednávateľa vraždy, pod nátlakom priateľa, označila manželka!

V prítomnosti policajtov NAKA, Katarínu Ostružlíkovú, pod hrozbou zavraždenia manžela a detí, prinútil priateľ označiť ako objednávateľa vraždy Ostružlíka. Neskôr Katarína Ostružlíková na priateľa podala trestné oznámenie za nedovolené vyhrážanie a priateľ poputoval do väzby.

Na výpoveď korunného svedka Zoltána Andruskóa, nie je možné vzhliadať skôr ako na rozprávky, nakoľko nehovorí pravdu ani o veciach dohľadateľných na stránkach ministerstva vnútra,  spravodlivosti,  iných verejne dostupných zdrojov, prípadne sú zdokumentované video záznamami, zvukovými záznamami, či fotografiami.

Posledný exces so spoluväzňom Patrikom Puškom, ktorý ani po príprave operatívcami nezvládol predniesť na pojednávaní vopred pripravený part, s patričným dôrazom okomentoval aj predseda senátu JUDr. Hrubala. Svedok Puška totiž porozprával ako údajne Basternák odhalil kšefty Zsuzsovej a Ostružlíka s eurofondami. Tento číry nezmysel nijak nezapadá ani do aktivít Ostružlíka, ani do časového obdobia, ani do obdobia, keď Ostružlík bol so Zsuzsovou v kontakte. O obsahu a náplni kontaktov Zsuzsovej a Ostružlíka dokonca ešte aj nevierohodný Andruskó potvrdil že sa jednaliprípravy voleieby a marketingových aktivít a nie obchodných záležitostí či eurofondov.

Po vypočutí niekoľko krát odsúdeného Patrika Pušku a ďalších spoluväzňov obžalovaného Ostružlíka súd vyhodnotil aj tohto svedka ako nedôveryhodného. Svedok Patrik Puška nezvládol štandardný nácvik policajtmi z operatívy a jeho účelové klamstvá vyvrátili vypočutí ďalší spoluväzni.

Na základe výsledkov dokazovania, z ktorých jednoznačne vyplýva, že Alena Zsuzsová a Roman Ostružlík sa nepodieľali na vražde Lászlóa Basternáka, podala obhajoba žiadosť o prepustenie Romana Ostružlíka z väzby.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku, pracovisko Banská Bystrica, v senáte zloženom z predsedu senátu JUDr. Jána Hrubalu a sudcov JUDr. Jána Giertliho a JUDr. Jozefa Šutku, v trestnej veci proti obžalovanému Romanovi Ostružlíkovi a spol., pre obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy spáchaný formou účastníctva, o žiadosti obžalovaného Romana Ostružlíka o prepustenie z väzby na slobodu, na hlavnom pojednávaní konanom v Banskej Bystrici dňa 27. mája 2020 rozhodol, že obžalovaný Roman Ostružlík sa prepúšťa z väzby na slobodu a väzba obžalovaného bude nahradená dohľadom probačného a mediačného úradníka nad obžalovaným.

Na základe odvolania prokurátora voči rozhodnutiu senátu ŠTS, rozhodol senát JUDr. Klimenta o ponechaní Romana Ostružlíka vo väzbe.  ŠTS ako prvostupňový súd koná ďalej.

V súčasnom štádiu konania, z výsledkov dokazovania je evidentné, že Roman Ostružlík si u Zsuzsovej vraždu neobjednal.

Po zahanbujúcom priznaní Ostružlíkovej manželky bola obvinená z marenia spravodlivosti a krivej výpovede. Výpoveď svedka Pušku sa rozpadala a v súvislosti s výpoveďou Ostružlíka ako bol spracovávaný  k podobnému priznaniu ako Andruskó je jasné, že obžaloba za vraždu Basternáka smeruje celkom iným smerom a k inému motívu. Zoltán Andruskó bol jeden z desiatich podnikateľov, ktorí finančne prispeli na volebnú kampaň Romana Ostružlíka. Je zarážajúce, že obžaloba voči Ostružlíkovi bola podaná práve na základe svedeckej výpovedi Andruskóa a manželky Ostružlíka.V tej odhalenej konštrukcii je úloha Aleny Zsuzsovej celkom okrajová a týka sa  banálnych aktivít pri organizovaní volieb a nemá nič spoločné s objednávkou vraždy Baštrnáka. Alena Zsuzsová pomáhala Romanovi Ostružlíkovi v predvolebnej kampani. Väčšina svedkov Zsuzsovú vôbec nepoznala. Spoznali ju až z medializovaných informácií po vznesení obvinenia vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Andruskó na tomto postavil svoje tvrdenia a tieto tvrdenia Ostružlík rozbil popisom aktivít polície, ktorá ho spracovávala.

Andruskó mal za krivé svedectvo voči Zsuzsovej prisľúbený nízky trest, Ostružlík beztrestnosť

Ostružlík pred súdom popísal zážitky s policajtmi, ktorí ho počas prevozu na úkon spracovávali, dokonca opili a tlačili na neho, aby označil ako objednávateľku vraždy Zsuzsovú. Policajti argumentovali s tým, že už sa dohodli s Andruskóm a od neho očakávajú, že to urobí tiež.  Pripravený príbeh s ním konzultovali a prikazovali ho voči Zsuzsovej vyostriť vulgarizmami. Roman  Ostružlík počas svojho výsluchu dňa 03.04.2019 ako aj neskôr na hlavnom pojednávaní uviedol nasledovné:

„Čo teraz poviem, to bude pravda. Keď ma policajti ako podozrivého zobrali, vypočuli ma ako podozrivého. Vtedy som rozprával úplnú pravdu, za ktorou si stojím aj dnes. Potom ma policajti viezli z Nitry do Galanty do cely policajného zaistenia. Počas jazdy ma dvaja policajti spracovávali a vraveli mi, že ja pre políciu vôbec nie som zaujímavá osoba a to, čo urobila moja manželka s tým Tóthom, to ich ako NAKU vôbec nezaujíma. Policajti tvrdili, že ich zaujíma Alena Zsuzsová, že tá je aj tak už obvinená na doživotie za Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, a že do zajtra mám vymyslieť takú výpoveď, kde Alenu Zsuzsovú utopím. Že ten výsluch musí byť veľmi silný, aby som presvedčil vyšetrovateľa a keď poviem takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, za ktorú ju odsúdia, tak ja nebudem obvinený a pustia ma na slobodu. Na ďalší deň keď prišli tí istí policajti pre mňa, tak som im povedal, čo budem rozprávať, urobil som tzv. neformálnu výpoveď. Oni povedali, že dobre, že dobre začínam, ale že je to ešte málo, že musím presvedčiť vyšetrovateľa, aby som na nikoho nebral ohľad len na seba. Povedali mi, že Andruskó už s políciou spolupracuje a ja som povedal, že dobre, že aj ja budem spolupracovať a poviem takú naturbovanú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, že ju určite odsúdia. Keď som prišiel do Nitry, tak som dostal do ruky uznesenie o vznesení obvinenia, stretol som sa s pani JUDr. Borsosovou  a rozhodol som sa, že budem vypovedať tak, ako som to už vravel policajtom v aute. Takže výpoveď, ktorú som učinil vtedy pred vyšetrovateľom, bola len čiastočne pravdivá. A tá čiastočná pravda sa viazala k výpovedi, ktorú som učinil ako podozrivý. Ešte mi policajti povedali, aby som vypovedal tak, že na Andruskó  nemám vypovedať, a že všetko je na Alenu. 

Na Slovensku sa nachádzame v období, keď nevierohodní svedkovia a kriminálnici majú tendenciu na základe objednávky konšpiračných zložiek polície  usvedčovať nepohodlné osoby. Tieto odhalené skutočnosti nijak nebránia niektorým sudcom v tom, aby sa tvárili, že sa jedná o objektívne a vierohodné svedectvá a pokojne stíhajú obžalovaných na základe týchto špinavých obchodov polície a kriminálnikov. Otázne je, či ak jedného dňa dôjde k naplneniu spravodlivosti, začne sa odmotávať klbko konšpirácie a nespravodlivosti voči scenáristom týchto zvrátených procesov, v ktorých absentuje logika a zdravý sedliacky rozum.

 

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies