Tragédia ukázala hyenizmus médii a politikov

Pred piatimi rokmi krutou smrťou zomreli Ján Kuciak a Martina Kušnírová. Ich pieta, poslanie a obeť by mali byť mementom pre všetkých. Kolegov novinárov, politikov, občanov, rodičov ktorí vidia budúcnosť svojich detí v spravodlivej spoločnosti. Smútiaca rodina prežila obrovské utrpenie pod neustálymi útokmi médii na ich súkromie, prežívala spomienky a stratené nádeje na budúcnosť dvoch mladých milujúcich sa ľudí. Čakali na satisfakciu, odhalenie a potrestanie skutočných páchateľov. Miesto toho sa však stali nástrojom politických ambícii, rukojemníkmi médií a bezohľadných zásahov do svojho súkromia zo strany manipulovanej spoločnosti. Prišli o svoje sväté právo pietne spomínať na svojich milovaných blízkych.

Od dátumu odhalenia ich vraždy sa vrhli zorganizované skupiny kolegov a novinárov na túto tragédiu a začali vyslovene spravodajským spôsobom spriadať najrôznejšie konštrukcie , teórie a úvahy a hľadali vinníkov v politickom systéme a smerovali ku zvrhnutiu vlády a exekutívy. Nikto v tej dobe ešte nevedel, že Ján Kuciak bol sledovaný v rámci akcie Apach a osobitne prevereovaný jeho pohyb. Ani to, že okrem KUFSu ktorá toto sledovanie vykonávala tam bol iaj iné spravodajské služby a ako zväzok č. 39 vyšetrovacieho spisu ukazuje pod drobnohľadom boli aj iní novinári, politici, zástupcovia ambasád a že z odposluchov vyplývalo plánovanie nepokojov, prevratu, slovenského majdanu, ktorá by zvrhla vládu.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej – príprava na prevzatie moci – spis zo sledovania, zväzok 29/3

Nakoniec za toto sledovanie boli obvinení agenti, ktorým sa kládlo za vinu sledovanie novinárov a politikov

Polícia obvinila Kočnera, Tótha, a troch agentov zo sledovania novinárov

V dobe, keď sme dostali prvé správy o vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sme nemohli ani  tušiť, aké úsilie polícia vynakladá, aké obrovské personálne a technické nasadenie bolo mobilizované vo všetkých policajných a spravodajských štruktúrach, niečo čo nebolo zrovnateľné žiadnou akciou v našej histórii. Tibor Gašpar ako prezident absolútne profesionálne uvoľňoval kapacity a rozväzoval ruky vyšetrovateľom s cieľom hľadať pravdu. S cieľom rodine poskytnúť satisfakciu.

V tej dobe však na Slovensku prebiehala veľká kauza televíznych zmeniek Markízy a zástupcom poškodenejTV Markízy bol ambiciózny Daniel Lipšic, ktorý bol vždy prítomný pri mimoriadnych udalostiach. Počnúc vraždou Ernesta Valku a končiac inými  podozrivými zastúpeniami cet inštitút Pro Bono. Viazol za tým jeho osobný kariérny postup, ktorý bol sťažený smrteľnou nehodou za ktorú bol právoplatne odsúdený. Náhoda však pomohla tej línii vyšetrovania, ktorá bola náchylná hľadať hľadať objednávateľa vraždy v nepriateľovi štátu. V Mariánovi Kočnerovi. Voči Mariánovi Kočnerovi mal obrovské ambície istý Zoltán Andruskó, vtedy ešte neznámy človek, ktorý sa poznal s Alenou Zsuzsovou. Tá pre Kočnera zbierala podpisy pre jeho politickú stranu a mala k nemu veľmi blízko. Andruško staval svoje vzdučšné zámky a predstavoval si, že sa dostane do Kočnerovej blízkosti, k jeho peniazom a mnoho vecí prezentoval ako hotovú vec, vytváral okolo toho legendy. Táto jeho ambícia a mentálna deformácia sa stala vodítkom pre jeho spracovanie a vytvorenie novej teórie o objednávateľoch a vrahoch.

Vyšetrovacie aktivity však boli odtrhnuté od príčinných súvislostí v politickom živote, od možnej stopy voči oligarchom

Vražda Jána Kuciaka … udalosti z obdobia pred vraždou…

Daniel Lipšic sa aj v tejto kauze stal advokátom Pro Bono a začal veľmi úzko spolupracovať aj s dozorujúcim prokurátorom – a hlavne s médiami, kde definoval a vyhlasoval dopredu vinu a vinníkov.

Lipšic sa motá okolo politických vrážd – Ernest Valko, Ján Kuciak, Milan Lučanský atď…

Spracovanie Andruskóa ako klúčového svedka bolo veľmi systematické, intenzívne, dlhodobé a smeroval k určeniu  Mariána Kočnera za objednávateľa vraždy.

Andruskóa dlhodobo rozpracovávali a jeho výpovede programovali elitní policajti NAKA

Dejové scenáre pripravené príslušníkmi NAKA a svoje výpovede, ako sám povedal „turboval“ podľa medializovaných informácii do podoby, ktorá sa objavila v podaných žalobách ako korunné svedectvo. Za nepravdivé svedectvá, respektíve krivé obvinenia dostal sľub, že po šiestich rokoch bude prepustený na slobodu a v treste súd zohľadnení všetky jeho delikty. Podľa jeho vyjadrenia pred súdnym znalcom, mal mu byť uložený trest vo výmere deväť rokov. Hoci pod tlakom verejnosti orgány na výkon spravodlivo zmenili výšku trestu, súhlasil s ňou zo strachu pred následkami prezradenia a sprísnenia trestu.

Andruskó mal za krivé svedectvo voči Zsuzsovej prisľúbený nízky trest, Ostružlík beztrestnosť

Spracovanie Zoltána Andruskóa a systém práce výroby vierohodných svedkov a kajúcnikov popísal obžalovaný Ostružlík v prípade vraždy  primátora Baštrnáka:

„Čo teraz poviem, to bude pravda. Keď ma policajti ako podozrivého zobrali, vypočuli ma ako podozrivého. Vtedy som rozprával úplnú pravdu, za ktorou si stojím aj dnes. Potom ma policajti viezli z Nitry do Galanty do cely policajného zaistenia. Počas jazdy ma dvaja policajti spracovávali a vraveli mi, že ja pre políciu vôbec nie som zaujímavá osoba a to, čo urobila moja manželka s tým Tóthom, to ich ako NAKU vôbec nezaujíma. Policajti tvrdili, že ich zaujíma Alena Zsuzsová, že tá je aj tak už obvinená na doživotie za Jána Kuciaka a jeho snúbenicu, a že do zajtra mám vymyslieť takú výpoveď, kde Alenu Zsuzsovú utopím. Že ten výsluch musí byť veľmi silný, aby som presvedčil vyšetrovateľa a keď poviem takú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, za ktorú ju odsúdia, tak ja nebudem obvinený a pustia ma na slobodu. Na ďalší deň keď prišli tí istí policajti pre mňa, tak som im povedal, čo budem rozprávať, urobil som tzv. neformálnu výpoveď. Oni povedali, že dobre, že dobre začínam, ale že je to ešte málo, že musím presvedčiť vyšetrovateľa, aby som na nikoho nebral ohľad len na seba. 

Povedali mi, že Andruskó už s políciou spolupracuje a ja som povedal, že dobre, že aj ja budem spolupracovať a poviem takú naturbovanú výpoveď proti Alene Zsuzsovej, že ju určite odsúdia.

 

Kuciakova vražda- finále, 1.časť: Hystéria inkvizítorov odštartovala

Došlo k zadrženiu všetkých podozrivých na základe Andruskóvej výpovede a bolo vznesené obvinenia. Aj Marianovi Kočnerovi, ktorý bol terčom číslo 1. Zabudlo sa však na infromácie, ktoré dostali do ruky vyšetrovatelia a týkali sa ďaľšej možnej alternatívy, ktorú popísal Ján Forisch. Podľa jeho tvrdení sa na vražde podielala aj Tom Nicholson a za prípadom stála Penta a za likvidáciou Kočnera boli dokonca dve dohody, tá druhá v rokoch 2016-2017

Pavol Forisch: Otcom myšlienky zavraždiť Jána Kuciaka bol Daniel Lipšic…

Pri tak mohutnom nasadení mainstreamových médií, ktoré dostávali upravené a predom moderované texty a informácie priamo zo živého vyšetrovania a to v dobe, keď polícia zostala v bezvládí a v područí budúcej vládnucej garnitúry sa začalo pracovať len s jednou alternatívou motívu a spôsobu vykonania vraždy. Média boli aktuálne infromované, moderované, manipulované a usmernili celý hnev spoločnosti na Mariána Kočnera. Kto by potom tomu neuveril. Uverila tomu aj smútiaca rodina

Pavol Forisch: Otcom myšlienky zavraždiť Jána Kuciaka bol Daniel Lipšic…

Výsledkom bolo čiastočné fiasko. Svedectvá Zoltána Andruskóa a Petra Tótha, ako aj spôsob predkladania mobilov a usb klúčov neboli vierohodné a dostatočné na odsúdenie Kočnera a Zsuzsovej.

Boli oslobodení.

Rozsudok nad Kočnerom odhalil manipulovanie médií, nekvalitné vyšetrovanie a postup prokuratúry – 1.časť

Rozsudok nad Kočnerom odhalil manipulovanie médií, nekvalitné vyšetrovania a postup prokuratúry .

Výroky, ktoré v rozsudku nikto neočakával – Rozsudok nad Kočnerom odhalil manipulovanie médií, nekvalitné vyšetrovania a postup prokuratúry – 2.časť

Na špecializovanom trestnom súde po piatich rokoch od vraždy sa prejednáva Vražda Jána Kuciaka spojená s prípravou vraždy prokurátorov Žilinku, Šufliarskeho a vtedy advokáta Lipšica. Opäť na základe svedectva jediného kajúcnika- Zoltána Andruskóa. Prípad vraždy Martiny Kušnírovej bol ukončený roszudkom, bola obeťou, ktorá bola v nesprávnom čase s Jánom Kuciakom. Veľmi slabá satisfakcia pre rodinu. Nespracovali sa informácie spočívajúce v sledovaní zvyklostí Jána Kuciak a ich spoločného bývania a hlavne to, že objednávateľ aj vykonávateľ s touto obeťou vedome počítal.

Vražda prokurátorov je mýtus zobchodovaný kajúcnikom Andruškom

Smútiaca rodina má právo na satisfakciu, na spravodlivosť a má právo vedieť pravdu. Tá však nie je v rukách ani súdu, ani médií, ani hyenistických politikov. Tú pravdu jedného dňa môže priniesť osud a seriózny prístup justície bez nátlaku. Rodina má právo, aby sa vyšetrovanie vrátilo do logických a kriminalisticky správnych procesov, aby sa vyšetrili nielen politicky propagované varianty vraždy.

Dnešné výstupy väčšiny médii a politikov však k tomu nedávajú žiadnu nádej ani záruky. Je to len populistický hyenizmus, pálenie neexistujúcich bosoriek a bezohľadnosť k piete smútiacej rodiny. A tendenčná manipulácia pravdy.

K smutnému výročiu želáme rodinám obetí úprimnú sústrasť

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies