Podľa Kočnera sledovanie novinárov bolo iniciatívou Tótha, ktorý novinárov neznášal

Marian Kočner priznal, že dal peniaze Tóthovi na získavanie informácií o novinároch
Marian Kočner poskytol bývalému príslušníkovi Slovenskej informačnej služby (SIS) Petrovi Tóthovi 10 až 12-tisíc eur na zbieranie informácií o novinároch. Uviedol to dnes na pojednávaní v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka pred senátom Špecializovaného trestného súdu v Pezinku. Sledovacia činnosť bola však podľa obžalovaného iniciatívou Tótha, ktorý novinárov neznášal a mal ambíciu vrátiť sa do SIS. Pokiaľ ide o samotného Kuciaka, Marian Kočner podľa vlastných slov vedel, že je tiež v hľadáčiku Tótha, nikdy však nevidel žiaden materiál o ňom. „Vnímal so ho ako tisíc iných novinárov,“ vyhlásil. Zároveň obžalovaný poprel, že by Tóthovi niekedy zasielal SMS s adresou Kuciaka vo Veľkej Mači. „Taká SMS nikdy neodišla z môjho telefónu,“ povedal.

Na margo Tótha, Marián Kočner uviedol, že ten nikdy nebol jeho priateľom ani dôverníkom a nevedel nič o jeho obchodoch.

V lete 2017 sa však napriek tomu dohodli na vytvorení portálu Na pranieri. Ten mal podľa obžalovaného slúžiť ako „odrazový mostík pre stranu Cieľ”. Väčšina informácií, ktoré Tóthov tím sledovaním získal, však podľa Mariana Kočnera nemala žiadnu hodnotu. Poprel tiež, že by bývalému príslušníkovi SIS zasielal SMS, že pozastavuje činnosť tímu. „Threema nie je autentická, mnohé veci chýbajú, mnohé veci boli doplnené,“ povedal.

Komunikácia v aplikácii Threema medzi Alenou Zsuzsovou a Mariánom Kočnerom, 1.časť

Obžalovaný opísal aj svoj vzťah s Alenou Zsuzsovou Tú podľa vlastných slov pozná približne od roku 2012, keď ho požiadala o pomoc tak, ako to urobili aj iní ľudia. Bližšie začali spolupracovať až pri zbere podpisov pre pripravovanú stranu Cieľ. Alena Zsuzsová tiež pôsobila ako správkyňa portálu Na pranieri a komunikovala na ňom v mene Mariana Kočnera Za toto jej on poskytoval rôzne protislužby, napríklad jej pomáhal so splácaním lízingov na autá. Takisto podľa vlastných slov finančne podporoval jej dcéru, ktorá mala ambíciu byť modelkou.

Obžalovanými v kauze vraždy Jána Kuciaka, Martiny Kušnírovej a v prípade ďalších skutkov sú podnikateľ Marian K., jeho známa Alena Zs. a bývalý policajt Tomáš Sz. Všetci traja svoju vinu popierajú. Na samostatné konanie bol v prípade vraždy novinára vyčlenený bývalý vojak Miroslav M., ktorý sa priznal, že zastrelil Kuciaka, jeho snúbenicu a v roku 2016 podnikateľa Petra Molnára. Tento obžalovaný bol 6. apríla 2020 neprávoplatne odsúdený na 23 rokov väzenia. Účasť na vražde priznal aj Zoltán Andruskó. Po dohode o vine a treste mu súd uložil trest 15 rokov väzenia. Andruskó od svojho zadržania na jeseň 2018 spolupracoval v kauze vraždy Kuciaka s vyšetrovateľmi.

Zabili Jána Kuciaka Srbi ?

 

Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zastrelili 21. februára 2018 v ich dome v obci Veľká Mača v okrese Galanta. Kuciak bol investigatívnym novinárom portálu Aktuality.sk a okrem iného sa zaoberal kauzami podnikateľa Mariana K.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies