Známa kauza Gorila, ktorá unikla pred rokmi a nakoniec sa objavila aj n takzvaných Kočnerových nahrávkach mala za následok zadržanie nielen šéfa Penty Haščáka, ale aj bývalého šéfa kontrarozviedky Arpáša. Bol obvinený aj bývalý Generálny prokurátor trnka, ale tomu súd obvinenie zrušila konanie zastavil. Domino postavené NAKOu sa začalo rútiť už prepustení Haščáka a tak NAKA sa sústredila na Arpáša a advokáta Poláka cez uzavretú dohodu s daňovým delikventom, ktorý dlžil štátu na daniach 13 mil. a použil k tomu superkajúcnika Makóa. Akciu Babylon obkolesuje hmla, z ktoej vystupuje známy vyšetrovateľ Čurilla a další jeho kolega Vereščák, ktorý obvinil aj Roberta Fica. Miesto obžaloby podnikateľa, ktorý si užíval20 mil, nezaplatených daní NAKA stiahla slučku okolo skupiny Ludí, na ktorých čelo posadila Dr. Arpáša bývalého riaditeľa kontrarozviedky SIS a advokáta JUDr. Františka Poláka.
Gorila skončila, Babylon pokračuje
Len pred nedávnom súd oslobodil Dobroslava Trnku spod obžaloby kvôli zneužitiu svojej funkcie v súvislosti s nahrávkamy z kauzy Gorila. V novembri 2020 NAKA zadržala Jaroslava Haščáka spolumajiteľa Penty práve v súvislosti s kauzou Gorila, dôvodom mali byť práve spomenuté nahrávky , kvôli ktorým išli do väzby aj bývalý riaditeľ Kontrarozviedky SIS Lubomír Arpáš s manželkou , ale v súvislosti s akciou Božie mlyny, kde Arpáš podľa vyjadrenia Ludovíta Makóa mal vydierať podnikateľov. Akcia, ktorá dostala názov Babylon vlastne začala Ešte trestným stíhaním veľkopodnikateľa v oblasti chovu hydiny, ktorý mal nedoplatok na daniach viac než 20 milionov eur a mala exekučné záložné práva zo strany Daňového úradu na svojich majetkoch,Tento človek však nakoniec podal trestné oznámenie na Lubomíra Arpáša a JUDr. Františka Poláka a tvrdil, že bol nimi vydieraný a použitím svedectva Lubomíra Makóa spustila 24.11.2020 NAKA zatýkaciu akciu pod názvom Babylon.Aj keď Arpáša a jeho manželku, ako aj Haščáka predtým prepustili z väzby za Gorilu, NAKA potrebovala Arpáša a Poláka vo väzbe a začali sa diať veľmi zvláštne veci v súvislosti s jeho zadržaním a vyšetrovaním, ktoré počas ich väzby nakoniec vyústili do podania obžaloby. Nielen v prípravnom konaní, ale aj na hlavných pojednávaniach sa ukázali abnormality, ktoré v právnom systéme by nemali existovať.Na začiatku príbehu bolo násilné vniknutie do bytu Lubomíra Arpáša s nasadením rôznych zložiek polície.
Médiá otvorili rok 2022 kampaňou voči ex- riaditeľovi kontrarozviedky SIS – Ľubomírovi Arpášovi
Zo zverejnených materiálov z vyšetrovacieho spisu vyplývalo, že na zápisnice o vstupe do obydlia 24.11.2020 ráno o 7ej hodine je podpísaný za NAKA nie príslušný vyšetrovateľ, ale Ján Čurilla, povestne známy policajt. Naopak, na zápisniciach z výsluchov z toho istého dňa je zvláštnym spôsobom podpisovaný vyšetrovateľ Vereščák, ktorý z porovnania dátumov zápisníc ktoré podpisoval sa dokázal v tento deň presunúť z Košíc do Bratislavy za 1 hodinu 15 minut.
Je to ten istý vyšetrovateľ, ktorý vzniesol obvinenie Robertovi Ficovi a ktorý tieto skutočnosti aj medializoval a dokonca doslovne demaskoval štátny policajný teror, ktorý NAKA vykonáva nadkvalifikáciou skutkov a účelovými väzbami na základe výpovede profesionálnych kajúcnikov ako je Ludovit Mako.
Je podpis , pečiatka a dátum na Ficovom obvinení sfalšovaný?
Akcia Babylon je teda čisto účelová politická objednávka, ktorým sa dal priestor daňovému delikventovi a profesionálnemu kajúcnikovi, čo nakoniec viedlo nielen k zadržaniu a k väzbe Lubomíra Apráša, ale aj prominentného právnika JUDr. Františka Poláka, ktorý dodnes má pozastavenú advokátsku činnosť. Súd ich síce z väzby prepustil, ale dodnes neboli odstránené v konaní na súde zásadné prekážky pre porušenie obžalovacej zásady, ktoré by nemali dovoliť čo len pripustenie obžaloby. Medzi najmarkantnejšie znaky tejto prekážky patrí právna skutočnosť, že boli účelovo spojené tri trestné stíhania, kde tieto boli iba v štádiu začatého trestného stíhania vo veci a neboli obvinené konkrétne osoby, pritom trestný poriadok takýto postup umožňuje iba v prípade, že v tých spájaných konaniach sú konkrétne obvinené osoby podľa § 33 trestného poriadku. Sú tu však aj iné veľmi závažné momenty , ktoré potvrdzujú, že nasadenie asi 50 policajtov dňa 24.11.2020 bolo pripravené ako reakcia na prepustenie Arpáša za kauzu Gorila a že v ten deň vydané uznesenie o obvinení nebolo možné za niekoľko hodín preniesť do zorganizovania takejto akcie. V Akcii Babylon prebiehajú hlavné pojednávania, pričom na poslednom z nich bol skonfrontovaný Ludovit Makó s obžalovanými. V podanej obžalobe je inak opísaný skutok v uznesení o začatí vo veci, inak v uznesení o vznesení obvinenia a inak v obžalobe. Za skutky voči obvineným nebolo nikdy začaté v tejto veci trestné stíhanie podľa §-u 199 ods. 1.2 Tr. poriadku Trestné stíhanie ale bolo vznesené iba obvinenie podľa §-u 206 Tr. poriadku.
Porovnaním kvalifikácie skutkov podľa obžaloby a obvinenia zisťujeme aj to, že obžaloba rozšírila obvinenie za § 233 aj o odsek (4) písmeno b) Tr.zákona, čo v priebehu prípravného konania nebolo preskúmané, lebo nebol predmetom obvinenia. Z toho vyplýva podozrenie, že bol porušený § 234 Tr. poriadku o obžalovacej zásade a obžaloba bola podaná v rozpore so zákonom.
Súd stále tlačí pred sebou nevysporiadané prekážky z takzvanej obžalovacej zásady, ktoré nedovolovali ani začatie pojednávať vo veci a vypadá to tak, že nakoniec súd túto právnu prekážku nebude ani riešiť a kauza sa bude ešte ťahať veľmi dlho.
Vo veci prebehne najbližšie pojednávanie 13.septembra.