JUDr. Jozef Šátek otvorene kritizuje postupy ministra vnútra Romana Mikulca

Predpokladám, že tých 1500 policajtov, ktorí ku koncu roka z polície „ušli“ veľmi dobre vedeli prečo a pre koho, uviedol v reakcii na Mikulcovo a Kovaříkovo pôsobenie JUDr. Jozef Šátek.

Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) vymenoval vo štvrtok 28. jenuára za prezidenta Policajného zboru Petra Kovaříka. Mikulec deklaroval, že si za svojím rozhodnutím stojí a nezmení ho žiadna správa na sociálnej sieti. „Verím, že toto rozhodnutie bude postupom času vnímané ako správne rozhodnutie, ktoré prispeje k tomu, že sa zvýši dôveryhodnosť občanov v políciu,“ vyhlásil.

Kovaříka odporučila na vymenovanie výberová komisia aj Výbor Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť. Dosiaľ pôsobil vo funkcii dočasne, miesto sa uvoľnilo po odstúpení Milana Lučanského. O post policajného prezidenta sa uchádzal aj Štefan Hamran, ktorý je veliteľom útvaru osobitného určenia Prezídia PZ. Pred komisiou uspel, parlamentný výbor ho však nepodporil. Funkčné obdobie prezidenta PZ je štyri roky. Tá istá osoba môže byť vymenovaná do funkcie policajného prezidenta najviac na dve funkčné obdobia.

Bývalý elitný vyšetrovateľ z výberu Kovaříka nadšený nie je

Bývalý elitný vyšetrovateľ Jozef Šátek z výberu Kovaříka nadšený nie je a pýta sa ho, prečo sa nepochváli výsledkom vyšetrenia na detektore lži!

Šátek si myslí, že Mikulec sa pri voľbe nového policajného prezidenta chytil do vlastnej pasce.„Dal si poradiť, že najlepším riešením, ako dočasne zaplátať dieru po odchode Milana Lučanského († 51) z postu policajného prezidenta, bude vymenovať všetkými masťami mazaného Kovaříka, ktorý bol dobrý vždy. Aj za oných, aj za našich i za obyčajných,“ napísal Šátek na sociálnej sieti. Mikulec totiž od 1. septembra minulého roku poveril Kovaříka riadením Policajného zboru.

Kovaříkovi sa však darilo aj za bývalých vlád a rôznych ministrov vnútra. Od októbra 2010, keď bola pri moci vláda Ivety Radičovej a post ministra vnútra zastával Daniel Lipšic, bol Kovařík riaditeľom Úradu boja proti korupcii. Lipšicov nástupca na poste šéfa rezortu vnútra Robert Kaliňák spravil z Kovaříka policajného pridelenca vo Washingtone. Tam zotrval do júna 2017, keď sa stal riaditeľom odboru prevencie korupcie na Úrade vlády. Po príchode Denisy Sakovej do čela rezortu vnútra sa Kovařík vo februári 2019 ujal postu generálneho riaditeľa prevencie korupcie a krízového manažmentu.

„Policajný svet poznám veľmi dobre a viem, že pokiaľ budete skutočne rovný, zásadový a neohýbate sa podľa smeru vetra, tak sa z vás stane ,kontroverzný´ a žiadny politik si vás v kožuchu nenechá,“ myslí si Šátek. Odborník si myslí, že ani Kaliňák nevyslal Kovaříka do Washingtonu pre jeho „modré oči“. Ak si vraj Kovařík predstavuje, že je „normálne“ vrátiť sa po štyroch rokoch z Washingtonu, okamžite zaparkovať svoju misiu na Úrade vlády a dať sa verejne vychváliť Ficom, tak sa škaredo mýli. „Ak sa s takýmito ľuďmi spriahnete, prijmete od nich chlieb, zobete im z ruky a hájite ich názory a metódy, potom ste sa stali jedným z nich, teda z ,našich´. Cesta späť neexistuje, ak, tak už len poskakovanie zo strany na stranu ako ,tajtrlík´,“ píše Šátek.

Odborník sa preto Mikulcovi čuduje, že vôbec zvažuje Kovaříkovo vymenovanie: „Ak v tejto situácii takúto osobu Mikulec dočasne poveril riadením polície a teraz stojí pred rozhodnutím tohto vymenovať do tejto funkcie natrvalo, lebo ho podporili aj kotlebovci a smeráci, tak mu chýba akýkoľvek politický i prirodzený inštinkt.“Prečo zdvihli ruky smeráci, vraj už vieme. Odpoveď, prečo zdvihli ruky aj dvaja kotlebovci, je vraj možno aj v tom, že Kovařík nemal od nich nikdy ďaleko: „Veď jeho manželka pracovala v banskobystrickej samospráve v čase, keď županom bol sám Kotleba.“

Bývalý elitný vyšetrovateľ sa na záver svojho statusu záhadne spýtal: „Pán Kovařík, a prečo sa nepochválite výsledkom vášho psychofyziologického vyšetrenia (detektor lži) na otázky korupcie či úniku informácií koncom roka 2004? Ja si ho pamätám.“ V roku 2004 bol Kovařík zástupca riaditeľa a súčasne vedúci oddelenia vyšetrovania korupcie a závažnej ekonomickej trestnej činnosti. Ministrom vnútra bol vtedy Vladimír Palko z KDH.

Šátek: Pán Mikulec neotierajte si o mňa hubu!

Na menovanie Kovaříka za policajného prezidenta reagoval vo štvrtok večer bývalý šéf vyšetrovateľov Šátek. Tenktokrát sa opäť obul do ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO):

Bez charakteru, zdržanlivosti a bez citu k právam iných občanov sa dôveryhodnosť k polícii získať ani udržať nedá.

Mikulec ukázal svoju skutočnú tvár. V priamom prenose ukázal, že ak nemá žiadne pádne argumenty na obhajobu menovania nového policajného prezidenta, tak bezhlavo a nepodložene pošpiní svojho kritika. A vraj zmena … veď niečo veľmi podobné som počul od Palka, Fica či Kaliňáka …

Každý by očakával od chlapa jeho razenia, toho čo vraj čosi už aj nespravodlivého voči sebe zažil a prekonal, chlapa, ktorý by mal udržať i v kritických situáciách nervy na uzde, dokonca toho, kto má v kríze v rukách životy a bezpečnosť občanov, že sa bude chovať chladnokrvne, charakterne a s citom pre právo a spravodlivosť a udrží si svoju ministerskú majestátnosť. Bohužiaľ nestalo sa tak a on sa zachoval ako posledný kočiš po prepitej noci.

Veľkosť človeka sa ukáže v kritickej situácii, keď sa necítite najlepšie a ste pod veľkým tlakom, práve v takej chvíli prepadnúť a znemožniť sa verejne vypustením nahromadených emócií, pričom ten slovný útok bol zjavne neprimeraný, veď ako minister útočil voči staršiemu občanovi, ktorý už nemá žiadne verejné funkcie ani podporu, ktorý si len dovolil kritizovať a to vecne najbližších v ministrovej suite.

V mojich očiach stratil akúkoľvek osobnú úroveň, rešpekt a morálnu integritu a preto on je ten posledný, ktorý má právo sa ma na niečo z môjho súkromia pýtať. Už mi nestojí ani zato, aby som ho vyzýval k odstúpeniu z funkcie, dokonca si myslím, že bude pre nás lepšie, aby sa ešte ďalej a viac znemožňoval.

Toto nie je absolútne namierené voči policajtom, mojim bývalým kolegom, práve naopak je to na ich obranu a je mi smutno, že opäť sa aj pod týmto politickým vedením zbytočne stratia roky, tak potrebné na očistu a zlepšenie atmosféry i podmienok pre výkon spoločensky záslužnej policajnej služby.

Predpokladám, že tých 1500 policajtov, ktorí ku koncu roka z polície „ušli“ veľmi dobre vedeli prečo a pre koho.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies